Zeynep TOKER

İnsanların birbirini unutmasına çok takık olduğunu söyleyen Mert Carim, bu duruma isyan niteliğinde olan yeni parçası Aklımda Hep Sen ile dinleyicisiyle buluştu. Kariyerinde hem oyunculuğun hem de müzisyenliğin birbirini desteklediğini söyleyen Carim, bir karakteri ortaya çıkarırken ritim bilgisinden yararlandığını dile getirdi.

ο Beşinci single çalışmanız Aklımda Hep Sen ile müzikseverlerle buluştunuz. Şarkıyı dinlerken uzaklara dalıp direkt kafamda hüzünlü bir klip çektim. Peki siz bu şarkının sözlerini nerede ve nasıl bir ruh halinde yazdığınızı hatırlıyor musunuz?

Aklımda Hep Sen aslında çok yeni yazdığım bi’ şarkı. İnsanların birbirini unutmasına çok takık biriyim, bana en büyük ihanetmiş gibi geliyor. Aslında biraz onun isyanıdır bu şarkı. Evimde, pencerenin pervazında yazılmış bir şarkıdır.

ο Şarkının prodüktörlüğünü Gökhan Türkmen ve Genco Arı ile birlikte üstlendiniz. Hazırlık ve kayıt aşaması nasıl gerçekleşti? Uzun zamandır GTR bünyesinde yer almanızın işin bu kısmının hızlanması konusunda avantajı oluyor mu? Yani az çok nasıl bir şeyin ortaya çıkacağını biliyor olmanız, birbirinizi iyi tanımanız anlamında.

Birbirimize yeni şarkılarımızı dinletirken sürekli fikir alışverişi içersinde oluruz.  Aslında bütün aranje, doku o anlarda ortaya çıkmış oluyor. Dolayısıyla artık bu bizde bir supleks oluşturdu, şarkıların temelini oluşturmamız çok kısa sürüyor. Birbirini iyi tanıyan insanların müzik yapması çok kolay aslında.

ο Akın Erdoğan yönetmenliğinde çekilen klip çalışmasıyla birlikte dinliyoruz şarkıyı. Eski bir konakta çekilen klipte, sevdiğini kaybeden ama ruhunun hala o evde olduğuna inanan bir adamın acısını görüyoruz. Klibin hikayesi kime ait? Çekimler ne kadar sürede tamamlandı?

Klibin hikayesi hepimize ait. Biz, çok entegre bir ekibiz. Biri ortaya bir fikir atar, kabul edilir, üstüne çalışılır. Klip, 10 saat çalışarak ortaya çıktı. Vesileniz ile buradan Akın Erdoğan, Selin Red ve bütün ekibe şükranlarımı sunarım.

ο Aşkın ve acısının doğal afetler misali bizi ne zaman, nerede bulacağını bilemeyiz.” diyorsunuz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda siz ne yaparsınız? Kendinizi iyi hissetmek için hemen şarkı sözlerine mi sarılırsınız?

Aşkın her haline razıyım, acısına tatlısına hiç hazırlık yapmam. Bunun için akışta olmak çok daha iyi hissettirir bana. Genelde aşık olduğum zamanda dünyadan soyutlanırım, şarkı yazmak bile aklıma gelmez. Hayatımın aşkı şu anda yanımda o yüzden çok mutluyum.

ο Sizin için söz yazarlığının püf noktası nedir? Başka bir isim için söz yazdığınızda nelere dikkat ediyorsunuz? Daha doğrusu önce şarkıyı vereceğiniz ismi düşünüp ona uygun sözler mi yazıyorsunuz, yoksa yazmış olduğunuz sözlere uygun ismi mi düşünüyorsunuz? Bu süreci anlatabilir misiniz?

Şarkı yazarken ne kelime ne melodi ne de yorumcuya takılırım. Tek derdim ilhamata tabi kalmak, o sesi duymak benim için her şeyden kıymetli. Spesifik yaptığım, dikkat ettiğim bir şey yok ama şarkı yazmadan önce biraz anksiyetif olabiliyorum.

ο Uzun zamandır Gökhan Türkmen ile birlikte çalışıyorsunuz. Bu birliktelik ilk olarak nasıl başladı ve devam etti?

Bundan yaklaşık bi’ 15 sene önce aynı mekanda çalıştık, oradan tanışıklığımız vardı ama samimi olmadık. Gökhan’ın orkestrasında benim çok yakın arkadaşlarım vardı, tanışmamız tam anlamıyla onlar sayesinde oldu aslında. Şu anda onunla bu yolda yürümekten büyük şeref ve gurur duyuyorum.

ο Bir yandan da oyunculuk kariyerine devam ediyorsunuz. Müzisyenliğin ve oyunculuğun birbirini tamamladığını düşünüyor musunuz? İkisi de birbirini besliyor mu?

Sanatın her alanı birbirini tetikler, benim hikayemde de birbirini çok desteklediğini düşünüyorum. Mesela ritim bilmek benim bir karakteri ortaya çıkarırken çok işime yarıyor.

ο Önümüzdeki süreçte dinleyicilerinizi neler bekliyor?

Artık 50 gün ortalamayla yeni şarkılarımızı süreceğiz. Yeni şeyler denemekten asla korkmayan, bir ekibiz. Dinleyicilerimiz bizi takipte kalsınlar, onlara çok keyifli işler sunmaya devam edeceğiz.