Zeynep TOKER

Zorlu PSM’de Programlama (Planlama) ve Etkinlik Yönetici olarak görev alan Gökçe Güzel bir yandan da GTR Müzik çatısı altında müzik üretimini gerçekleştiriyor. Etkinlik sektöründe çalışmaya başlamasının müzisyenliğe olan ilgisinden kaynaklandığını söyleyen Güzel, son parçası Ayna ile dinleyicisiyle buluştu. Gökhan Türkmen’in prodüktörlüğünü üstlendiği parçanın hazırlıkları nasıl gerçekleşti Back on Stage’e anlattı.

ο Zorlu PSM’de Programlama (Planlama) ve Etkinlik Yöneticisi olarak görev alıyorsunuz. Sektörün içerisinde başka bi’ noktada yer alırken, aynı zamanda profesyonel şekilde müzik üretimi gerçekleştirmek nasıl bir süreç, anlatabilir misiniz?

Öncellikle keyifli bir süreç, etkinlik sektöründe çalışmaya başlamamamın hikayesi de biraz müzisyenliğe olan ilgimden kaynaklanıyor. Sahnede kullanılan ekipmanlara olan merakım beni bu sektörde çalışmaya ve işin mutfağında olmaya yönlendirdi. Fakat tabii sonrasında etkinlik yöneticiliği ağır bastı ve bir süre müzik yapmak benim için geri planda kaldı. Şimdi ise ikisini bir arada yürütebiliyor olmak ve bunu ülkenin bana göre en iyi kültür-sanat merkezinde yapabilmek, esasında hayallerimin gerçekleşmesi gibi bir şey sayılabilir.

ο İşin mutfağında yer alıyor olmak, birçok şeye hakim olmak müzik üretiminize ne gibi bi’ katkı sağlıyor sizce?

İşim gereği yerli ve yabancı yeni çıkan çoğu şarkı ve müzisyeni takip etmem gerekiyor. Bu da tabii müziğimizde sürekli farklı bir arayışta olmamızı ve üretim süreçlerimizin daha dinamik bir hale gelmesini sağlıyor. Ayrıca sektördeki bilinirlik başka müzisyenlerle fikir alışverişi yapabilmemizi ve işlerimizde çeşitliliği arttırabilmemize olanak sağlıyor.

ο İşiniz gereği sahnelenecek kişinin seçimlerinde etkin isim olmanın kariyerinizde, sahnenizde bir etkisi oluyor mu?

Oluyor tabii ki, buna verebileceğim en temel örnek çalıştığım mekanda konser için kendimizi booklamamak sayılabilir (gülüyor). Şaka bir yana 17 yıldır bu sektöre hizmet etmiş biri olarak, böylesi bir sorumluluğu üzerimde taşımak, tarafsız olarak iyi müziği doğru zamanda doğru kurguyla seyircisiyle buluşturmak keyifli durduğu kadar zor da bir misyon. Müzikal kariyerimi etkileyecek bir pozisyon hiç oluşmadı, iki ayrı kulvarı birbirine çok da karıştırmayı tercih etmem ama.

ο 3 senedir birlikte çalıştığınız GTR Müzik Evi ile yollarınız nasıl kesişti?

GTR Müzik ve Gökhan Türkmen ile yollarımız 2018 senesinde ilk şarkımız çıkmadan hemen önce kesişti. O dönem ki aranjörümüz Aytaç Özgümüş sayesinde bu aileye katılmış olduk. Zaten halihazırda tarzını yakından takip edip, beğeniyorduk. GTR ailesi de şarkılarımızı yayınlamayla ilgilendi. Güzel bir birliktelik ortaya çıktı.

ο Son parçanız Ayna ile dinleyicinizle buluştunuz. Feryin Kaya, Tunç Çakır gibi önemli müzisyenlerle çalıştığınız parçanın prodüktörlüğünü de Gökhan Türkmen üstlendi. Parçanın hikayesini ve hazırlık sürecini sizden dinleyebilir miyiz?

Ayna, şimdiye kadar yayınladığımız tarzdan biraz daha farklı, içinde hafif rock müziğe ait bazı elementler de barındırıyor. Bu, önümüzdeki sene çıkaracağımız şarkılar için de dinleyicimize bir haber niteliğinde olsun. Sözleri bana bestesi ise Bora Tosun’a ait. Aranje kısmını da yine birlikte yürüttük. Şarkıdaki en güçlü partisyonlar ise davul ve yaylıların. Tunç Çakır ve Emre Özer gönderdiğimiz demoyu çok doğru anlayıp harika işler yarattılar.

ο Parçadan yola çıkarak merak ettim. Yaşamınızda ‘empati’ hangi noktada? Sık sık insanlarla empati kurar ve buna göre hareket eder misiniz?

Tabii ki empati kurmanın hayatımızın merkezinde olması gerektiğine inanlardanım. Sosyal medya adıyla tezat bir şekilde bireyselleşmeye itti bizi. Herkesin kendine ait bir dünyası ve bakış açısı vardı belki ama bunu çok kalın duvarlarla, çok kalın çizgilerle ortaya çıkarttı. Karşıt bir tavra tahammülümüzün kalmadığı dönemlerden geçiyoruz maalesef. Empati de her geçen gün niceliği azalan, bu sebeple de değeri artan bir anlayış. Olaylar karşısında olabildiğince karşımdakinin yanına gidip bakmaya çalışırım. Farz edelim bir iskambil kâğıdı var ortada ve iki tarat karşılıklı o kâğıda bakıyor. Temelde aynı şeye de baksalar bir tanesi deseni, bir tanesi rakam ya da figürü görüyor. Aynı yere bakmak değil önemli olan, aynı yerden bakabilmek, bakamıyorsak da anlayabilmek, hak verebilmek, saygı gösterebilmek.

ο 2022 yılı içerisinde bizi neler bekliyor? Yeni parçalar gelecek mi? Single ya da albüm…

2022 yılı için güzel planlarımız yok değil. 18 Mart’ta yeni tekli Son Kez yayımlanacak. Bir tane dinleyicilerimizi şaşırtacak cover düşüncemiz ile beraber 3 ya da 4 şarkı yayınlama niyetindeyiz. Ayrıca eş zamanlı olarak üzerine çalıştığımız, Bora’yla ilk dönem şarkılarımızdan oluşan baya karanlık sayılabilecek bir albüm fikrimiz de mevcut.