İngiliz besteci, yapımcı, müzisyen ve performans sanatçısı Elizabeth Bernholz’un elektronik dans müzik projesi Gazelle Twin, Sónar İstanbul ile şehrimize geliyor. 8 Mart, 00.30’da SonarHall sahnesinde olacak. Pastoral albümüyle Orta Çağ’a göndermeler yapan müzisyenle yazışarak bir röportaj gerçekleştirdik.

Sónar İstanbul’da hangi kostümle sahne alacaksınız? Sizi birkaç videoda kırmızı kostümle gördüm.

Evet, kırmızı soytarı kostümümle sahnede olacağım. Tüm tanıtımda, videolarda ve turnede bir albüm için sadece bir kostüm giyiyorum.

Şarkılarınızda, kırmızı kostümünüzde ve albüm kapağınızda Orta Çağ etkileri var. Nasıl bir araştırmanın sonucu bu?

Özellikle İngiliz tarihinin yüksek gelenekleri üzerine düşünüyordum, bilhassa romantik sanattaki Pastoral’in metninde. Çokça şeytani, gizem saklayan dikkatlice inşa edilmiş ilginçlik…

Besteci yanınızla vokal tarafınızın farkları nasıl? Açıkçası iki taraf da tekrarcı gibi…

Fark göremiyorum; sesim beste aracım, en azından çoğu zaman.

Bir röportajınızda bozuk ve robotik sesleri harmanladığınızı söylüyorsunuz. Yeni seslerin keşif süreci nasıl?

Elimdeki her şeyi kullanmayı seviyorum. Yeni bir albüm hazırlarken, stüdyomdaki tüm kaynaklardan gelen sesleri ve enstrümanları toplamaya çalışıyorum; telefon kayıtları, sample’lar, YouTube’dan döngüler, saha kayıtları… Ne olursa. Pastoral’da, bir kapasite içinde hepsini kullandım. Recorder tamamlayıcı bir enstrüman oldu. Bunun yapıma öncülük edeceğini ve albümün tamamını şekillendireceğini biliyordum.

Kırmızı soytarı kostümünüz ve performansınızın artistik yönünü düşününce bunun bir konserden fazlası olduğunu anladım. Seyircilerinize sosyal bir eleştiri mi bu? İnsanlar 21’inci yüzyıl palyaçosuyla dans ediyorlar, farkına bile varmadan….

Her seviyede çalışmasını umarak yaptığım şeylerde hep katmanlar var. Yani kostüm ya da gösteriden keyif almak için albümle ilgili her şeyi bilmek şart değil. Ancak bolca sembolizm var ve bu durumda okunacak siyasi yorum var.

Gelecek projeleriniz neler?

2020 için film, tiyatro ve diğer heyecan verici projeler üzerinde çalışıyorum. Ama şimdilik 2019’un kalanında turnedeyim ve bu beni epey meşgul tutuyor.

35.750
Spotify’daki aylık dinleyici sayısı