Zeynep TOKER

Gökçe Kasacı ile 2021 yılında yorumladığı sözü ve bestesi Genç Osman Yavaş‘a ait Bu Şehirden isimli şarkıyla tanışmıştık. Biyomedikal mühendisliği üzerine eğitim alan Kasacı, şu an hem doktora eğitimine devam ediyor hem de yeni parçalarıyla dinleyicisiyle bir araya geliyor. Geçtiğimiz günlerde son çalışması Panzehir‘i Zoom Music etiketiyle yayınlayan Gökçe Kasacı, şarkıya dair detayları Back on Stage’e anlattı.

ο Boğaziçi Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisliği üzerine eğitim almışsınız. Müzisyenlik ile kıyasladığınızda ikisi birbirinden apayrı şeyler tabii ama kendi içinizde biyomedikal mühendisliği ile müzisyenliği birleştirebildiğiniz bir nokta var mı? Zorlukları, kolaylıkları ya da çalışma disiplini vs. gibi şeyleri düşündüğünüzde sizin için ikisinin ortak noktaları neler?

Evet, esasen biyomedikal mühendisiyim. daha çok sayısal konularda eğitimim olsa da zaman geçtikçe müzik, edebiyat, resim gibi sanatsal alanların da analitik bir düzlemde gerçekleştiğini deneyimliyorum. Yıllar önce ilk defa bir kayıt programında ses dalgalarını gördüğümde fizik dersinde gibi hissetmiştim kendimi. Genel olarak çalışma disiplini olan bir insanım, fakat yine de düzenli bir okuma alışkanlığının olması insana şarkı sözü yazarken bir kolaylık sağlıyor sanırım, ne yaparsanız yapın o alanda çok vakit geçirmek gerekiyor diye inanıyorum.

ο Bir yandan doktora yapıyorsunuz. Peki profesyonel olarak şu an hangisiyle ilgileniyorsunuz? İki işi de birlikte götürmeyi mi planlıyorsunuz, yoksa bir noktada sadece müzik üretmeye mi devam edeceksiniz?

Şu anda doktora eğitimime devam ediyorum ama bir yandan da yeni şarkılar yazmaya çalışmak ve söylemek beni mutlu ediyor. Açıkçası bu durumun birbirini de desteklediğini düşünüyorum. Gün içerisinde medikal alanda geliştirilmiş yeni bir tanı veya tedavi yöntemini heyecanla okuduktan iki saat sonra bir şiir kitabındaki dizeye de tutulup şarkı söyleme isteği hissedebiliyor insan.

ο Geçtiğimiz günlerde Panzehir isimli single çalışmanızı yayınladınız. Diğer parçalarınıza nazaran sound’u biraz daha 2000’lerin başlarındaki Türkçe pop sound’una selam çakıyor gibi. Bunu özellikle mi tercih ettiniz?

Ben şarkıları gitar ile akustik olarak oluşturduktan sonra genellikle şarkının aranjesini yapacak olan arkadaşlarımız ve yapımcım ile şekillendiriyoruz. Bu şarkı da Can VS ve Engin Akıncı ile değişik bir şey yapsak, fakat nasıl yapsak derken sevgili Can VS’nin güzel fikirleri ve hareketleriyle son halini aldı. Açıkçası aramızda bazı retro pop etkiler hissedilsin diye konuşmuştuk.

ο Can VS’nin tarzı dışı bir çalışma olmuş. Bu birliktelik nasıl oluştu? Üretim süreciniz nasıl ilerledi?

Can VS ile Engin Akıncı daha önce daha farklı projelerde birlikte çalışmışlar. Ben de bu şarkıyı tamamladıktan sonra, hepimiz için yeni bir iş olsun, farklı bakış açıları ile neler çıkabiliriz heyecanıyla çalışmaya karar verdik. Süreç boyunca da çok fazla müzik ve fikir akışı oluyor tabii aramızda. Eğlenceli bir süreçti, çıkan sonuçtan da oldukça mutluyuz.

ο İlerleyen zamanda planlarınız arasında neler var?

Yeni şarkıların yer aldığı tekli ve albüm çalışmalarına devam etmeyi düşünüyorum.