Fazla söze gerek yok, rock müziğin sesi geçen ay buradaydı. Glenn Hughes telefonun ucunda bana “İstanbul’a 2019’un en iyi rock şovunu getiriyorum.” dedi, efsane şarkılar ve büyük sevgi getireceğini söyledi. Gerçekten öyle de oldu. 11 Temmuz akşamı Zorlu PSM’de rock müzik ruhumuza adeta kök saldı. Seyirci bir an olsun oturmadı, Glenn’in çığlıkları binlerce hayranının içini titretti. Kostümü, konuşması, sesi, orkestrasında davuluna su döküp hararetli solo atanı, diziyle klavye çalanı… Konserde ara ara “Istanbul can you feel it?” diye bağırdı, hepimizi yükseltti. Rock budur be! Deep Purple, Black Sabbath gibi efsane gruplardan geçen, Stevie Wonder ve David Bowie gibi isimlerle çalışan bas gitarist ve vokalist Glenn Hughes ile konseri öncesi telefonda konuştuk. Ne dediyse yaptı, hepimizin aklını başından aldı.

❏ Çoğu vokalin zamanla sesleri eskiyor ve hatta seslerini yitiriyorlar. Ancak bu sizin için geçerli değil, sesiniz hep taze. Bunun sırrı nedir?

Sadece çok şanslıyım. Kendime dikkat ediyorum. İçki içmiyorum, sigara ya da uyuşturucu kullanmıyorum. İyi uyuyorum, bol su içiyorum, dua ediyorum. Tanrı beni seçmiş. Tanrı beni, insanların “Bu adam nasıl her gece böyle söylüyor!” diyeceği kişi olarak seçmiş. Bunu anlatırken gülümsüyorum.

❏ Zaten rock müziğin sesi olarak anılıyorsunuz.
Bu isim bana birkaç on yıl önce verildi. Sektördeki insanların ve hayranlarımın beni böyle anmaları ilginç. İnsanlara sesime saygı duydukları için minnettarım. Çünkü benim sesim, onların sesi. Benim sesim, sizin sesiniz. İstanbul’da da göreceksiniz, sesim seyirciye ait.
❏ Garry Moore, Ozzy Osbourne ve elbette Deep Purple’dan David Coverdale’la çalıştınız. Onların size kattıkları neler?

Hepsinin yeri benim için ayrı. Müzikal ve teknik olarak ayrılar. Ve tabii ki ben de farklıyım. Benim tekniğim, Glenn tekniği! Ben, sesimin kimseninkine benzemesini istemem. Konserlerde kendimi ifade etmek için çok fazla enerji harcıyorum. 60’larında bu kadar enerjik adam göremezsiniz.

❏ Peki en çok keyif aldığınız isimler?

Trapeze’de ve Black Country Communion. Black Sabbath’tan Tony Iommi’yi severim. Stevie Wonder, David Bowie’yle çalıştım. Red Hot Chilli Peppers’tan Chad Smith en yakın arkadaşlarımdan. Albümlerimde müthiş isimlerle çalıştığım için çok mutluyum ve minnettarım. İdollerimle tanıştım, müzik yaptım! Bowie bir ara 70’lerde, benim evimde kalıyordu!

❏ Şimdiyse Justin Bieber, Billie Eilish gibi isimler var. Nereye gidiyor bu müzik endüstrisi?

Müzik endüstrisi yok, bitti! Konser ve kulüp piyasası var. Rock müzik, dünyada en büyük agresif hayran kitlesine sahip tür. Ancak birbirimize karşı dürüst olalım, en çok satan tür rap. Dünyanın her yanında gençler, rap dinleyerek büyüyorlar. Rock ise benim hayatım. Müzik endüstrisi değişti, kimse plak satmıyor. İnsanlar müziği dijital olarak paylaşıyor. Bizim zamanımızda daha kolaydı. Milyonlarca albüm satıp dünya turnesine çıkardık. Şimdi gençlerin çok çalışmaları ve ebeveyn yardımı almaları gerekiyor.

❏ Takip ettiğiniz isimler yok mu?

Hayır. Bana sıradaki Led Zeppelin’in, sıradaki Deep Purple’ın, sıradaki Rolling Stones’un, sıradaki Beatles’ın ne zaman geleceğini söylemelisiniz. Ancak bu gerçekleşmeyecek! 70’lerin efsane grupları asla taklit edilemeyecek. Deep Purple ve Black Sabbath’ta bulunduğum için çok şanslıyım. Bence rock müzik 70’ler ve 80’lerdeki gruplara ait bir şey.

❏ Sizce rock öldü mü yani?

Ben sahnedeyken, rock ölü değildir. Eğer rock müziğin öldüğünü düşünsem, sahnede olmazdım. Rock müzikseverler sadıktır. Rock müzikseverler kocaman bir ailedir. Türk seyircisi çok gürültülü, agresif. Onlar çılgın! 15 yıldır İstanbul’a gelmedim. Müzik mirasımı getirmeyi iple çekiyorum.

❏ Müzik endüstrisinin gündemini bir de Brexit meşgul ediyor… 

1974’ten beri Amerika’da yaşıyorum adamım! Ben artık Amerikalı oldum. Ancak ekonomik açıdan benim için olumsuz bir gelişme. Gösteri sektörü için bir darbe. Çok aptalca bir karardı.

❏ Deep Purple’la güzel günleriniz oldu. Neden tek tabanca olmayı tercih ettiniz?

Birkaç yıldır kendimi Deep Purple klasikleriyle aktarıyorum. Şimdilik böyle yalnızım. Ancak sonsuza kadar olmayacak.

❏ Öyleyse bizi neler bekliyor?

Seneye bir Black Country Communion albümü olabilir. Ayrıca çok özel bir projem var ancak şimdilik söyleyemem. Beni her zaman duyacaksınız, asla durmayacağım. Hayatım boyunca hiç bu kadar meşgul olmamıştım.