Tel Avivli müzisyen Kutiman, 6. stüdyo albümü Open’ı 14 Ekim’de yayınladı. Albüm sonrası bir araya geldiğimiz Kutiman, albümün hazırlık sürecini Back on Stage okurları için anlattı. Müziğin yanı sıra görsel dünya ile de ilgilendiğini söyleyen Kutiman, albümün kapak görseli için: “Kafamın 3D taraması ve albümün adı Open olduğu için bir şekilde “açık” olmasını istedim.” dedi. Ayrıca önümüzdeki süreçte Melike Şahin ile bir parça yayınlayacaklarını da müjdeledi! Detaylar röportajımızda seni bekliyor!

ο 6. stüdyo albümünüz Open‘ın hazırlık sürecinden biraz bahseder misiniz? Ne kadar sürede tamamladınız? Çalışmalarınızı nasıl sürdürdünüz?

Bu albüm, ben ve Dekel bir müzik kütüphanesi (filmler ve reklamlar için müzik listesi) şirketi için bir albüm kaydetmek üzere bir araya geldiğimizde başladı. Proje için her gün bir şarkı yazdık fakat bazıları gönderilemeyecek kadar güzeldi. Bu yüzden onları sakladık ve bir gün onlarla bir şeyler yapabiliriz diye bir karar aldık. Artık zamanı geldi. Yeni parçalar yapmanın yanı sıra bazı parçalara aklımda olan enstrümantal kısımlar ekledim ve aslında tüm olay bu. Tam olarak ne kadar sürdüğünü bilmek benim için zor çünkü daima birkaç proje üzerinde çalışıyorum, bu yüzden bazen birini bırakıp daha sonra geri dönüyorum.  Ayrıca birkaç yıldır elimde olan bazı parçalar var ama Dekel ile bu albümdeki çalışma 2021’in bir yerlerinde başladı sanırım.

ο Albümünüzün kapak tasarımının hikayesi nedir?

Müziğin yanı sıra görsel dünya ile de ilgileniyorum ve farklı teknik ve yazılımları keşfetmeyi seviyorum. Son 3 yılda gerçekten 3D dünyasına girdim, bu yüzden bu yöntemle gerçekten bir şeyler yapmak istediğimi hissettim. Kapaktaki görsel kafamın 3D taraması ve albümün adı Open olduğu için bir şekilde “açık” olmasını istedim.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kutiman (@kutiman)’in paylaştığı bir gönderi

ο Türkiye’de yer alan sanatçılarla birçok iş birliğine gittiniz. Türk müziği sizin müziğinizi ne kadar etkiliyor? Müzik üretiminizde burada müzik yapan sanatçılardan besleniyor musunuz?

Türk müziğini ve Türkçenin fonetiğini çok seviyorum ve bu durum sanırım müziğimi de etkiliyor. Bazı harika Türk sanatçılarla tanıştığım için şanslıyım. Türk dinleyicilerden her zaman sıcak ve sevgi dolu geri bildirimler alıyorum. Gerçekten harika.

ο Bu sene İstanbul Caz Festivali kapsamında sahne alacaktınız fakat bazı sebeplerden dolayı maalesef gerçekleşemedi. Bu tarz son dakika değişikliklerinde kriz yönetimini nasıl sağlıyorsunuz?

Maalesef biz son dakika krizine alışkınız zaten ve bence Covid-19 konserinizin gerçekleşeceğinden asla emin olamayacağınızı daha da netleştirdi. Bu yüzden üzücü ama umarım gelecekte olur.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kutiman (@kutiman)’in paylaştığı bir gönderi

ο Müzik dışında sanatın başka hangi dallarından besleniyorsunuz? Size neler ilham oluyor?

Görsel sanatı seviyorum ve sosyal medyada birçok sanatçıyı takip ediyorum, bu yüzden günlük dozumu alıyorum. Eşim de bir sanatçı ve bizi birçok çağdaş sanat eserini görmeye götürüyor. Her zaman için sevdiğimi söyleyemem ama zaman zaman karşıma gerçekten ilham verici sanat eserleri çıkıyor.

ο Önümüzdeki süreçte bizi bekleyen sürpriz iş birlikleri var mı? Türkiye’den farklı isimler?

Söylememe izin var mı bilmiyorum ama Melike‘yle yakında yeni bir şarkımız çıkıyor. Dört gözle bekliyorum.