Ece ULUSUM

Stoner rock ekibi Make Mama Proud yeni teklileri Filthy Lexi’yi yayınladı. Şarkı hikayesinden, kapağına ziyadesiyle ateşli! İstanbul ve Ankara’nın yerli alternatif müzik dünyasına kapılarını açan sahnelerinde sıkı performanslar sergilediler. The Ringo Jets, Destroy Earth, GodBud, The Flabbies, Strider, Midvil ve Congulus gibi isimlerle beraber sahne aldılar. Yazlık başlayan grubun adını daha sık duyacağız belli ki. Topluluk adına sorularımızı Deniz Yurtdaş yanıtladı, yeni şarkılarını ve planlarını anlattı.

❏ Grubun hikayesini öğrendik ancak isminin hikayesini bilmiyoruz. Nedir?
2017’de bir barda çok güzel bi barmaid vardı. Ben de çok sarhoştum ve kendime ayarlamaya çalışırken biraz haddimi aştım ama bozuntuya vermedi. Tişörtünün arkasında “Make mama proud” yazıyordu. Evime dönerken kendi hal ve hareketlerimden pişman olup kafaya koymuştum bu ismi.

❏ Grubun sound’u nasıl şekillendi? Türüne nasıl karar verdiniz?
Elimizdeki amfiler, gitarlar ve davul kitiyle biraz takıldıktan sonra dördümüzün de kendini yansıtabildiği ortak bir noktada buluştuk.

‘HEPİMİZİN LEXI’SI VAR’

❏ Filthy Lexi parçasının çıkış hikayesi nedir? Sizin de bie Lexi’niz var mı?
Filthy Lexi konseptli bir şarkı. Hayattayken çok güzel olan ve çevresindeki tüm erkekleri etkileyen bir kadın olan bir Lexi’miz var. Lexi ölüyor, ve onu beğenmeyen, egosunu tatmin etmeyen erkeklerin ruhlarına musallat oluyor. Hepimizin Lexi’si var bence, Lexi biziz, Lexi sizsiniz, Lexi hepimiziz, Lexi her yerde!

❏ Mika Tarsia ile çalışmak nasıldı? Şarkıya nasıl bir hava kattı sizce?
Mike Tarsia’yı yabancı bir Stoner Rock grubunun referansı ile tanıdık. Kısa sürede birbirimize kanımız ısındı ve iş harici de bir nevi arkadaş olduk. Sound tahmin edemeyeceğimiz kadar punchy oldu ve şarkı ciddi anlamda parladı. Nasıl yaptığını biz de bilmiyoruz. Sihirli iş.

❏ Sahnenizi izlememiş birine, ortamı anlatır mısınız?
Kazma, kürek ve yıkım!

❏ Sert ve epey ‘rocker’ görünüyorsunuz. Çılgın partiler, kulisler oluyor mu?
Mötley Crüe tadında hikayeniz var mı? Hayat genel olarak çok güzel. Kulisler ve partiler de öyle! Şaka bir yana, henüz başımıza bir bela almadık, insanlar çok toleranslı.

❏ Fiziki albüm çıkarmayı planlıyor musunuz?
Daha öncesinde kendi imkanlarımızla, DIY bir seri albüm yayımladık. Önümüzdeki süreçte bunun için plak şirketi ve dağıtımcı arayışına gireceğiz.

❏ Hexe Music ile yollarınız nasıl kesişti?
Hexe ile albüm lansman konserimizde tanışmıştık. Kendisiyle çok iyi anlaştık ve kısa sürede mama’mız oldu. Kendisini çok seviyoruz!

❏ Planlarınız ve hayalleriniz neler?
Biraz klişe bir cevap olacak belki ama daha fazla müzik üretelim, konser verelim, yabancı bir plak şirketi ile anlaşalım, yurt dışı turları yapalım, yeni yerler görelim, yeni insanlarla tanışalım… Kısacası eğlenip müzik yapmak ve daha fazla insana ulaşmak en büyük hayalimiz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Make Mama Proud (@make.mama.proud)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Yurt dışına açılmak için nasıl bir yol çizdiniz kendinize?
Genel olarak ekipçe internet üzerinden sevdiğimiz grupları, sevdiğimiz ürünler yayımlayan plak şirketlerini, hayalimizdeki festivalleri, promoter ve organizatörleri tarayıp, bulup, onlarla iletişime geçiyoruz.

❏ Konser takviminiz nasıl?
27. İstanbul Caz Festivali’nde çalacağız. Konserlerimiz için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

2018’de kurulan grubun dört üyesi şöyle: Deniz Yurtdaş (lead gitar), Ekim Çimren (ritm gitar) ve Parham A.G’nin (davul) ve Kerem Çınar (vokal & bas).