Zeynep TOKER

Türkiye’nin önemli bas gitaristlerinden Erhan Ertetik, ilk solo projesi Dududa ile müzikseverlerle buluştu. Nevzat Yılmaz, Volkan Öktem, Ersin Gülseli, Cengiz Tural, Berkan Kaya, Cem Çatık, Ali Emre Algır ve Duru And gibi isimlerle çalıştığı projenin nasıl ortaya çıktığını sorduğumuzda; bulunduğu birçok projeden sonra müzisyen arkadaşlarıyla birlikte kendi bestelerini kaydetmeye ve çalmaya karar verdiğini söyleyen Ertetik, Mart ayı içerisinde Dududa konserlerinin başlayacağını da müjdeledi.

ο Geçtiğimiz Temmuz ayında ilk solo projeniz Dududa ile müzikseverlerle buluştunuz. Bu süreci biraz anlatabilir misiniz? Solo bir proje yapmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında ilk albümüm, yaşanan deneyimler ve müzikal birikimlerimin sonucunda eski ve yeni bestelerimden oluşuyor. Şu zamana kadar popüler ve alternatif projelerde bulunduktan sonra müzisyen dostlarımla birlikte artık kendi bestelerimi kaydetmeye ve çalmaya karar verdik. Çok eğlenceli ve heyecanlı stüdyo sürecinden sonra da yakında çalmaya başlıyoruz.

ο Bu süreçte müzisyen dostlarınız size eşlik etmiş olsa da solo bir çalışma yaptığınız için aslında tüm karar mekanizması sizde olmuş oluyor. Bu aşamada tüm kontrolün sizde olmasının avantajları ve dezavantajları nelerdi?

Dududa benim solo projem olsa da hem sahne hem de sosyal hayatımda çok sık görüştüğüm isimlerle çalıştım ve bunun sonucunda her noktada onların da kararları ve etkileri büyük oldu. Bunun yanında kendi albümüm olması tüm sorumluluğu fazlasıyla hissettirdi diyebilirim. Böyle bir deneyim gerçekten paha biçilmez. Birçok projede yer almakla kendi projenizi yapmak arasında çok büyük fark var. Hangi besteleri hangi müzisyenin çalacağına karar vermek bile büyük bir sorumluluk.

ο Dududa’da Volkan Öktem, Cengiz Tural ve Ersin Gülseli’yi bir arada görüyoruz. Tarzları farklı bu üç ismi tek bir EP’de bir araya getirme fikri nasıl ortaya çıktı?

Benim için hayal kurmak alacağım aksiyonun ilk adımıdır! Bu albümde çalmak istediğim üç önemli davulcu da bu albümün hayalini kurarken karar verdiğim isimlerdi. Çıkan kompozisyonlara göre de isimleri belirlemek işin zevkli kısmıydı. Bunun yanında değişik tarzda müzisyenlerle çalışmayı, müzikal olarak paylaşımı seven bir müzisyenim.

 ο Bu EP’yi yakın zamanda canlı olarak dinleme fırsatını yakalayabilecek miyiz? EP’deki ekip ile konserlere çıkmayı planlıyor musunuz?

Evet EP’deki ekiple provalardayız şu an, tabii ki yeni isimler de var. 10 Mart Badau, 16 Mart Nardis, 23 Mart Bova ve 30 Mart Eskişehir F Stop konserlerimiz var. EP dışında harika bir repertuvar hazırladık, dinleyicilerin seveceğine eminim.

ο Farklı tarzlara sahip birçok müzisyenle birlikte çalışıyorsunuz. Bu farklılıklar sizi ve müziğinizi nasıl besliyor?

Beni heyecanlandırdığını net bir biçimde söylemek isterim. Farklı tarzda müzisyenlerin, farklı düşünen, farklı bakış açısına sahip olduğunu düşünürsek, onlarla yaşadığım her prova ya da her sahne yeni çalım tarzları olarak bana okul gibi hissettiriyor.

ο EP henüz çok taze ama önümüzdeki günlerde müzikseverleri bekleyen yeni projeleriniz olacak mı? Solo projenizin devamını dinleyebilecek miyiz?

Evet, Dududa çok taze ve pandemi döneminden dolayı çalamadığımız için önceliğimiz sahnelere çıkmak ama önümüzdeki aylarda yeni EP ile ilgili bir sürpriz olabilir.