Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

2020 yılında kurulan rock müzik grubu Dekadans ile ‘randevu’ya çıktık! Nisan ayında yayınladıkları son single çalışmaları Randevu ile müzikseverlerle buluşan Dekadans, grubun kurulma hikayesini, parçalarının hazırlık süreçlerini ve çok daha fazlasını Back on Stage okurlarına anlattı.

ο Öncelikle grubun isminden başlamak istiyorum. Neden Dekadans?

Dekadans, kelime anlamı olarak Fransızca çöküş anlamına gelmektedir. Sanat akımı olarak ortaya çıkan Dekadans, toplumların kültürel ve ahlaki çöküşü olarak ifade edilmektedir. Böylesine güzel bir kelimeyi yalnız bırakamazdık.

ο Nasıl bir araya geldiniz, bize biraz bu yolculuğun başlangıcını ve ilerleyen sürecini anlatır mısınız?

Grubun dostluk bağları lise yıllarına dayanmaktadır. Özgür, Alper, ve Serhan aynı okulda liselerarası müzik yarışmasında Buğurcan ile tanışmış. İki okul da başarıyla tamamladıkları yarışma sonrasında, bu dört kişi dostluk bağlarının da etkisiyle 2009 yılından beri birlikte müzik yapmaktadırlar. 2020 yılında kendi müziğini yapmaya karar veren grup 2021 yılının Eylül ayında Kalpsiz Olma ile çıkış yapmıştır. 2022 yılı başında da yine kendi dost çevrelerinden olan O Ses Türkiye 2020 şampiyonu Alkan’ın da gruba katılmasıyla tıpkı yapbozun eksik parçası tamamlanmış ve bu birliktelik ile ilk çalışma olan Yapboz teklisi yayınlanmıştır. Dostluk bağları kuvvetli olan grup, 40 yıl birlikte müzik yapma mottosuyla bir arada bulunmaktadır.

ο Günümüzde listelere girmek için müzik üretimi yapıldığına şahit oluyoruz. Dekadans’ın bu duruma dair tutumu nedir? Müzikal kariyerinizde neyi önceliklendiriyorsunuz?

Dekadans, 2010’lu yılların 2. yarısından sonra duraklama dönemine giren Türkçe rock müziğine yeni bir soluk getirmek için kurulmuştur. Özellikle listelere girmek için değil Türkçe rock müziğini eski popüler günlerine, yeni sound anlayışı ile döndürmeyi amaçlamaktadır.

ο Geçtiğimiz günlerde Randevu isimli parçanızı yayınladınız. Bu parçanın hazırlık aşamasını sizden dinleyebilir miyiz?

Randevu’nun üretim süreci çok hızlıydı. Üç provada single tam anlamıyla bitmiş oldu. Hemen sonrasında kayıt alındı. Mix-mastering süreci bile çok hızlı şekilde bitti. Band olmanın en büyük avantajı 5 kişi yani 5 farklı fikrin bir araya gelmesidir. Zaten müzikal anlamda tüm grup üyelerinin birbirini çok iyi tanıyıp nerede ne yapacağını neredeyse ezbere bildiği bir ekip olunca sürecin hızlı olması kaçınılmazdı.

ο Yeni bir parça üretirken sizin için önemli olan bestesi mi yoksa sözler mi? Bu ikisinin dengesine nasıl karar veriyorsunuz?

İkisi birbirini tamamlayan öğeler. Herhangi birini eksik bırakamazsınız. O yüzden burada bir tarafın daha öncelikli olması gibi bir durum söz konusu değil. Müzik üretim sürecinde duruma göre karar alırız. Birçok eserimiz 1 günde tamamlanmıştır. Ancak buradaki durumun en önemli sebebi grubun çok tecrübeli olması ve uzun yıllardır birlikte müzik yapmasıdır. Çok titiz şekilde çalışırız ve hem söz hem de müzik bizler için çok önemlidir.

ο Rock müzik özellikle 2006-2008 yılları arasında Türkiye’de çok popülerdi. Şimdi bu popülaritesini rap müziğe bırakmış durumda. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin açınızdan artıları ve eksileri neler?

Grubun menşei Bursa’dır. Nam-ı diğer “Rockcity”. Özellikle grubun tüm üyelerinin lise yılları 2006-2008 arası efsanevi döneme denk geldiği için Dekadans’ın tohumlarının atıldığı yıllardır diyebiliriz. Dönem dönem belli müzik türleri ülkemizde popüler hale gelir. Ancak özellikle son yıllarda çok hızlı bir müzik tüketim dönemindeyiz. Rock müzik döneminin sound’u ile tekrar popüler hale gelecektir. Bu durumun bizler için en önemli avantajı rekabetçi ortamın diğer türlere nazaran daha az olması olarak özetlenebilir. Popülaritesini kaybetmiş olması kaliteli sanatçıların çıkmadığı anlamına da gelmez. Çevremizde ve bulunduğumuz janranın içinde yeni nesil çok yetenekli sanatçılar bulunuyor. Bizler zaten Rock müziğe yeni bir soluk getirmek için çalışıyoruz ve uzak olmayan bir gelecekte rock müziğin eski şaşalı günlerine döneceğine eminiz.

ο İlerleyen süreçte albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz? Yoksa single’larla mı ilerlemeyi planlıyorsunuz?

Özellikle yakın zamanda 4 parçalık bir EP hazırlamayı düşünüyoruz, ancak henüz sadece fikir aşamasındayız. İlerleyen süreçte hem single hem de albüm olarak devam edeceğiz.

ο Yıl içerisindeki planlarınız arasında neler var? Bu yaz sizinle sık sık festivallerde karşılaşacak mıyız?

Üretim sürecimiz devam etmekle birlikte muhtelif şehirlerde hem kapalı mekan konserleri olarak hem de festivallerde yer alacağız. Bu yaz sık sık Dekadans ismi duyulacaktır diye düşünüyoruz. Bu röportaj için Dekadans olarak çok teşekkür ederiz.