Barış KARAALİOĞLU bkaraaglioglu@hayhuy.co2016’da yayınladıkları ilk albümleri Ucube Dizayn ve 2017’deki Yarı Cennet‘le özgün çizgisini gösteren Hedonutopia‘da gitar ve vokalde Fırat Külçek, sample ve synth’lerde ise Kerem Feyzi yer alıyor. Türkiye’de alternatif müziğe farklı bir soluk getiren ve son olarak geçen yıl Yakamoz Sandalı’nı çıkaran ikili, Back on Stage’in sorularını yanıtladı.
  • Müzik yapma evreleriniz nasıl?
Biz ev grubuyuz, üretebilmek için enstrümanlarımıza sürekli erişim halinde olmamız çok önemli. Evde çalışmak hız kazandırıyor. Canlı performansa çok önem veriyoruz. Her iki alanda da devamlı kendinizi sorgulamanız ve içsel onaylardan geçmeniz gerekiyor.
  • Bir röportajınızda kendinizi ‘norm dışı’ olarak nitelendiriyorsunuz. Müzik piyasasında hangi normların dışında olmak istediniz?
Şarkılarımızın melodilerini başkalarının şarkılarında değil kendi sesimizde aradık. Başka mesleklerde tükenip tüm cebimizi boşalttık Hedonutopia’ya. Elbette zevkle!
  • Albüm kapaklarınız çok ilginç. Son albümünüzdeki karenin hikayesi nedir?
Kapak fotoğrafı Stüdyo Pul tarafından çekildi, beyin fırtınasıyla ortaya çıktı. İlk bakışta dağcılık iplerinden oluşan bir güvenlik istasyonu ya da kamp alanının sabitlenmiş bağlantıları gözükse de aslında iplerin ve karabinaların asimetrik ve sorunlu olduğu, ortamla ilişkisinin karmaşa yarattığı görülebilir. Yoruma açık bir kapak.
  • Sahne olmadığı için grubu İzmir’den İstanbul’a taşıdığınız oldu. İstanbul dışında sahne sayısının yetersiz olması nasıl bir sorun?
İstanbul dışında kendi müziğinizi yeşertebilmeniz hâlâ çok zor. İstanbul’un despotluğu ülkemize üstünlük katmıyor sanki.
  • Söz ve beste ikilisinden sizin için hangisi ağır basıyor?
Melodiciyiz. Önce müzik vardır.
  • Chris Sansom ve Taner Yücel’in etkisi mi?
Taner’in deneyimiyle ilk defa sound oluşturduk Yakamoz Sandalı’nda. Diğer albümlere göre bir ses bütünlüğü var. Chris yine Taner’in seçimiydi.
  • Gelecek projeler neler; konser takviminiz nasıl?
Dördüncü albümün demoları hazır olmak üzere. Bu yıl yayınlayacağız. İzmir’le ilgili güzel bir haberimiz olacak.
  • Bir dream tour listesi yapacak olsanız ilk 3 lokasyonunuz neresi olurdu?
Reykjavik Fuji Santa Fe