Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Ekin Beril‘in odasında başlayan müzik yolculuğu şimdi tüm dünyaya yayılıyor. İlk zamanlar yüzünü tam olarak göstermediği videoları ile müzikseverlerle buluşuyordu, daha sonra kendine has cover’larıyla birlikte renkli saçlarını, tarzını görmeye başladık. 2020 yılında ilk albümü Dualite ile dinleyicisiyle buluştu. Bohemian Rhapsody, Disney gibi global projelerde yer alan Ekin Beril, son olarak Coca-Cola’nın müzik platformu Coke Studio’nun tanıtım filmi “The Conductor” de yer aldı. Global projelerde yer aldığı için özgüveninin daha da artığını söyleyen müzisyen, “Tüm bunları deneyimlemek ise beni kendi sınırlarını zorlamaktan korkmayan biri yaptı.” diyor.

ο Coca-Cola’nın müzik platformu Coke Studio’nun reklam filminde siz de yer alıyorsunuz. Bu projeye nasıl dahil oldunuz? O süreci sizden dinleyebilir miyiz?

Coke Studio, Coca Cola ve Universal Music ortak projesi olarak hayata geçti. Benim projede yer almam için teklif ise Universal Müzik Türkiye’nin marka departmanı aracılığıyla ulaştı. Beni de çok heyecanlandıran bir proje olduğu için büyük bir memnuniyetle kabul ettim. Coke Studio’nun tanıtım filmi “The Conductor” için farklı kıtalardan müzisyenler olarak Queen’in A Kind of Magic şarkısını yorumladık ve film ekibiyle online görüşmelere başladık. Herkes videoda görüneceği kısım için kendi demosunu paylaştı. Finalde hepimizin şarkısından farklı ama iç içe bir versiyon oluşturuldu. Reklam çekimleri ve kayıtlar Kiev’de gerçekleşti.

ο Daha önce de Bohemian Rhapsody, Disney gibi global projelerde yer aldınız. Tüm bu projeler size nasıl bir deneyim katıyor?

Global projelerde çalışırken kendini alıştığın ortamın dışında bulabiliyorsun. Farklı kültürler, diller, yetenekler… İstemsiz olarak bakış açınız çok değişiyor. O anda olup bitene adapte olma kabiliyetinizi de çok zorladığı için gelişme şansı yakalıyorsun. Yer aldığım global projeler sayesinde özgüvenim daha da arttı. Birini tamamlayınca, diğerini yapabilmek artık çok daha kolay görünür oldu. Tüm bunları deneyimlemek ise beni kendi sınırlarını zorlamaktan korkmayan biri yaptı. Bu da gelişebilmenin ön koşulu gibi bir şey bence.

ο Farklı projeler, farklı müzisyenler tüm bunların hepsi müziğinizi nasıl besliyor? Her proje bir ders niteliğinde diyebilir miyiz?

Her proje bir ders niteliğinde demek hiç de yanlış olmaz. Çoğu zaman, kısıtlı bir zamanda, ilk defa tanıştığın kişilerin yanında en iyi performansını sergilemeye hazır olmak gerekiyor. Tüm bu deneyimler konfor alanının dışında da kendini gerçekleştirebilmek için birer şans.

ο Müziğinizin odanızdan çıkıp tüm dünyaya yayılması nasıl bir his?

Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim. Çünkü sorulunca fark ettim ki gerçekten odamda başladığım müzik serüvenim bugün dünyaya yayılıyor. Ben genelde kendini pek takdir eden biri değilim. Odağım hep geleceğe dönüktür. Bu sebeple çoğu zaman gerçekliğin bu tarz açılarını gözden kaçırıyorum. Şimdi düşünce birçok heyecan verici duygunun karışımı gibi bir his. Kesinlikle kendimi çok şanslı hissediyorum.

ο Kendinize has tarzınızla yaptığınız işin arkasında durmak ve pes etmemek harika bir şey. Bu başarınız birçok genç kadına ilham olsa gerek. Müzik yapmak isteyen ama bir şekilde engellenen, özgüveni kırılan kadınlara pes etmemeleri için neler söylemek istersiniz?

Birilerine ilham olduğumu düşünmek çok güzel hissettiriyor. Kendi tecrübeme dayanarak şunları söyleyebilirim; bir şeyin arkasında durabilmek için ona inanıyor olmak şart. Bazen başkalarının desteği de devam etme motivasyonunu bulmak için yeterli olmuyor. Çünkü en zoru ürettiklerini kendine inandırmak. Bu nedenle verebileceğim tek tavsiye: “Seni gerçekten heyecanlandıran ne ise onu keşfetmeye ve hayalini kurmaya devam et”.

ο 2020 yılında Dualite isimli albümünüzü yayınladınız. 2021 yılında da birkaç single çalışmanız oldu ama 2022 yılı oldukça sakin geçti. En azından dinleyicilerinizi yansıttığınız kadarı. Bunu özellikle mi tercih ettiniz? Bu süreçte sadece global projelerle mi ilgilenmek istediniz?

Bu süreçte biraz yenilenmek için kendime zaman tanımak istedim. Benimle birlikte müziğim de değişiyor. Biraz onu keşfe çıktım diyebilirim. Coke Studio projesi de çok uzun soluklu bir projeydi. Neredeyse 8 ay hazırlandık. Belirli periyotlar şeklinde yoğun çalışmalarımız oldu. Kalan zamanlarımda da yeni albümüm için çalışmaya devam ettim.

ο Henüz yayınlanmamış albümünüz Eko’nun ilk performansını Coke Studio için yaptınız. Peki albümün geri kalanını müzikseverlerle ne zaman paylaşacaksınız? Çıkış tarihi belli mi?

Çıkış tarihi henüz belli değil.

ο Önümüzdeki süreçte dinleyicilerinizi bekleyen konser haberleri ya da yeni projeler var mı?

Albümü tamamlarken bir taraftan sahne ile ilgili çalışmalara da başladık. Eko yayınlandıktan sonra konserlere başlayacağım. Dinleyicimle buluşacak olmak beni çok heyecanlandırıyor.