Gökhan KAYA

Popüler kültür tarihinin efsaneleri arasında yer alan Fame Müzikali, 75. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda hayallerinin peşinden koşan herkese ilham vermek için İstanbul’a geliyor! 80’lerin unutulmaz ikonu müzikal, 10-15 Aralık tarihleri arasında 8 performans için 22 kişilik oyuncu, 11 kişilik teknik ekip, 4 kişilik müzisyen kadrosu ile Piu Entertainment organizasyonuyla Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyicilerle buluşacak.

Michael Gore imzalı şarkısı Fame‘le hafızalara kazınan müzikal, 1980 yapımı filmiyle popüler olmuştu. Yönetmenliğini ve koreografisini Nick Winston’ın üstlendiği Fame efsanesinin müzikali, Keith Jack ve Jorgie Potter’a ek olarak hepsi birbirinden yetenekli isimlerden oluşan bir ekibi bir araya getiriyor. Gösteri öncesi prodüktör Maddy Mutch’la konuştuk.

‘OYUNCULARIMIZ İÇİN BİR HAK’

ο Herkesin ezbere bildiği bir müzikali devam ettirmek nasıl bir sorumluluk? Özellikle sinemaya uyarlanmış ve kendini kanıtlamış bir yapımı…

Fame kadar iyi bilinen bir müzikali sürdürmenin zorlukları var. Seyircinin belli beklentileri var çünkü. Böyle bir esere kendi imzamı bırakmak çok heyecan verici ama. Fame çocukluğumun kıymetli bir hatırası, 30’uncu yılında bunun bir parçası olmak bir hediye. Ekipçe başardıklarımızla gurur duyuyorum.

ο Fame provalar ve gösterimler sürecinde size nasıl deneyimler kazandırdı? Bu müzikalde favori bir söz veya sahneniz var mı?

Bir dansçı olarak büyüdüm, bu gösteri benim için hep önemliydi yani. Turnenin bir parçası olmak da muhteşem bir deneyim oldu. Yönetmen Nick Winston her şeyin köküne inmemizi sağladı. Fame, yetenekle alakalı bir gösteri ve sanatçılarımız da kesinlikle geri kalmıyor. Sahnedeki her şey, yeteneğin gösterinin merkezinde olmasını sağlamak ve seyirciyi içine çekmek için tasarlandı. Favori sahnem her hafta değişiyor.

ο Kaç kişilik bir ekipsiniz? Ne zamandır turnedesiniz? Provalarınız kaç saat sürüyor?

22 kişilik harika bir ekibimiz var. Ayrıca 11 kişilik teknik bir ekip ve 4 kişilik canlı grubumuz var. Temmuz 2018’den beri turnedeyiz. Provalar 4 hafta sürdü.

ο Sahne dekoru da epey ilginç. Neden böyle bir dekor tercih edildi? İzleyicide nasıl hisler uyandırmasını bekliyorsunuz?

Sahne dekorumuz aylar süren tartışmalardan sonra kararlaştırıldı. Neticede gösterinin bilindik 80’ler havasını korumak istedik. Dolayısıyla ana kaynağımız o yıllarda çekilen fotoğraflardan oluşan bir duvar oldu. Yüzlerini o duvarda görmek oyuncularımız için bir hak… Bu kadar yetenekli insanlardan oluşan bir ekiple, gösterinin sahne değişimleriyle öne çıkmasını istemedik. Temiz, tarz sahibi olsa da dikkat dağıtmayan bir şey oldu.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Piu Entertainment (@piuent)’in paylaştığı bir gönderi ()

 ‘ENERJİ BULAŞICI’

ο Sahne arkasında neler oluyor? İzleyiciye biraz o ambiyansı anlatır mısınız?

Sahne arkası çalışkan teknik ekibimizin alanı! Kostümlerin son dakika değişiklikleri yapılıyor, sahnede kullanılacak her şey hazırlanıyor ve ses ekiplerimiz kontrollerini yapıyor. En önemlisi, heyecanlı bir ortam. Enerji bulaşıcı bir şey.

ο Fame müzikali doğaçlamalara açık mı? Her performansta farklı deneyimlere şahit olmak mümkün mü?

Dans hareketlerinin mükemmel icra edilmesi için gösterinin tutarlı olması gerekli. Kareografımız muhteşem ve hep harika bir gösteri sunmamızı sağlıyor. Öte yandan tüm sanatçılarımız farklı bir enerjiyle bir tazelik katıyor. Her seferinde biraz değişiklik oluyor yani.

ο Mika Paris’in ekipte olmamasının sebebi ne?

Uzun bir turnedeyiz. Mika, Eylül’e kadar ekibe dahil oldu. Türkiye sahnemiz sonradan eklendi, dolayısıyla başkalarına söz vermişti. Harika biri ve sahnede çok iyiydi ama İstanbul seyircisinin yeni Miss Sherman’ımız Josie Benson’ı seveceğine eminim. İnanılmaz bir yetenek.

ο İstanbul’da neler olacak?

Bazılarımız için İstanbul turnenin son sahnesi. Dolayısıyla 18 aylık bu turneden sonra kesinlikle duygusal anlar bekleyebilirsiniz! Bir de yüksek enerjili, birinci sınıf yetenek ve eğlenceli 80’ler nostaljisi. Keyfini çıkarın!