Erkin Koray, Barış Manço, Moğollar, Ersen ve Dadaşlar, 3 Hürel gibi büyük sanatçılar tarafından temsil edilen Anadolu rock müziği 70-80’li yılların Türkiyesi için oldukça yenilikçi bir müzik türüydü. Bugün Türkiye’nin dışında özelikle yabancıların bu müziğe ilgisi gün geçtikçe artıyor.

Türkiye’den Hollanda’ya göç eden bir ailenin oğlu olan Şahin tarafından kurulan Makas, Avrupalılara Anadolu ezgilerini yepyeni bir ses ile sunuyor. “Anadolu bizim müziğimizin temeli ve bütün dünya ile paylaşmak istiyoruz” diyen Şahin, grubu ile birlikte 31 Ağustos’ta Zeytinli Rock Festivali’nde sahne alacak.

❏ Neden Anadolu rock müziği?

Ben göçmen bir ailenin çocuğu olarak Hollanda’da büyüdüm. Evde bu plakları sürekli dinlerdik. Bu müzikler ben daha çok küçükken kulağıma yerleşti. Müzikle ilgilenmeye başladığımda da aklımda hep bu müzikler vardı. Bizim bugün Hollanda’da yaptığımız müziğin temeli Anadolu’dur, biz bu büyüleyici kaynağın farkındayız ve bütün dünya ile paylaşmak istiyoruz.

❏ Kimlerin albümlerini dinlerdiniz?

Genelde Neşet Ertaş, Mehmet Erenler, Aşık Mahsuni, Aşık Veysel, Turan Engin, Davut Sulari gibi ustaların eserlerini dinlerdik. Ama aynı zamanda, Barış Manço, Cem Karaca, Selda Bağcan, Ersen ve Dadaşlar ve Moğollar’ın plaklarını ve kasetlerini dinlerdik. Bu ustalar doğayı, yaşantıyı, sevinçleri, hüzünleri, sıkıntıları ustalıkla türkülere işlemişler.

❏ Makas’ı kurmaya nasıl karar verdiniz?

2012’e kadar çeşitli gruplarda ve farklı müzik projelerinde bireysel olarak yer aldım. O yıl kendi grubumu kurmaya karar verdim. Amacım kulağıma yerleşen Anadolu ezgilerini ve kendi bestelerimi kendi tarzımla seslendirmekti. Grubumuzun kemik kadrosu 2015 yılında oluştu. Klavyede Dekan Öndel, gitarda Özgür Kılınç ve Murat Yıldız, bateride Çetin Yumurtacı, basgitarda Chai Stofkoper yer alıyor.

❏ Albümün adı neden Dinazor? Doğrusu ‘dinozor’ olması gerekmiyor mu?

Bizim ‘dinazor’umuz gerçek ‘dinozor’dan farklı. Buradaki konu olan kişi yarı insan, yarı dinozor. Albüme de adını veren bu parça çok kıymet verdiğim bağlama virtüözü Erol Parlak’a ait. Kendini diğer insanlardan üstün gören insanlara hitap ediyor. Geçmişte çevremdeki narsist insanlara hitaben söylüyorum.

❏ ‘Dünden Bugüne’ de mesajı olan bir eser. Biraz bahseder misiniz?

Hiçbir zaman anlamayacağım bir konuyu işliyor. Günümüzde malum örnekleri de çok: Savaşlar! İnsanlar geçmişten kesinlikle ders çıkarmıyor. Irk, din, dil, renk ayrımı yapmadan kardeşçe yaşamayı artık öğrenme vakti geldi. Bu eseri çaresizlikten yazdım. Sevgili Aşık Armani Hocam bana sözlerini yazmamda yardımcı oldu.