Ahmet Yatğın

Karantina günlükleri paylaşan taze pop müzisyen Hakan Kalgıdım, Derin Hatıralar parçasını ve klibini yayınladı. Karantina zamanına denk gelenlerden… Hem süreci hem de planlarını kısaca konuştuk.

Mail ile karantina günlüğünüz basın mensuplarına gitti. Neden böyle bir paylaşım yaptınız?

Şarkımın yayını karantina sürecine denk geldi. Şarkı yayınlanınca hem şarkının hem de sahibinin dinleyici ile ilişki kurması bekleniyor. Bu dönemde de hepimizin gündemi karantina olunca bende kendimi bu ortak dil üzerinden ifade etmek istedim.

Derin Hatıra parçasının hikayesi nedir?

İlk aşkım olan eski sevgilime yazıldı. Her şeyi onunla keşfettim, öğrendim. Benim için çok zor birisiydi ama bir şey oldu ve gidemedim kaldım onda. Gitsem gidemiyorum, kalsam nasıl olacak bu iş derken 6 yıl yanından gidemedim. Tüm zorluklarına rağmen yanında olmak kendimi iyi hissettiriyordu. Beni uzun yıllar güzel sevdi, bana çok güzel baktı olmasa tüm bunları yapamazdım ama yanında onun istediği gibi kalmaya devam etsem de hiçbir zaman kendimi gerçekleştiremezdim. Hikayem biraz olduğum gibi sevilme, kabul görme mücadelesi.

Derin Hatıra’nın çıkışı karantina sürecine denk geldi. Bu nasıl etkiliyor sizi?

İçinde bulunduğumuz dönemde müziğinizi, kendinizi tanıttığınız sesinizi duyurabildiğiniz en güçlü alan dijital platformlar. Karantinada insanlar dijital platformlara daha çok baktı inceledi. Bu bir avantaj oldu diye düşünüyorum. Fakat bir yandan da güncel durum öyle can sıkıcı ki insanlar sakin kalıp yeni bir şarkıya, şarkıcıya ne kadar konsantre olup şans verebildi bu da soru işareti. Karantinasız zamanda yayınlanmış olsaydı ilk tanışıklık daha çabuk ve coşkulu olurdu.

Pop türünde üretim yapıyorsunuz. Bu türden mi devam edeceksiniz?

Ben kendi şarkılarını yazan bir şarkıcıyım. İçimden geldiği gibi yazıyorum. İçimde ne var ne yok keşfedip, fark edip kağıda döküyorum. Bu zamana kadar çıkanları bir kategoriye koyacaksak o şüphesiz pop olur. Fakat bundan sonra benden neler çıkacak bilmiyorum.

Müzik stream’lerindeki sayısal verileri takip ediyor musunuz?

Ediyorum. Sayısal veriler dinleyicinin şarkıyla, benimle kurdukları ilişkinin göstergesi. Sayılar şimdilik güzel gidiyor. O yüzden mutluyum. Tabii ki daha artması için neler yapmalıyım onu gözlemliyorum.

Yeni projeleriniz neler?

İkinci şarkımın aranjmanı bitti. Karantina bitince stüdyoda enstrüman kayıtlarını alacağız. Planım Haziran’da yayınlamak ve canlı performanslara başlamak.