Zeynep İBRAHİMBAŞ

Sufle ile başlayan müzik yolculuğuna şimdi bir de solo kariyerini de ekleyen Göksu Taşçeviren, Sen Bunları Bilmezdin isimli single çalışmasıyla dinleyicisiyle buluştu. Solo parça yayınlanmaya nasıl karar verdiğini sorduğumuzda, “Biraz daha soyut, daha hayalperestçe yazdıklarım birikti yıllar içinde ve bunların zamanının geldiğini düşündük.” diyen Taşçeviren, bireysel üretim halinin, başka yönlerini keşfetmek için ilham olduğunu dile getirdi. Dinleyicilerinin verdiği tepkilerden memnun olduğunu söyleyen sanatçı, karanlık bir yalnızlık ve kırgınlık hikayesi diye belirttiği şarkının hikayesini, 2023 projelerini ve en ilginç yeteneğini Back on Stage okuyucuları için paylaştı.

ο Sen Bunları Bilmezdin adlı bir single çıkardınız. Sufle’den bağımsız gibi gözükse de parçanın düzenlemelerinde grup üyesi Mustafa Atik’i de görüyoruz. Sizi solo bir parça yayınlamaya iten şey ne oldu?

Bazen bir şarkı yaptığımızda Sufle şarkısı değil de başka biri, başka bir kafa gibi geliyor. Özellikle benim biraz daha soyut, daha hayalperestçe yazdıklarım birikti yıllar içinde ve bunların zamanının geldiğini düşündük. Şarkıların düzenlemelerini yine Mustafa yapıyor ama Sufle şarkılarının hazırlık sürecinde daha iç içeyken, bu projede aslında aramızda pek alışık olmadığımız bir sanatçı-prodüktör ilişkisi oluştu. Bu bireysel üretim hali, başka yönlerimizi keşfetmemiz için de ilham oldu bize.

ο Şarkının bir hikayesi var mı?

Hayal ürünü bir hikaye diyebilirim. Karanlık bir yalnızlık ve kırgınlık hikayesi bu. Bir de uçuş uçuş gidiyor her şey ama ‘arkadaşların’ dediği anda gerçek hayata, yere basıveriyor sanki, o durum beni çok etkiliyor bu şarkıda.

ο Dinleyenlerinizin şimdiye kadar ki tepkisi nasıl?

Çok güzel mesajlar aldım, ayrıca “Aaa Sufle ne olacak?” falan gibi de hiçbir tepki almadık mesela o da hoşuma gitti. Şarkıyı beğenmelerinin yanı sıra, dinleyenlerin başka ve uzun bir yola daha çıkmış olduğumu anlayıp burada da yanımda olduklarını hissettirmeleri büyük bir mutluluk oldu benim için.

ο Instagram hikayenizde grupla yolları ayırmak gibi bir durumun söz konusu olmadığını, çıkarmak istediğiniz parçalarla Sufle’nin tarzlarının uyuşmadığını belirttiniz. Bir röportajınızda da “İlk yıllarda tarz olayına çok kafayı takardık, bir janraya ait olmazsak kabul görmeyiz gibi bir algı vardı. Artık açıkçası bu pek umurumuzda değil.” diyorsunuz. Buna rağmen tarz farklılığı yüzünden kendi adınızla şarkı çıkarmanıza iten sebep neydi? Bu grup üyeleriyle birlikte verdiğiniz bir karar mı?

Bu ilk olarak benim hayalim olsa da Mustafa da bu kararın mimarı tabiiki. Ayrıca Sufle’nin o gün de dediğim gibi, hala bir janraya tam olarak ait olduğunu düşünmüyorum. Ama artık Sufle tarzı diye bir şey var bize göre. Sufle şarkılarıyla yaratmak istediğimiz bir dünya var. Solo şarkılarım ise Sufle’nin değil, Göksu diye bir kızın dünyasını yansıtıyor.

ο Başka parçalar yolda mı? Üzerinde çalıştığınız, 2023’te dinleyeceğimiz yeni bir projeniz var mı, biraz anlatır mısınız?

Göksu Taşçeviren projesinde teklilerimi yayınlamaya devam edeceğim önümüzdeki aylarda. Sufle’de ise akustik bir albüm geliyor mart ayında.

ο Sahneye çıkmadan önce kendinizi fiziksel veya ruhsal olarak daha iyi hissetmek için yaptığınız rutinleriniz var mı? 

Genelde makyajımı tamamlayıp giyindiğim anda enerjim yerine geliyor ve psikolojik olarak da o zaman hazır oluyorum. Ayrıca grupça kafa kafaya verip mutlaka ufak bir motivasyon şamatası yaparız.

ο Dinlemekten keyif aldığınız gruplar, sanatçılar kimler?

Coldplay, Sam Smith, Alicia Keys benim için değişmezlerden, bir de bu sene baya bir Doja Cat dinliyorum.

ο Göksu Taşçeviren’in en ilginç yeteneği nedir?

Özellikle Hollywood oyuncularıyla ilgili cast ajansı açsam açarım, acayip aklımda kalıyor kim nerde ne oynamış, neyi güzel oynar falan.

ο Hayatta verdiğiniz en doğru karar neydi?

ODTÜ’de okumak.