Ece ULUSUM

İtalyan ikili Luca Bergomi ve Carlotta Menozzi öncülüğünde bir yan müzik projesi olarak 10 yıl önce kuruldu Dumbo Gets Mad. Geçen yıl iki tekli yayınladılar: Makes You Fly ve Voodoo on God. Epey olumlu yorum aldılar. NPR ikiliden “saykedelik konusunda uzman” olarak bahsediyor. Retro sound’lar kullanmayı seven grubun yaptıkları türü net belirlemek kolay değil: saykedelik pop, rock, dream pop… Özetle müziklerinde 70’lerin ruhunu ve sesini taşıyorlar. Grupla 10’uncu yılı ve son teklilerini konuşalım diye yazıştık, tam bu sırada nazarımız mı değdi anlamadık, Carlotta yoluna solo devam etme kararı verdi. Ancak Luca yoluna devam edecek ve geçen hafta yeni albümünü duyurdu. Detayları kendisiyle konuştuk.

ο İsminizin hikayesi nedir? Gerçekten insanı gülümsetiyor… Dumbo’nun sizin için önemi nedir?

Disney yapımı olan Dumbo filmini çok seviyorum. Çocukluk zamanlarımda filmi izlerken bir sahnede “Pembe filler cennette” diyordu… Korkunç ancak güzeldi. Aslında bu ismi seçmemin nedenini basitçe o yaşlarda yaşadığım deneyimlerin gerçekten güçlü bir temsili olarak anlatabilirim. Bu müzik projesine başlama aşamasındayken filmi yeniden izledim, söz ettiğim sahne sıra dışı, saykedelik ve sihirle doluydu. Ben de Dumbo Gets Mad ismini koymaya karar verdim.

ο Saykedelik müziğin dünyada kitlesi her zaman var. Ancak hiçbir zaman pop olacak kadar büyümedi. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Belki de diğer türlere oranla daha kişisel olduğu içindir. İçinde son derece gizli duygular var ve muhtemelen herkes aynı hisleri vermeyebilir.

ο Bazı Türk dinleyicileriniz müziklerinizi uyuşturucu etkisiyle yaptığınıza dair teorileri var.Yoksa bu saykedelik müzik dedikodularından mı?

(Gülüyor.) Şey, sadece bir söylenti…

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

dumbogetsmad (@dumbogetsmad)’in paylaştığı bir gönderi ()

 ‘YENİ ALBÜM GELİYOR’

ο Quantum Leap albüm kapağınızı çok seviyoruz. Buralarda afişi olmamasına üzülüyoruz. Hikayesi nedir? Nasıl ortaya çıktı ve şarkılarla nasıl örtüştüğünü düşündünüz?

O zamanlar çok sevgili fotoğrafçı arkadaşım Emmanuele Delrio’le zaman geçiriyorduk. Çok iyi bir fotoğrafçıdır. Ondan Kuzey İtalya kırsalında tesadüfen karşımıza çıkan o güzel çiçeklerin önünde bizim fotoğraflarımızı çekmesini istedim. Ardından fotoğraf üzerinde yetenekli sanatçı ehquestionmark’a üzerinde çalışmasını istedim. Ve bam! Sihir ortaya çıktı.

ο 2020 planlarınız neler? Voodoo on Gold‘dan bu yana yeni parçalar bekliyoruz… Üstelik bu 10’uncu yılınız, özel bir proje yapmayı düşünüyor musunuz?

Artık Carlotta grubun bir parçası değil. Ama ben devam ediyorum. Bu ay ben ve büyük bir İtalyan grup ABD turnesine çıkıyoruz. Turneden sonra da yeni albüm geliyor.

ο İstanbul’da sahne almak ister misiniz?

Elbette, çok isterim.