Zeynep İBRAHİMBAŞ

Spotify Wrapped verilerine göre iki sene üst üste Azerbaycan’ın en çok dinlenen kadın sanatçısı olan Röya Məmmədova veya sahne adıyla Hiss, müzikal yolculuğuna tam gaz devam ediyor. Adını globale yazdırmak isteyen sanatçı Mars ismini verdiği ilk albümünü Warner Music Türkiye etiketiyle yayımladı. Her karanlığın içinde bir ışık, her karamsar dönemin içinde bir umut olduğuna inan ve içinden geldiği gibi davranan Hiss, albümünü ve kendisini Back on Stage okurlarına anlattı.

ο Hiss kimdir? Kendini nasıl tanımlarsın?

Gerçek adım Röya, Azerbaycanlıyım. Sahne adım Hiss ile Azerbaycan’da başarıya ulaşmam çok kısa zamanda oldu. Müziğe aşık ve müzikteki hedeflerini hep büyüterek ilerleyen bir insanım.

ο Verdiğin röportajlarda hedeflerinden birinin kendi dilinde bir şarkınla adım adım Türkiye, Avrupa daha sonra da dünyaya açılmak, dünyada tanınmak olduğunu belirtiyorsun. Warner Music’le yaptığın iş birliği seni bu hedefine bir adım daha yaklaştırdığını düşünüyor musun?

Evet, Warner Music Türkiye ailesinde olmaktan çok mutluyum. Global alanda da çıkışlara imza atmak istiyorum. Bunu beraber gerçekleştirebileceğim bir yapım şirketinde olmak benim için çok önemli. İngilizce şarkılar da hazırlıyoruz. İlerleyen dönemlerde global çapta dikkat çekecek işler yapma hedefindeyiz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Hiss (@thisishiss)’in paylaştığı bir gönderi

ο ”Her şarkıda yeni bir Hiss keşfedeceksiniz ve her şarkımı farklı bir hisle dinleyeceksiniz.’ ‘diye belirttiğin yeni bir albüm albümüne dönüp baktığında şarkılarının sana hissettirdiği en baskın his nedir?

7 şarkılık bu albümün çoğu şarkısı pandemi dönemindeki karamsar ancak umuda aşık hislerle yazıldı. Her karanlığın içinde bir ışık, her karamsar dönemin içinde bir umut olduğuna inanıyorum. Dibe vurmak ve depresyonun kazanımı umut ve motivasyondur bence, Mars albümünde de kesinlikle bu hissiyat hakim.

ο Başarının sırrı sence nedir?

Müzik piyasasında farklı olmam ve içimden, kalbimden geçen müziği kalıplara sığdırmadan yapmamın başarımdaki en önemli etken olduğuna inanıyorum. Bu farklılık benim başarımın sırrıdır ama bu hesaplanarak yapılmış bir hareket değil. İçimden geldiği gibi davranmamın ve müziğimde içgüdüsel olarak hareket etmemin sonucudur.

ο Müzik üretiminde sana ilham olan bir sanatçı var mı? Sadece müzisyen olarak değil, başka sanat dallarından da olabilir?

Müzik üretiminde türlerin karışması ve fusion bence çok önemli. Mars albümünde de bu noktalara dikkat etmeye çalıştım. Hip hop, rap, etnik müzik, house müzik başlıca ilham kaynaklarım. İlham aldığım noktaları, müziğimde özenle sentezlemeye çalışıyorum.

ο Müzik listenin başında kimler yer alıyor?

Rihanna her daim bana ilham veren bir sanatçı olmuştur ve yeri ayrıdır. Keşke daha çok üretim yapsa diyorum.

ο Ezhel, Ceza, Patron ve Ben Fero’nun tarzlarını beğendiğini biliyoruz. Türkiye’de beraber düet yapmak istediğin ya da bir projede yer almak istediğin bir sanatçı var mı?

Türkiye’deki müziği yakından takip ediyor ve seviyorum. Ezhel benim için çok değerli. Kendisi ile mutlaka beraber bir projede yer almak isterim.

ο Röportajlarında kendinle alakalı verdiğin bilgilerde bugün yapmam dediğim bir şeyi yarın yapabilirim diyorsun. Keskin çizgilerin yok gibi. Bu müziğin için de geçerli mi?  

Evet, eğer içgüdüsel olarak bana doğru gelirse elbette yapabilirim. Bana şu an uzak gelen bir fikir – örneğin bu bir türkü de olabilir, bir arabesk şarkı da olabilir – ilerleyen süreçlerde içime sinebilir. Ancak elbette kendi aklıma ve kalbime uydurmam gerekir bu projeyi. Hiçbir projeyi yapmış olmak için yapmam.

ο Kendin gibi hissetmenin senin için çok önemli olduğunu izlediğimiz birçok röportajdan biliyoruz. Burcu Karademir imzası taşıyan albüm kapağının tam olarak seni yansıttığını kendin gibi hissettirdiğini düşünüyor musun?

Bu fotoğraflar Mars albümüm için 5-6 ay önce çekildi ve tasarlandı. Araya başka işler de girdi ancak bu fotoğrafların dünyası albüme özel olduğu için onlara hiç dokunulmadı. Burcu’nun gözünün ve bakışının benimle çok uyuştuğunu düşünüyorum. Kapak fotoğrafı da Hiss’in dünyasını, çizdiği baloncukla ve mavi renkle hayli iyi tarif eder şekilde oldu.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Hiss (@thisishiss)’in paylaştığı bir gönderi

ο Özünden kaybetmek istemediğin ne var?

Kendi doğrularımdan, kendi bildiğimden hiçbir çıkar veya maddiyat uğruna vazgeçmek veya ödün vermek istemem.

ο Uzun bir süredir müzik sektöründesin. Bu süre zarfında öğrendiğin bir şeyi bizimle paylaşmak istesen bu ne olurdu?

Kendi müziğinin her detayına hakim olman ve ne istediğini bilmen gerekiyor bence. Elbette kendini güvendiğin insanlara teslim edebilirsin ama öncelikle müziğinde ne istediğini bilmen lazım.

ο Senin hakkında asla tahmin edemeyeceğimiz bir şey söyler misin?

Bir sürpriz yapıp İstanbul’a taşınabilirim, hayat bu belli olmaz (gülüyor).

ο 2023 yılı için hali hazırda bekleyen projeler var mı? Ne gibi planların var?

Albüm yeni çıkmış olmasına rağmen Biology isimli yeni bir şarkımız var hazırda olan. Yüksek ihtimalle şubat gibi onu çıkarmış olacağım.

Teşekkür ediyorum ve BOS okuyucularına sevgilerimi iletiyorum.