Zeynep TOKER

Egemen Akkol‘u ilk olarak Edis‘le birlikte tanıdım. Kendisi hala Edis’in back vokali olarak sahne alıyor ama bununla birlikte bir yandan da solo kariyerine hızlı bir giriş yaptı. Geçtiğimiz günlerde Benle Bu Kızın Ne İşi Var? isimli single çalışmasını yayınlayan Egemen Akkol, ilk solo konserini ise 27 Eylül Salı günü, Dorock XL Kadıköy sahnesinde gerçekleştirecek olan müzisyen ile öncesinde “ilkler” temalı bir röportaj gerçekleştirdik!

Konseri iple çektiğini söyleyen Akkol; “Benim için en önemli olan konu, o gün konser alanında yer alan herkesin gece sonunda yüzünün gülerek ayrılması.” dedi. Devamı röportajımızda seni bekliyor!

ο Solo kariyerinizin ilk konserini 27 Eylül’de Dorock XL Kadıköy sahnesinde vereceksiniz. Hazırlıklar nasıl gidiyor?

Tüm ekip adına çok heyecan verici bir süreç oluyor; hepimizin iple çektiği, gerçekten özel bir gün. Çalışmalara uzun süre önce başladık, müzikal ve görsel anlamda oldukça tatmin edici ve keyifli bir konser deneyimi yaşatacağız.

ο İlk konserinizin gerçekleşeceği mekân, o gün oraya sizi dinlemeye gelecek kişilerin sayısı vs. sizin için ne kadar önem taşıyor? O gün için daha çok nelere dikkat ediyorsunuz?

Benim için en önemli olan konu, o gün konser alanında yer alan herkesin gece sonunda yüzünün gülerek ayrılması. En değerli taraf tabii ki seyirci. Ne kadar fazla insan olursa o kadar yüksek enerjili bir gün geçireceğiz. Sahne tarafının ve teknik ekibin de aynı oranda keyif alması gerekiyor. Verdiğim en büyük uğraş ortamdaki insanların kendini iyi hissetmesi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Egemen Akkol (@egemenakkol)’in paylaştığı bir gönderi

ο İlk solo konseriniz 27 Eylül’de gerçekleşecek ama siz zaten bir yanda da back vokal olarak konserlerde sahne alıyorsunuz. Bu bağlamda sahneye çıktığınız o ilk an nasıldı? Neler hissetmiştiniz? Yer ve zamanı hatırlıyor musunuz?

İlk yer aldığım sahne ortaokulda bir şarkı yarışmasıydı, daha sonra da pek inmedim zaten. O ilk konserde gözümü karartacak kadar heyecanlı olduğumu hatırlıyorum ama yarışmayı kazanınca baya rahatlamıştım ve sanırım bu işi devam ettirebilirim diye düşündüm. Ondan sonra yer aldığım her konser benim için başka öğretilere yol açtı. Vokallik deneyimlerimle de birlikte Avrupa ve Türkiye’de yüzlerce konserde yer aldım ve hala sahnedeyken yaşadığım heyecanı ve mutluluğu hiçbir şeye değişmem. Benim için bambaşka bir his.

ο Edis ile birlikte çalıştığınızı biliyoruz. Edis ile ilk olarak nerede bir araya geldiniz? Nasıl tanıştınız ve çalışmaya başladınız?

Daha önce birlikte aynı grupta yer aldığım gitarist Ozan Doğan Ariz aracılığıyla Edis’le tanıştık ve yaklaşık 5 yıldır da birlikte çalışıyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Egemen Akkol (@egemenakkol)’in paylaştığı bir gönderi

ο Yapmış olduğunuz ilk besteniz hangisiydi ve kendi bestenizi yapmaya nasıl karar vermiştiniz?

Tam anlamıyla bir ‘şarkı’ diyebileceğim ilk besteyi üniversitedeki grubumla birlikte yapmıştık ve konserlerimizde çalıyorduk fakat o dönem şarkıyı yayınlamadık. Bu süreç aslında karar vermeyle değil biraz içgüdüyle oluştuğu için beste yapmakla ilgili herhangi bir karar süreci yaşamadım. Yapmam gerekiyormuş gibi hissettiğim için ortaya çıktı ve aynı şekilde de devam ediyor.

ο Herhangi bir şeyi “ilk kez” yapacak olmak sizi korkutuyor mu? Bu açıdan endişeli biri misiniz?

Bu konuda pek endişeli değilimdir. Daha çok o ilk deneyimin tadını çıkarmaya çalışan biriyim.

ο Ünlü olduğunuzu, tanınıyor olduğunuzu anladığınız ilk an nerede ve ne zamandı?

Sosyal medyadan gelen mesajlar, yorumlar ve tüm etkileşim aslında yanıltıcı olabiliyor, bu yüzden kendimi hiçbir zaman tanınan biri gibi hissetmedim. Bir arkadaşımın konserinde benimle fotoğraf çektirmeye gelen insanları görünce o ilk hissi yaşadım. Biraz garipsedim, fakat gerçek insanlarla bir şeyler paylaşabildiğimi görmek çok hoşuma gitti.

ο Geçtiğimiz haftalarda yeni single çalışmanız Benle Bu Kızın Ne İşi Var? ile dinleyicinizle buluştunuz. Bu single çalışmanızdan yola çıkarak şunu sormak istiyorum; İlk reddedilişinizi hatırlıyor musunuz? Neler hissetmiştiniz ve ‘iyi’ hissetmek için neler yapmıştınız?

İlk reddedilişim ortaokul zamanlarıma denk geliyor. Bir yaz tatiliydi ve o dönemin popüler aktivitesi olan ‘çıkma teklifi’ beni de yaktı. Bir arkadaşım aracılığıyla bir kıza ondan hoşlandığımı söyledim ama aynı karşılığı alamadım. Zaten çok istekli bir teklif değildi benim açımdan, reddedilince utanmıştım ama çok da fazla bir şey hissetmedim açıkçası. Ciddi anlamda hoşlandığım birinden henüz ret yemedim, çünkü genelde emin olana kadar herhangi bir adımda bulunmuyorum.

ο İlk gittiğiniz konser kimin konseriydi?

Çok emin olmamak ve iyi hatırlamamakla birlikte sanırım Erkin Koray konseriydi. Bir lise festivaliydi ve benim ilk senemdi. Daha önce herhangi bir canlı konser izlememiştim ve çok etkilenmiştim.

ο Aldığınız ilk albüm hangisiydi? Hala saklıyor musunuz?

Aldığım ilk albüm Eminem’in The Eminem Show kasetiydi. Bütün gün bıkmadan o şarkıları döne döne dinliyordum. Albümü hala ara sıra dinliyorum fakat kaset artık elimde değil maalesef.

ο İlk enstrümanınız neydi? Şu an hala kullanıyor musunuz?

İlk enstrümanım çok kötü bir klasik gitardı. Neredeyse ilk aydan sonra kullanılamaz hale geldi fakat ben onunla çalmaya devam etmiştim. Daha sonra Ibanez marka turuncu bir elektro gitar almıştım, o hala evimde duruyor.

 

Dorock XL Kadıköy konserine bilet almak için tıkla!