Ece ULUSUM

Geçen yıl sosyal medya ünlülerin müziğe yatay geçiş yaptığı üzerine uzun uzun yazıp çizmiştik. Yaptıkları işlerin geniş kitleye hitap ediyor, milyonlarca dinlenme/izlenme sayısı alıyor olmasının altında iyi iş çıkarması mı bilinmez. Zira genel olarak hazır kitlelerini şarkılarına yönlendiriyorlar. Ancak arada sıyrılanlar da oluyor…

Instagram’da 570 binin üzerinde takipçisi olan Melis Fis’in sosyal medyaya girişi müzikle. Şarkıcı olmak istediği için yolunu da ona göre çizmiş. Instagram’da cover’ladığı şarkıların videolarını paylaşıyor. İlk videosunu 11 yaşlarında paylaşan Fis, piyano, gitar ve biraz da bateri çalabiliyor. Şarkı sözü yazarlığı konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor. İlk teklisi Dur Diyemem’i yayınladı, dikkat çekti. Trap değil, pop bir şarkı. Sound’unda elbette autotune da var, öte yandan arabesk tınılar da… Yakın zamanda düetler ve cesur işlerle karşımıza çıkmayı planlayan Melisa Fis ile konuştuk.

ο Dur Diyemem‘in söz yazımı, besteleme ve kayıt süreçleri nasıl geçti?

Piyano başına oturup şarkının ilk kelimesi gibi spontane bir şekilde gelişti. Eskiden yazdığım, yayınlanmamış birkaç şarkımın karışımı gibi de oldu. Stüdyo deneyimi de benim için bir ilk oldu.

ο Şarkıda yaylıların kattığı hafif arabesk havası da var.

Dinleyiciye bir yandan kendi tarzımı yansıtmaya çalışırken diğer yandan şarkıya ufaktan Türk ezgileri koyarak güzel bir harman ortaya çıkarmayı amaçladık.

ο Şarkı söylediğiniz, videoların hazırlığı ve çekim süreci ne kadar sürüyor?

Kimi zaman günler alıyor, kimi zaman yarım saat… Şarkı seçimlerim de o anda sevdiğim, dinlediğim şarkılar oluyor genelde. Ama çoğu zaman dinleyici kitlemin isteklerine de yer veriyorum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Melis Fis (@melisfis)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘SOSYAL MEDYA BENİM İÇİN ARAÇ’

ο Yayınladığınız ilk video hangisiydi?

Bu çok zor bir soru çünkü çocukluğumdan beri kendimi kameraya çekmeye ve dans edip şarkı söylemeye bayılırım. Sanırım 11-12 yaşlarında Facebook’ta yayınlamıştım, 10-15 beğeni almıştır.

ο Kendinizi şarkıcı olarak mı yoksa sosyal medya fenomeni olarak mı nitelendirirsiniz?

Kendimi tabii ki şarkıcı olarak nitelendirmeyi tercih ederim. Sosyal medyayı da çok seviyorum ama benim için bir amaç değil, araç olmuştu.

ο Dijital dünyada playlist’ler, dinlenme ve izlenme sayıları satın alınabiliyor. Bunları bilmek motivasyonunuzu düşürüyor mu?

Evet, bu tip olaylar oluyor ama benim etkilemiyor. Çünkü herkesin seçimleri kendine… İnsanların tercihlerinin benim duygularımı etkilemesine izin vermiyorum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Melis Fis (@melisfis)’in paylaştığı bir gönderi ()

ο Sosyal medya zorbalığından söz ediliyor sürekli. Sizin başınıza geliyor mu?

Sosyal medyada zorbalık gerçekten çok yaygın. Ve elbette benim de başıma geldiği oluyor. Mesajlardan, gönderilerimin altına yazılan ağır eleştirilere kadar. Fakat baş etmeyi, üzülecek kadar kafama takmamayı öğrendim.

ο Sosyal medyanın birden tükendiği bir dönemde, kendinize nasıl bir yol izlemeye karar verirsiniz?

Sosyal medya yerine yeni bir platform veya moda çıkmadan bitmez. Ben de yeni gündeme uyum sağlamaya çalışırdım. Ama gündem ne olursa olsun müziğimi yapmaya devam ederdim.

ο Çok takipçisi olanların konser günleri biletleri satılmıyor. Takipçiler iyi bir dinleyici değil mi, ne dersiniz?

Takipçiler iyi veya kötü dinleyicilerdir diye demek mümkün değil ama kesinlikle takipçi sayısıyla konsere gelecek olan dinleyiciyi belirlemek imkansız. İkisi de farklı bir kitle ve bu kitleyi tanımak ve yönetebilmek gerek.

ο Neler yapmak istiyorsunuz?

Başarılı bir şarkıcı olmak, kendimi sürekli geliştirmek, insanlara ilham olabilmek. Müziğimi insanlara duyurabilmek istiyorum.