Batuhan K. Ocakçı

Karanlık sound’larıyla dikkat çeken Chicago dörtlüsü FACS, müziğe bir süre ara vermişti. Yeniden geldiler ve önce Teenage Hive teklisini yayınladı ardından son albümleri Void Moment’i. Röportajdan sonra albümleriyle aynı isimde bir proje başlattılar. 1-630-999-8711 numarasını arayıp mesaj bırakanlardan bir mix yapıp SoundCloud üzerinden yayınlıyorlar. Siz de katılabilirsiniz.

Grup Brian Case, Alianna Kalaba ve Noah Leger’den oluşuyor.
Müziğinizi ‘modern art rock’ olarak tanımlıyorsunuz. Müzik yayınlarıysa sizi ‘postpunk’ olarak anlatyor. Kategoriler anlamsızlaşıyor gibi gözüküyor, ne dersiniz? Sizce bu isimler önemli mi?

Çok önemli değil bence. Grubunuzu merak eden, sizi tanımayan insanlar için önemli olabilir ama bu tanımlar kişiden kişiye değişiyor. Tamamen göreceliler. En iyisi merakınızı kaybetmemek ve yeni seslere açık olmak.

Teenage Hive’ı yayınladınız. Nasıl bir hikayesi var?

Teenage Hive, son albüm Void Moments’ın ilk teklisi. Albümün tamamına bakınca, kendinizi tanımlamamak ve başkalarının sizi anlamasını sağlamakla alakalı. Sound açısından diğer albümlerimizden biraz farklı. Karanlık yönlerimizi kaybetmeden biraz melodik öğeler ekledik. Yeni bir stüdyo kullandık ama yine arkadaşımız John Congleton mikslerini yaptı. Müziğimiz için çok önemli.

Chicago’da olmanızın müziğinize büyük bir etkisi var mı sizce?

Kesinlikle, devasa bir etkisi var. Chicago, müzisyen olmak için dünyadaki en iyi şehir. Harika stüdyolarımız, plak şirketlerimiz, konser alanlarımız var. Farklı türlerden insanlarla da çalışabiliyorsunuz.

Merch ürünlerinizin içinde bir de kaset var. Son zamanlarda birçok müzisyenin albümlerini kaset olarak da yayınladığını görüyoruz. Sizce neden böyle bir talep oluştu?

Hem özgün hem de pahalı olmayan, fiziksel bir ürüne sahip olmak için güzel bir yöntem. Nostaljik bir yanı da var tabii. Kasetlerle büyüdük! Fiziksel olunca kendi hikayeleri de oluyor. Eskiyorlar, bazen sesler değişiyor… Eski bir kaset alıp başına neler gelmiş diye bakmak çok eğlenceli.

Sizi İstanbul’da bir sahnede görecek miyiz?

Çok isterim, ayarlayın lütfen!

Sırada ne var?

Yeni albüm ve salgın sonrası turne. Yakında da yeni parçaları yazmaya başlayacağız. Yeni bir açıdan yaklaşıp farklı şeyler denemek istiyoruz.