Ece Ulusum

Kovacs 2014’ün en sıkı çıkış yapanlarından biriydi. Tüm dünyada listelere hızlı bir giriş yaptı. Gerçi profesyonel olarak çalışmadan önce de sürekli şarkı söylüyormuş, kendisi de “Konuşmaya başladığımdan beri şarkı söylüyorum” diyor. Yıllar geçtikçe dinleyici kitlesi büyüdü, sesi kadar kapüşonlu kıyafeti, saç stili ve yüzükleri de ikon haline geldi. Ocak 2015’te ilk kez geldiği Türkiye ile arasında özel bir bağ var, tüm dijital platformlarda dinleyicilerinin büyük kısmı bizim ülkeden. Konserlerine de inanılmaz ilgi var, bir gün olarak planlanan konserine bilet dayandırılamayınca 3 güne kadar uzatıldı, hepsi de tükendi. Kovacs, soul’un yeni standartlarını belirlediği, fırtınalı aşklar ve itiraflarla dolu Cheap Smell albümünü yanına alıp geliyor, 2-4-5 Eylül’de %100 Studio’da olacak. Kısa bir sohbet ettik.

ο İlk EP’in My Love’ı Küba’da kaydettiniz. Neden? Ülkenin nasıl bir katkısı oldu?

Evet! Çünkü oranın müziğine bayılıyorum. Kübalıların hayatlarının büyük bir kısmı müzik. Pirinç enstrümanları, gitarların ve piyanoların bir kısmını Küba’da kaydettik.

 ο Snake Charmer’ın 1930 versiyonunu yaptınız. Fikir nereden çıktı?

Aslında ilk olarak bunun üzerinde çalıştım. Sonra Parov bir remiksini yaptı ama 30’lar versiyonu benim favorim.

ο Müziğinizde ve sahnenizde karanlık bir tarzınız var. Snake Charmer’da da öyle. Göstermediğiniz ‘pembe’ bir yönünüz var mı peki?

Haha! Pembeye kaçan şarkılar da var, It’s the Weekend ve Priceless gibi. Daha karanlık şarkıları tercih ediyorum genelde ama…

ο İstanbul’da konserlerinize büyük ilgi var. 3 konser vereceksiniz ve biletler çoktan tükendi. Spotify’a göre en çok Türkiye şehirleri sizi dinliyor. Bu ilgi sizi şaşırtıyor mu?

Gerçekten şaşırtıyor! Açıkçası nedeni hakkında bir fikrim de yok ama minnettarım. İstanbul’da olmaya bayılıyorum. Gelecek seferde farklı şehirlere de gidebilirim umarım.

ο İstanbul’daki konserlerde bizi ne bekliyor? Playlist’inizde neler var?

Cheap Smell’den yeni şarkılar çalacağız elbette. İlk albümden de şarkılar olacak ve tam kadro geliyoruz, tam sekiz kişiyiz!

ο İstanbul’da uzun bir süre geçireceksiniz. Planlarınız ne? Belki yine bir yüzük alırsınız…

Neden olmasın! Havalı mağazalar vardı diye hatırlıyorum. Bu sefer boş bir günüm bile var.

ο Yeni tekliler yayınladınız. Yeni bir albüm planı var mı?

Gelecek yıl yeni şarkılar ve umarım yeni bir albüm olacak.