Zeynep Başerler

Hem harekete geçirici hem de dinlendirici bir sese sahip. Yaşamınızdaki hayal kırıklıklarının yanı sıra kalkın kendinize gelin diyor şarkılarında. Dinleyenlere güç veriyor adeta.. Geçtiğimiz yıl Hiç Olmuşsun teklisiyle dikkatleri üzerine çeken Melis Güven, yeni çıkardığı Kum ile yaza merhaba diyor. Güven’le yeni çıkardığı teklisini, kliplerindeki detayları ve ilerideki projelerini içeren keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 • Son tekliniz Kum Epic İstanbul etiketiyle çıktı. Hiç olmuşsun ve Zaman kadar başarılı olacak mı yoksa onları geçecek mi?

Bana geçecek gibi geliyor. Yaz geliyor, hem bir yaz şarkısı olduğu için hem de daha ritmik bir şarkı olduğu için insanların daha çok beğeneceğini düşünüyorum.

 • Klip de çıktı. Hikayesi yok, doğa ve siz varsınız. Neden böyle bir klip çektiniz?

Şile’de çekildi klip; aslında hikayesi de var. Hikaye derken aslında uzun uzadıya bir şey değil. İki elbise ile iki kadını anlatmak istedik açıkcası. Birisi daha depresif iken, diğeri ise daha canlı, daha hayattan zevk almaya çalışan bir kadın. Hiç Olmuşsun’da da benzer bir durum vardı sanırım.

 • Şarkılarınız deep house ve house türündeyken, Kum daha çok elektro pop tınılarında. Sound’unuzu keşfetme yolculuğunuz nasıl ilerliyor?

Eren Erdol ile çalışıyorum ben Outsider’dan beri. Tüm parçaları beraber yaptık. Altyapıları Eren hazırlıyor. Şarkılar hazırlandıktan sonra bana geliyor. Ben üzerine bestesini ve sözünü yazıyorum.

 • Etle tırnak gibisiniz aslında…

Evet, evet…13 yıldır çalışıyoruz. Şarkılar ne kadar yavaş olursa olsun bir ritme ihtiyaç duyuyor. Eren şarkılara hareket katıyor.

 • İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunusunuz. Okul zamanlarınızdan bugünlere gelişinizi ve konservatuarın size ne gibi faydaları oldu anlatır mısınız?

Güzel sanatlar geçmişim de var. Müzik eğitimi almaya lise yıllarımda başladım. Bu işin eğitimini alıyor olmak önemli ve iyi bir şey. Bir yandan da kötü çünkü Türkiye’de konservatuar okumak çok zor. Piyasada da okullu olduğunuz için çok önyargılı yaklaşılıyor. Derinine girersem… (Gülüyor) Bu işten çok muzdaribim. Müzik eğitimi alarak çok iyi nota okumayı öğreniyorsunuz. Ben mesela piyano çalmayı biliyorum, yan flüt çaldım. Hem klasik batı eğitimi hem de Türk halk müziği eğitimi aldım. Dilsiz kaval ve ney çaldım. Bunların hepsinin yaptığınız işe katkısı büyük. Kulağınızı geliştiriyor. Fakat Eren ile yaptığım işte katkısı oldu mu onu tam bilmiyorum. Onunla daha çok yazı üzerinde işler yapıyoruz. Beni ses eğitimi bölümüne almadılar, yeterli görmediler. O yüzden aldığım eğitimin şu anda yaptığım işe katkısı olduğunu düşünmüyorum.

 • Peki düet yapma hayaliniz var mı yani farklı bir tarzla çıkış yapmak gibi?

Şu an düşünmüyorum. Eren ile yola devam ettiğim için düşünmüyorum. Elbette iyi bir teklif gelirse değerlendiririm.

 • Teklilerle yola çıktınız. Albüm geliyor mu?

Evet, yakın zamanda yeni bir tekli daha çıkacak. Sonra EP çalışmasına başlayacağız, akabinde de albüm olacak.

 • Hiç Olmuşsun şarkınız Hakan Muhafız’da yer aldı. Müzikal kariyerinize nasıl bir etkisi oldu?

Şarkının bilinirliği baya arttı. Geri dönüşler çok oldu. Epey memnunuz. Çok yeni bir şarkıydı ve birilerinin destek olması gerekiyordu. Bu, Çukur’da çalan şarkıların Top50’ye girmesi gibi bir durum. O anlamda da Netflix platformundaki ilk Türk dizisinde yer alıyor olması ve bunun üzerine çok fazla playlist yapılıyor olması çok farklı açılar kazandırdı.

 • Sizi dinlerken sesinizi Göksel’e benzettim. Durgunluk ve o yumuşaklık. Hiç benzeten oldu mu?

Ses olarak değil de tip olarak benzetenler oldu. Sesimi benzeten olmamıştı, çok ilginç.

 • Son olarak yazma sürecinizde size neler yardım ediyor? Nelerden ilham alıyorsunuz?

Hikayelerimden yola çıkıyorum. Bir kitaptan ilhamla yazdığım şeyler de oldu. Şu anda dinlediğiniz şarkılarda kendi ve arkadaşlarımın hikayeleri yer alıyor. Evi zaten stüdyo gibi kullanıyorum. Şarkılarımın hepsini evde yazıyorum, çalışma masamda. Bir de tasarım markam var, Mon Design adında Objeler yapıyoruz kuzenimle.

 • İlham üssünüz eviniz sanırım.

Evet. Evim, küçük balonum.

71.000
Spotify’da geçtiğimiz ay dinleyici sayısı.