Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Ekin Ekinci, Dursun Dünyam adını verdiği yeni single çalışmasını DMC etiketiyle yayınladı. “Uzun zaman sonra beni yansıtan bir iş oldu.” diyen Ekin Ekinci, üç aylık bir süre sonucunda şarkıyı yayına hazır hale getirdiklerini söyledi. Sahnede oldukça tamamlandığını hissettiğini söyleyen müzisyen, daha fazla insanla daha çok şarkı söylemek istediğini dile getirdi. Müzik kariyerindeki üretim süreçlerinde melankoliden ilham aldığını söyleyen Ekinci, çok daha fazlasını röportajımızda anlattı.

ο 8 Mart Cuma günü yeni single çalışmanız Dursun Dünyam’ı yayınlayacaksınız. Parçayı ne kadar sürede tamamladınız? Hazırlık süreci nasıl ilerledi?

Evet çok heyecanlıyım. Uzun zaman sonra beni yansıtan, çok güvendiğimiz bir iş oldu. Şarkının sözü ve bestesi Bünyas Herek’e, aranjesi Alişan Göksu’ya ait. Bünyas, şarkıyı ilk dinlettiğinde çok heyecan duydum ve eve gidip hızlıca bir demo kayıt aldım. Karar verdikten hemen sonra Alişan’ın düzenlemesi işi çok başka bir noktaya getirdi. Çalışmalara başladık ve 3 aylık bir süre sonunda Dursun Dünyam hazırdı. Sonrasında yönetmenimiz Tuna Tuna ile bir klip çekmeye karar verdik. Hem enerjimi hem de şarkıyı en doğal haliyle yansıtan, duygusal ama muzip bir klip olduğunu düşünüyorum. Her anlamda çok içimize sinen bir iş oldu.

ο Şarkı sözlerinden yola çıkarak sormak istiyorum; ilişkilerde kolay vazgeçebilen biri misiniz yoksa ‘onsuz yapamam’ deyip sonuna kadar gidenlerden misiniz?

Kolay vazgeçen değil ama vazgeçebilen biriyim. İnsan kendisiyle ilgili her yeni gün farklı sürprizlerle karşılaşabiliyor. Ama en azından şu anki Ekin olarak, şarkıda da bahsettiğim gibi şunu söyleyebilirim; Onsuz olmayı seçmem ve tam anlamıyla ‘gerçek’ olduğuna inandığım her duygu için sonuna kadar savaşırım. Bu hayatımda inandığım her durum için böyle. Şarkılarım için de böyle… Bana gerçek gelen, bir olabildiğim, duygularımı besleyen her şarkı, her insan çok değerli ve özel.

ο Sahnede olmak, müziğinizi dinleyicilerle paylaşmak size neler hissettiriyor?

Tamamlanmış hissediyorum. Bir aidiyet duygusu olur ya hani… Aslına baktığımızda insan hayatı, her anlamda tamamlanmak üzerine kurulu. Ben tamamlandığım yeri buldum. Şimdi daha fazla insanla daha çok şarkı söylemek ve yolumu güzel enerjilerle, duygu odaklı yürümek gibi bir hedefim var.

ο Üretim süreçleriniz nasıl ilerler? Her gün düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışır mısınız, yoksa her şey anlık mı gelişir?

‘Kendimi bildim bileli’ derler ya, ben tam olarak kendimi bildiğim günden beri şarkılar söylüyorum. Bir gün kendimi hatırladım ve yaptıklarımı artık insanlarla paylaşmam gerektiğini, bunu istediğimin farkına vardım. Şans faktörü de devreye girdiğinde kendime bu alanı yaratabildim. Çocukluk yıllarımdan itibaren konservatuvar eğitimi  aldım. MSGSÜ, piyano bölümü mezunuyum dolayısıyla 15 yıl çok disiplinli bir öğrencilik ve çalışma hayatım oldu.

Disiplin ve düzenin fazlasının beni yaratıcılık ve keyiften uzaklaştırmaya başladığını bildiğimden, şarkılarımda başka bir yöntemle ilerlemeyi seçtim. Zamansız ve anlık çalışmaların, içine dönmenin de kendi içinde bir düzen ve denge oluşturduğunu gördüm. Aslında bu bana çok iyi geldi ve yeni bir özgürlük alanı tanıdı diyebilirim.

ο Gerek müzik kariyerinizde gereke kişisel hayatınızda neler size ilham olur? Nelerden beslenirsiniz?

Melankoli. Hiç tereddüt etmeden bu kelimeyi kullanabilirim. Bu duyguyu ne kadar ağır yaşasam da bi’ tarafıyla beni besliyor. Tabii bu sadece müzik kariyerim için böyle. Kişisel hayatımda özellikle son dönemde tamamen mutlu olmaya ve mutluluk vermeye yönelik yoğun bir çaba içerisindeyim. Melankoli kavramını zamanla kişisel hayatımdan ayırmayı öğrendim. Denge kurmaya çalışıyorum. Bir de uzun yol var. Ne kadar sevmesem de beni çok besliyor. En yoğun hissettiğim ve dinlettiğimde en çok sevilen şarkılarım enteresandır ki yolculuklardan çıkıyor.

ο Türkiye’de her an her şey değişiyor. Bu değişimlerin olumsuz noktalarından da en çok etkilenen de ne yazık ki müzik sektörü oluyor. Böyle anları düşündüğünüzde tüm bu olumsuzluklara karşı kriz kasınızın geliştiğini düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. Bu değişimler nedeniyle oldukça gelişti. Yakın çevremdeki müzisyen dostlarımda da aynı durum söz konusu, hepimiz her gün ister istemez daha da güçleniyoruz. Devamlı bir mücadele var. Bu olumsuzluklardan etkilensem de işimle olan gönül bağım beni buradan bir şekilde çekip çıkarıyor ve tekrar yeni bir yol açıyorum kendime. Gerçek anlamda istiyorum, bu da bir neden olabilir. Her seferinde umut ve inancım, gün sonunda yanımda kalan zor gün dostlarım oluyor.

ο İleriye dönük planlarınız arasında neler yer alıyor? Yıl içerisinde yeni şarkılarınızla müzikseverlerle bir araya gelecek misiniz?

Planlarıma hizmet edebilecek ilk adım, devamlılık. Sürekli bir üretim ve yayın halinde oluyor olmanın, hem benim hem de dinleyicinin enerjisini taze tuttuğunu düşünüyorum. Tamamı kendi şarkılarımdan oluşan, insanların hevesle şarkılarımızı söyleyeceği bir konser düzeni istiyorum. Hali hazırda tamamlanmış yayınlanacak bir şarkım daha var. O şarkı için de şimdiden çok heyecanlıyım. Sonrasında da duymanız için sabırsızlandığım birçok şarkım kutuda zamanını bekliyor .

ο Son olarak, Back on Stage okurlarına ve dinleyicilerinize ne söylemek istersiniz?

Kendinizin peşinden gitmekten vazgeçmeyin. Ben hepimiz için devam ediyor olacağım.