Ece ULUSUM

Red Bull’un müzisyenlere ‘challenge’ yaptıran 60 Seconds projesinin ilk konuğu Evrencan Gündüz ile bir araya geldik! Bu projeyi ilk duyduğunda heyecanlandığını söyleyen Gündüz, “Bir müzisyen için adeta onun aşması gereken eğlenceli bir sınav gibiydi.” diyor. Yeni yayınlayacağı parçası için “Bu sıralar popçu oldum” diyen Evrencan Gündüz, tüm detayları Back on Stage okurlarına anlattı.

ο Red Bull 60 Seconds fikrini ilk duyduğunuzda neler düşündünüz?

Red Bull 60 Seconds’ı ilk duyduğumda heyecanlandım çünkü insanın bu kadar kısa sürede, yüksek bir performansla şarkı icra etmesi sanki bir müzisyen için adeta onun aşması gereken eğlenceli bir sınav gibiydi. O yüzden çok keyifli bir proje olduğunu düşünüyorum.

ο Çaldığınız lokal enstrümanın keşif süreci nasıl gelişti? Tambur ile parçalar gelir mi?

Enstrümanın önce kökenini anlamak, enstrümanı kimlerin çaldığını ve onun nasıl bir kültürden geldiğini keşfetmek için bizzat kendi isteğimle bu işin ustası olan tambur üstatlarına danışıp, onları saatlerce dinledim. Enstrümanın yapısını anlamaya çalıştım ve birkaç kere usta isimleri ziyaret ederek gamları, makamları öğrendim… Sonrasında da tambura kendi yaklaşımımı ve ritmik anlayışımı ortaya koyarak elimden geleni yapmaya çalıştım. Tamburla bir parça bence ileriki zamanlarda yine heyecanlanıp yaratabilirim, neden olmasın. Zaten evimde de tambur var.

ο Ortaköy’de ikonik bir lokasyonda çekim yaptınız. Çekimler nasıl geçti? Etraftan gelen tepkiler nasıldı?

O gün çok turist vardı ve insanlar gelip heyecanla ne olup bitiyor diye baktılar. Aynı zamanda dalgaların artması sonucu çekim alanı komple ıslandı, çok komik bir deneyimdi.

ο En son Fifty Fifty parçasının Sen Aşkımızdan parçanızla neredeyse aynısı olduğunu gördük. Bu konuda dönüşler geldi mi? Bir aksiyon alacak mısınız?

Fifty Fifty şarkısının Sen Aşkımızdan şarkısıyla çok benzediğini sadece ben değil belki de beni tanıyan beni dinleyen bütün sevenlerim de düşünüyor ve bu inanılmaz benzerlik sonucunda meslek birlikleri grubuna başvurdum ve bilim kurulundan şarkıların benzerliği hakkında onay geldi. Dolayısıyla uluslararası avukatlarım haklarımızın savunulması konusunu takibe aldı. Bana bu yolculukta destek olan tüm sevenlerime de çok teşekkür ediyorum.

ο Evrencan Gündüz’ün sürekli kullandığı 3 emoji hangisi?

💙☺️🙏🏼

ο En son hangi global festival ya da konsere bakıp iç çektiniz?

O zamanlarda olsaydık Woodstock Festivali’nde sahne alan 70’lerdeki herhangi bir grubun herhangi bir müzisyeni olmak isterdim. Veya hiçbir şeye vurmasam bile dinleyici olmayı da çok isterdim.

ο Hangi filmin müziklerini yapmak isterdiniz?

Ratatouille gibi kült bir Disney ya da bir Pixar çizgi filmine müzik yapmayı çok isterdim.

ο Sırada neler var?

Sırada, Bu Bir Rüya adlı bir single çalışmam var çok yakında sevenlerimle buluşacak. Kendisi funky ve hareketli bir pop şarkısı aslında. Bu sıralar popçu oldum. Ama en kısa zamanda yeni 45’lik plak çalışmalarımla 70’ler ve 80’ler soundlarıma geri döneceğim. Takipte kalınız.