Ece ULUSUMİlk albümünün tanıtımı için medya mensuplarına gizemli bir mesaj yollayarak hayatımıza girdi. Pop müzikte şarkı sözü yazarlığı sıkıntısı yaşanırken çıkardığı 9 parçalık albümle anında dikkatleri üzerine çekti. Güliz Ayla, söz yazarlığı gibi vokal yeteneğiyle de kendini kanıtladı. Onu sosyal medyada takip edenler iyi bir müzik dinleyicisi ve okur olduğunu da bilir. Şu sıra yeni projesi üzerinde çalışan #GülizAyla, Back on Stage’in sorularını yanıtladı.
  • İlk albümünden bu yana müziğin nasıl bir yol izledi?
Müzik yapmak artık çok kolay. Yaymak ise daha kolay! Herkes bağımsız iş yapmaya başladı. Artık kendi zevklerinin peşinden gidiyor. Bu biraz tüketim hızını arttırdı, tabii böyle olunca biz üreticileri biraz yoruyor.
  • Pop müzik artık popüler olmaktan çıktı, demode olmaya başladı. Senin alternatif ve rap müziğe olan ilgini de biliyorum. Yeni parçalarında bu tınılardan esinlenmeler olacak mı?
Elbette… Bu işin başından beri söylediğim tek şey var; ben şarkıcıyım. İşim sadece şarkı söylemek. O yüzden ne tarz söylediğim çok önemli değil açıkçası. Şarkılarımı bestelerken sound’u düşünmüyorum pek. Moda diye pop yapmaya başlamadım, demode oldu diye de bırakacak değilim. Ya da herhangi bir tarzı moda diye de yapmam. Şimdi daha çok rap şarkıcısı tanıyoruz. O yüzden daha çok temastayız onlarla. Müzikteki bu çeşitlilik acayip hoşuma gidiyor.
  • Bir rap müzisyenle düet düşünüyor musun? Çalıştığın plak şirketinin Türkçe rap müzisyenleri çok iyi…
Hep düşünüyorum. Beni heyecanlandıracak bir proje ve şarkıda bir rap müzisyenle dirsek teması kurmak çok isterim. Zamanı hakkında bir şey diyemem ama kesin olacağını söyleyebilirim.
  • Tribute albümlere yaklaşımın nasıl? Kimin tribute albümünde yer almak isterdin?
Unutulan şarkılarla dolu bir albümse özellikle ve orijinal halinden daha farklı bir tadı varsa çok hoşuma gider. Mesela Robbie Williams’ın #tribute albümünde yer almak çok isterim.
  • İyi bir okur ve seyircisin… Son zamanlarda seni neler etkiledi?
Okuduklarımdan Alper Canıgüz etkiledi, etkilemeye de devam ediyor. Bir kitabını bitirip diğerine başlıyorum. Şu aralar The Affair’e sardım, onu izliyorum. Buna da Gonca Vuslateri’nin story’lerinden göre göre başladım.
  • Bugün bir müzik kanalının #Top10’unda bir numara olmak mı yoksa dijital platformların Top10’unda bir numara olmak mı seni tatmin eder?
İkisi de tatmin eder. İkisi de farklı mecralar. Hâlâ TV kanalının izleyicisi farklı, internetten stream eden ya da indiren farklı. Hâlâ marketlerde, kuaförlerde müzik kanalları açık. Orada insanların müziğine denk gelme durumu var. Ama internet kullanıcısı senin için geliyor, ismini arıyor, para ödüyor. Daha butik olduğunu düşünüyorum.221.457 Spotify aylık dinleyici sayısı