Zeynep Beşerler

Sahnesine ilginç şov unsurları katan Yeni Zelandalı şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör
Jonathan Bree, 10 Mayıs akşamı Salon İKSV sahnesinde olacak.

The Brunettes ile tanıdığımız Bree, 2013’ten bu yana solo kariyerine devam ediyor. Sahne şovları epey etkileyici olan müzisyen, “Zaman zaman tüm sanatçılar gibi sahneye çıkıp grubun bir parçası gibi davranmak için oyunculuk yeteneklerine başvurduklarını hissediyorum” diyor.Müzisyenlerin sahnedeki her hareketini oyunculuk olarak genelleme de yapmıyor aslında. Sadece hareketlerin çoğu zaman doğal, çoğu zaman da önceden planlandığını söylüyor. “Benzer olarak bizim sahnemizde de kesinlikle bir miktar planlı teatrallik var”diyor Bree ama “Gösterinin makul bir kısmında dürüstlük var” diye ekliyor.

Sahnesindeki ilginç şov kostümünden yola çıkarak, olumsuz etkileyen bir yanı olup olmadığını sorduğumuzda ise görsel hazırlık ve şov sürecinde müzik üretimini olumsuz etkileyen bir şey olmadığı söylüyor. Gerçekten sahnede çok rahat görünüyor. Bree sözlerine şöyle devam ediyor, “Sahne şovlarında müzisyenler enstrümanların etrafını pek görmeden çalıyor, sanki görüşlerini engelleyen bir durum yokmuş gibi, buna rağmen müzikal performansları etkilenmeden çalacak kadar yetenekliler, hiçbir zaman hazırlık süreci müzik
üretimimizi etkilemiyor.” Ancak sahnede hareketli biri olduğunu düşünürse dikkat etmesinde fayda var.

Şarkı sözlerini yazarken genellikle klavyeyi ana enstrümanı olarak kullanıyor. Evinde ise eski bir dulcitone ile çalıştığını belirtiyor. Her zaman doğal sesleri tercih ettiğini ama doğal olmayan sesleri de sevdiğini söylüyor. Bu sıralar 4. albüm çalışmalarını bitirmeye çalışan Bree, önümüzdeki aylarda bazı şarkıların kısaçalar şeklinde olacağını paylaşıyor. Son olarak ise 10 Mayıs akşamındaki konseri için “Salon İKSV’de çok özel bir gösteri olacak” diyor.

Published On: 2 Mayıs 2019Categories: Genel, RöportajTags: , , ,