Ece ULUSUM

Solo kariyeriyle yeni tanıyanlar olsa da biz, söz yazarı ve şarkıcı Melike Şahin’e uzun zamandır kulak veriyoruz aslında. Uzun yıllar BaBa ZuLa’yla sahne aldı, Djam filmi için şarkılar seslendirdi. Cesaretini bulup kendi yolunu çizmesi 2017’yi buldu. Sırayla Deli Kan, Sevmek Suçsa Suçluyum, Tutuşmuş Beraber, Kimin Izdırabı ve Kara Orman şarkılarını tekli olarak yayınladı. Bir yandan Diva Bebe Şov adında müzisyen dostlarını ağırladığı bir şov yapıyor. Şu sıralar şova zaman ayıramıyor zira yeni EP’si üzerine çalışıyor. Stüdyoya girmeden önce Melike Şahin sorularımızı yanıtladı.

❏ Geri Ver parçası hangi ruh halinde ortaya çıktı?
Çok hatırlamıyordum ruh halimi ama klip için hikaye düşünürken aynı soru benim de aklıma geldi. Çok sevdiğimiz bir dostumuzu zamansız kaybettik ve sanıyorum o yas hissi sinmiş parçaya.

❏ Klibinizin siyah beyaz olmasını tercih etmenizin sebebi nedir?
Başta karar vermemiştik. Görüntülerin estetiğiyle daha iyi örtüştüğü için siyah beyaz tercih ettik. Elif (Tekneci) renklendirmesini yaptı ona da burdan selam yollayayım. Melih (Kun)’la uzun haftalar boyu kafa kafaya verip düşündük, bir ilham bekledik. Hazırlığı uzun sürdü klibin ama çekim günü gayet akışkandı. Melih’le çalışmak çok zevkli ve bu ortaklıktan daha da klipler gelir benden söylemesi.

❏ Vokal Melike Şahin’le söz yazarı Melike Şahin arasında nasıl farklar oluyor?
Ruh haliniz, çalışma disiplininiz… Söz yazarı olan Melike kesinlikle daha disiplinli, özellikle son zamanlarda… Benzer bir özeni şarkıcı olarak taşımak isterdim doğrusu. Şarkı söylerken çok daha rahat ve korkusuz hissediyorum.

‘DEVAM EDECEK, ETMELİ!’

❏ Kutiman’la Sakla Beni şarkısını yaptınız. Devamı gelecek mi?
Şaşırtıcı biçimde farklı ülkelerden aşırı destekleyici geri dönüşler aldık, çok mutlu olduk. Sanıyorum mayıs ayında da yine prodüksiyonu Kutiman’a, sözleri bana ait olan Elimi Tut adlı bir şarkımızı paylaşacağız.

❏ Sosyoloji mezunu olmak kariyerinizle ilgili daha verimli çıkarımlar yapmanızı sağlıyor mu?
Lisans eğitimimin katkısını sadece müzik kariyerimle sınırlayamam sanırım. Hayat akışımızı farklı bir gözle algılayabilmemi sağladı aslında. Elbette kültür endüstrisi, sanat sosyolojisi alanlarında fikir sahibi olmak, mesleğimde yaptığım tercihleri etkiliyor. Çıkarım yapmayı da çok severim.

❏ Diva Bebe Şov’un devam edecek mi?
Devam edecek, etmeli! Ama farklı yoğunluklar girince araya düzenli yapamaz oldum. Çok eğlenceli bir program aslında. Sevdiğim müzisyen dostlarımla sohbet ve şarkılar keyfi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

melike şahin (@melikesahin)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Müzisyenlerin marka iş birlikleriyle yollarına devam ettiğini görüyoruz. Siz düşünüyorsunuz?
Böyle bir işbirliği içerisinde hiç bulunmadım, ama hoşuma giden kafa açıcı bir fikir gelirse neden olmasın? Kanalımın organik büyümesi de aşırı hoşuma gidiyor aslına bakarsanız.

❏ İki yıl önceki bir röportajınızda solo kariyere başlamadan önce “Şarkılarımı insanlarla paylaşacak cesareti uzun süre bulamadım” demişsiniz. Geç kaldığınızı hiç düşündünüz mü?
“İyi ki o dönem başlamamışım” diyorum şimdi bakınca. Yaşlı gibi “Her şeyin bi zamanı var” diyeceğim ama galiba öyle. Kendini tanıyarak ve sınırlarını bilerek üretmek daha güvenli geliyor. Zaten ne yapsan iki yıl sonra bakıp “Kötü söylemişim” diyorsun çünkü sen de zamanla gelişiyorsun. Yazdığım sözler konusunda içim sonsuz rahat, ama o dönem çıkarsaydım şarkılarımın prodüksiyonundan memnun olmayacaktım yıllar sonra muhtemelen.

‘GENELDE ÇOK NEŞELİYİM’

❏ Müziğin size armağan ettiği en güzel şey nedir?
Kendi kalbime bakıyorum ve insanların kalbine gidiyorum misafirliğe.

❏ Şarkı sözleriniz dolayı hep karanlık yanınız olduğunu düşündüm. Öyle mi?
Aramızda ‘karanlık’ yanı olmayan var mı? İnsan çoğul bir oluşum… Benimle iki saat geçirseniz inanamazsınız gerçi o şarkıları yazdığıma bence. Genelde çok neşeliyim. Ama o şarkıları yazmasaydım bu kadar neşeli olamazdım.

❏ Sektör müzisyenleri sürekli üretmeye yönlendiriyor. Bu sizi nasıl etkiliyor?
Üretmeye sevk ediyor etmesine de, canım istemiyorsa o dönem yazıp çizmiyorum. Biraz içimden gelmesi lazım çünkü dışımdan yazdığım şarkılarım beni çok içlendirmiyor, ne yalan söyleyeyim.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

melike şahin (@melikesahin)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Bir albüm yapacak mısınız yoksa tekli/EP mi yayınlayacaksınız?
Bir EP yayınlayıp ilk albümümü tamamlamak.

❏ Sırada neler var, sanırım stüdyoya gireceksiniz?
Birazdan stüdyoya gidiyorum ve şahane bir düet yapacağız yorumculuğuna hayran olduğum bir müzisyenle. Bu sene bol bol şarkı paylaşmak niyetindeyim.