Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

2022’nin sonunda Fark Etmeden isimli single çalışmasıyla dinleyicisiyle buluşan Evdeki Saat, Lokalize serisi kapsamında 20 Ocak’ta %100 Studio sahnesinde müzikseverlerle bir araya gelecek. Konser öncesi sorularımızı yanıtlayan Evdeki Saat, konserlerde izleyiciyi görsel açıdan da besleyecek formüller düşündüğünü, ana hedeflerinden birisinin insanları merak ettiren bir performans ortaya koymak olduğunu dile getirdi.

ο Aralık ayında Fark Etmeden isimli bir single çıkardınız. Şarkıda sürekli girdiğiniz bir döngüden ve korkulardan bahsediyorsunuz. Şarkı bu duygularınızın yoğun olduğu bir dönemde mi ortaya çıktı?

Duyguları yaşadıktan sonra dönüp baktığım bir dönemde yazdım. Geçmişte yaşadıklarımın sebebini araştırdığım dönemlerde bulduğum açıklamaları kağıda döküyorum genelde. Bu şarkı da öyle bir durumda yazılmış oldu.

ο Çıkamadığınız bir döngü, korkularınız olduğunda üstesinden nasıl geliyorsunuz? Çözümü nasıl yaratıyorsunuz?

Çözüm öncelikle sorunların farkına varmakta diyebilirim. Sorunların farkına varmak yüzde yüz her şey düzelecek anlamına gelmiyor. Bunları bir şarkı haline getirmek benim için bir yüzleşme, terapi gibi etkiler yaratıyor ancak üstesinden gelmek için davranış ve algılayış biçimini değiştirmek lazım. Bu da tüm terapi süreçleri gibi ayrı bir emek istiyor. Her zaman yapamıyorum maalesef.

ο Huzursuzluğun Meyvesi albümünde Adana Köprü Başı cover’ı yer alıyor. Bu parçayı yeniden yorumlamaya nasıl karar verdiniz? 

Bu proje geçtiğimiz sene karşıma çıktı. Selahattin Sarıkaya şarkılarından birini seçmem gerekiyordu. Bana gönderilen listede en çok dikkatimi çeken parça Adana Köprü Başı oldu. Bu parçayı değişik bir forma sokabileceğimi hissettim, keza elimden geldiğince bunu yaptığımı düşünüyorum. Ortaya eğlenceli ve ilginç bir iş çıktı.

ο Bir röportajınızda “Sanırım klasik konser durumu hem konsept hem de mekânsal olarak biraz canımı sıkmaya başladı.” demişsiniz. Bunu biraz açar mısınız? Kafanızda nasıl bir fikir var tam olarak, nasıl ilerlemeyi planlıyorsunuz?

Konserlerde izleyiciyi görsel açıdan da besleyecek formüller düşünüyorum. Zorlu %100 Studio sahnesi bunun için en uygun yerlerden birisi. Tabii ki zaman ve şartlar doğru birleşirse bu seneyi yavaş yavaş farklılaşmaya adayacağım. İnsanları merak ettiren bir performans ortaya koymak ana hedeflerimden birisi.

ο Aynı zamanda görsel üretimler de yapıyorsunuz. Son zamanlarda sahnede performansla eş zamanlı veya parçalarla alakalı görsellerin/videoların çok daha dikkat çektiğini ve dinleyiciyi konsere daha da bağladığını gözlemliyorum. İlerisi için böyle bir planınız var mı? Yarattığınız tasarımlarla, videolarla konser performansınızı birleştirmeyi düşünüyor musunuz?

Kesinlikle çok istiyorum bunu. Bu tarz işlerde zamanla yarıştığınız bir durum da var tabii ki. Keşke dört kolum olsa ve her şeyle rahat rahat ilgilenebilsem. Bir taraftan müzikal tarafı halletmeye çalışırken diğer yandan görsellerle ilgilenmek kolay olmuyor. Bu yüzden ekibi genişletmeyi hedefliyorum. Her adımından çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Eminim ki önümüzdeki dönemlerde bu konuda kendimi gerçekleştirmeye daha çok yaklaşacağım.

ο Nilüfer Müzik Festivali’nde size çok daha rahat bir kombin ile sahnede görmüştük. Tarzınızı nasıl anlatırsınız? Tişört ve eşofman sizi daha çok mu yansıtıyor?

Sanırım orada biraz daha doğup büyüdüğüm yer olmasının verdiği bir rahatlık vardı üzerimde. Styling konusu sanırım en kötü olduğum yerlerden birisi. Bana sorarsanız eşofmanla çıkarım ama artık böyle olmamasının herkes için daha iyi olacağını anladım.

ο TikTok şu sıralar oldukça popüler bir platform. Siz de kullanıyorsunuz, videolar paylaşıyorsunuz. Orada popüler olan müzikler sizce sanatçılara bir avantaj sağlıyor mu? Siz TikTok dinamiklerine göre bir parça besteler misiniz?

Dijital medyadan git gide uzaklaştığım bir döneme girdim hayatımda. TikTok kesinlikle dikkate alınması gereken bir mecra ama ben maalesef oraya uygun yaşayabilecek birisi değilim şu an. Yapabilenleri tebrik etmekten başka bir şey gelmiyor elimden. Sanırım zaman ilerledikçe insanın kendisinden yapabileceği fedakarlıklar azalıyor. O yüzden ben, ben olmaya devam ediyorum. TikTok bu beni severse ne mutlu.

ο Sizin için ‘bağımsız olmak’ ne demek? Özellikle de müzikteki bağımsızlığı nasıl ifade edersiniz?

Bağımsız olmak, özgür ve korumasız olmak demek bana göre. Özgürlük ne kadar güzel duyulsa da birtakım tehlikeleri beraberinde getiriyor. Müzikteki bağımsızlık da böyle. Yani bence bağımsızlık “yalnızlık” anlamına gelmemeli. Beraber yükselmeyi hedeflediğiniz bir takım olmalı, yoksa vahşi doğada kaybolabilirsiniz.

ο 2023 yılı planlarınız arasında neler var peki? Bu yıl dinleyicilerinizi neler bekliyor?

Daha fazla kendim olabilmek, gerçek beni daha fazla gerçekleştirebilmek. Bol bol yeni şarkı ve proje.

ο 20 Ocak Cuma akşamı Zorlu PSM %100 Studio sahnesinde olacaksınız. Nasıl hissediyorsunuz?

Zorlu PSM %100 Studio en sevdiğim sahnelerden birisi. Burada sahne alacağım için oldukça mutluyum. Çok keyifli bir gece geçirmeyi hedefliyorum ve an itibarıyla bunun için çalışıyorum.