Zeynep TOKER

Pembe ve Bor isimli single çalışmaları ile müzikseverlerle buluşan İrem Arslan, şu anda aktif olarak Chromas korosunda yer alıyor. Çalışmalarını Babajim ekibi ile sürdüren Arslan, müzikal olarak olabilecek en iyi yerde olduğunu söylüyor. 18 Şubat’ta İzafiyet isimli parçasıyla üçlemeyi sonlandıracak olan müzisyen; yeni duygulara, sahnelere, müzik iş birliklerine heyecanlandığını dile getiriyor.

ο Pembe isimli parçanızla müzikseverlerle buluştunuz. Peki bu parçaya kadar müzikal yolculuğunuzda neler yapıyordunuz. Biraz anlatır mısınız?

Müzik yarı zamanlı bir faaliyet olarak hep hayatımdaydı. Pembe‘den önce piyano çaldım, korolarda söyledim, vokal dersleri aldım, yurtdışında workshop’lara katıldım. Bahçeşehir Üniversitesi Caz Sertifika Programı ve yüksek lisansını tamamladım. Vaktimin çoğunu müziğe ayırsam da kendime müzisyen demediğim zamanlardı. 2018’de İrlanda’daki tam zamanlı işimi bırakıp Türkiye’ye dönmeye ve müzisyen olmaya karar verdim. O zamandan beri kendi şarkılarımı yazıp düzenliyorum ve vokal dersi veriyorum, müzisyen arkadaşlarımla çeşitli mekanlarda çalıyoruz. Şu anda aktif olarak Chromas korosunda söylüyorum, İTÜ Müzik İleri Araştırma Merkezi’nde ‘vokal teorisi’ üzerine yüksek lisans yapıyorum ve vokal doğaçlama, piyano ve düzenleme üzerine çalışmaya devam ediyorum.

ο Pembe‘nin hazırlık süreci nasıl gerçekleşti? Single yayınlamaya nasıl karar verdiniz?

Pembe‘yi 2017’de gelecek kaygımın ve kafa karışıklığımın pik yaptığı bir dönemde yazdım. O vakitten beri çalıyoruz. Şimdiye dek İstanbul’da, Dublin’de, Siena’da bir sürü sahnede duyuldu, kaydedip yayınlamamı bekleyen çok arkadaşım vardı. Ben en doğru zamanda, içime sinecek şekilde olsun diye bekledim, hazırlandım, tam da öyle oldu.

ο Single kapağınızda fotoğrafınızla birlikte çizimler de yer alıyor. Hikayesi nedir?

Pembe, Bor ve İzafiyet ilk üç şarkımın kapak tasarımlarını canım arkadaşım Yaprak Göker yaptı. Müziği nasıl özenle tasarladıysak görsel dünyayı da aynı özenle oluşturduk. Kapaklarda hem benim hayatımdan, hem de şarkılarımın hikayelerinden ögeler var. Üç kapakta da ortak olan öge tarot tasarımı. Benim geleceğimi çizmeye çalıştığım bu dönemi böyle hissettirmek istedik. Pembe‘nin kapağında ilk bakışta görünen pembe bulutlar ve leylek şarkının sözlerinde de var, içimdeki sabitlenememe hissini ve buğulanmış umudu anlatıyorlar. Arkadaki çiçekler de benim uğurum. Çocukluğumdan beri sınav kağıtlarına, defterlere çizdiğim bana iyi gelen bir simge bu çiçek. İlk şarkımda bu çiçeğin gelişimini resmetmek istedik. Bir nevi cesaretimi toplamamın ve içimden çıkan müzikleri dünyaya bırakmamın simgesi.

 ο İkinci single çalışmanız Bor‘u yayınladınız. Bu parçanın hikayesi nedir? Yine Babajim ile çalıştığınızı görüyoruz. Babajim ekibi ile nasıl bir araya geldiniz?

Babajim ekibiyle Step Programı (ses mühendisliği eğitimi) kapsamında bir araya geldik. Ben bu programı takip edip şarkılarımla başvurdum. Dedim ki: Ses mühendisleri eğitim alıyorsa burada kaydedecek bir şeye ihtiyaçları vardır, benim şarkılarım ve ekibim hazır, bizi kaydedebilirsiniz. Bu cesaretim takdir gördü herhalde ekipte, kayıtları da beğenince Babajim müzisyeni olarak ekibe katılmamı teklif ettiler. Üç şarkımı kaydettik henüz, müzikal olarak olabilecek en iyi yerde olduğumu hissediyorum, birlikte çalışmak çok güzel!

Bor bizi çok aşındıran insanlara, bugün “artık sana ayıracak zamanım yok” deme gücü üzerine bir şarkı. Benim için tek bir insana değil, pek çok insana, olguya, duyguya yönelik bu müzik. Artık beni düşürecek, yıpratacak şeylere ayıracak zamanım yok.

ο Önümüzdeki süreçte bizi neler bekliyor? 2022’de sizden yeni parçalar duyacak mıyız?

Evet! 3. şarkım İzafiyet 18 Şubat’ta yayınlanıyor. Üçlemenin son şarkısı. Bu üç şarkı benim hayatımı çizme, müzisyen olmaya karar verme yolculuğumu anlatıyor. İzafiyet’ten itibaren daha kararlı, ayakları yere basan bir kadınım. Sırada düzenlemeleri süren bir sürü şarkım var. Yeni duygulara, sahnelere, müzik iş birliklerine heyecanlanıyorum.