Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Şarkıcı ve söz yazarı Ezgi Yelen, Bedeli Başka adını verdiği yeni single çalışmasını Avrupa Müzik etiketiyle müzikseverlerle paylaştı. Beste olarak melankolik tınlasa da kendisinde hep pozitif hisler uyandırdığını söylediği bu şarkının prodüktörlüğünü ve bestesini ise Eren Erdol üstlendi. Bir yandan da albüm hazırlığı içerisinde olan Ezgi Yelen, albümle ilgili; “Genel olarak uzun bir geceye daldığımız bir albüm konsepti olacak. Bütün iniş çıkışlarıyla sabaha bağlanan bütün bir gecenin özeti gibi.” diyor. Çok daha fazlası röportajımızda seni bekliyor!

ο Bedeli Başka isimli yeni single çalışmanızı geçtiğimiz günlerde Avrupa Müzik etiketiyle yayınladınız. Bu parçanın hazırlık sürecini nasıl gerçekleştirdiniz?

Bedeli Başka, prodüktörüm Eren Erdol’un bir bestesiydi ve demoyu benimle paylaştığında direkt aklımda bir hikaye canlandı. Sözlerini biraz zamana yayarak tam olarak istediğim nakaratı yazmaya çalıştım. 1 ay gibi bir sürede şarkıyı bitirmiştik sonra hızlıca vokal kayıtları ve mix aşamasına geçtik. Özellikle yazım aşaması çok keyifliydi.

ο Sözleri size ait olan bu parça, hangi ruh halinin yansıması? Ne zaman ve neyi düşünerek yazmaya başladığınızı hatırlıyor musunuz?

Beste olarak çok melankolik tınlasa da bende hep pozitif hisler uyandırdı. Aklımda uzun süredir bizzat yaşadığım bir duyguyu şarkıya dökmek vardı. “Özel biriyle uyanmanın verdiği sarhoşluk”, buna teslim olma hali ve akışta kendi yolunu bulabilen bir aşkı şarkıya dökmek istedim. Bu kontrast şarkıya çok yakıştı diye hissediyorum.

ο Aynı zamanda bir albüm hazırlığındasınız. Dinleyicilerinizi nasıl bir albüm bekliyor?

Şu an yayınladığım single çalışmalarıyla pop’a biraz daha yakınlaşıyorum ve bir yandan trap beat’ler de kullanıp sınırlarımı genişletiyorum diyebilirim. Prodüksiyonunu kendim üstlendiğim yine alternatif pop bir albüm bekliyor dinleyicileri. İnce ince düşünülmüş nakaratlarla, melodik ve vokal prodüksiyonu olarak da zengin şarkılarla dolu olmasına çalışıyorum.

ο Her şeyin çok çabuk tüketildiği bu zamanda stüdyoya kapanıp albüm yapma düşüncesinin korkutucu geldiği zamanlar oldu mu?

Korkutucu gerçekten hatta çoğu zaman stream dünyasındaki denklemler yer yer motivasyonu çok düşürüyor ama kim olduğumu, müziğimi anlatmanın en iyi yolu yine bu sanırım. Yayın planı çok önemli aslında. Albüm bittikten sonra içinden bazı şarkıları önden yayınlayıp dinleyicinin merakını taze tutmayı başarmayı hedefliyorum.

ο Nasıl bir konsepti olacak?

Genel olarak uzun bir geceye daldığımız bir albüm konsepti olacak. Bütün iniş çıkışlarıyla sabaha bağlanan bütün bir gecenin özeti gibi. Bu süreçte gerçek içgüdülerimden besleniyorum. Dışarı çıktığım bir gecede son zamanlarda sosyal pilimin erken tükenmesiyle sonuçlanan duygular da var mesela bu albümde. Bir de özel hayatımda uzun zamandır olmadığım kadar mutluyum ve genel olarak daha telaşsız bir insan olmayı başardım. Bu kadar melankoli ve isyan dolu şarkıdan sonra bu mutluluğu da yer yer hissettirmek istiyorum.

ο Üretim süreçleriniz nasıl ilerliyor? Yeni yaratım süreçlerinde en çok nelere dikkat edersiniz?

Üretim sürecim tamamen motivasyonuma göre ilerliyor. Bu motivasyonu aynı noktada tutmakta zaman zaman zorlanıyorum özellikle yeni şarkı yayınladığımızda hemen rakamlara çok takılabiliyoruz ve şarkının zamana ihtiyacı olduğunu yer yer unutabiliyoruz. Artık bunları bir kenara bırakarak daha çok kendimi dinleyerek daha içgüdüsel bir yerden üretim sürecine giriyorum. Özel bir ritüelim yok ama evimde kendi stüdyomda ve yolda olduğum zamanlar en ideal üretim zamanları benim için.

ο Sizi bu yıl bol bol sahnelerde görebilecek miyiz?

Geçtiğimiz bahar ve yaz aylarında festivallerde yer aldım bu sene de hem büyük hem de daha yerel sahneler için çalışıyoruz. Umarım 2024 yılında beni bol bol sahnede göreceksiniz, sahne benim vazgeçilmezim tam 15 yıldır aktif olarak sahnedeyim.

ο Son olarak, Back on Stage okurlarına ve dinleyicilerinize ne söylemek istersiniz?

Back on Stage ekibine öncelikle teşekkür ederim, takipte olan herkesi de konserlerde görmeyi umuyorum.