Zeynep TOKER

Damla Durakçay pop, elektronik ve bas ritimlerini kullandığı, 70’lerin disko ruhunu günümüze taşıyan yeni şarkısı Keyfin Bilir‘i GTR Müzik etiketiyle geçtiğimiz ay yayınladı. Prodüktörlüğünü Efe Yemez’in üstlendiği şarkı için umursamaz ve hafif hislerle yazılan bir şarkı olduğunu söyleyen Durakçay; “Sorumluluğunuz olmayan hisleri yüklenmeyin!” diyor.

ο Kendinizi hep hayal kurarken ve bunları yazıya dökerken bulduğunuzu söylüyorsunuz. Peki bu durum ne zamandan beri Damla Durakçay’ın rutini oldu?

Geçen gün okudum, kova burcu hayatı hayal kurarak anlarmış… Ben de çok küçük yaşlarda günlük tutarak başladım hayal kurmaya. Sonra onlar sinema eğitimi alırken senaryolara, kısa filmlere dönüştü. Sonra da şarkılara…

ο Şarkı sözlerinizi yazarken size ilham olan olaylar genellikle ne oluyor? Farklı sanat dalları, günlük yaşamınızdaki olaylar vs. söz yazımı aşamasında size yardımcı oluyor mu?

İlham önce duygularla geliyor. Bazen izlediğim bir filmde, dizide, gördüğüm bir yazıda ya da fotoğrafta, yaşananların içimde bıraktığı duyguları hatırlıyorum. Sonra onları kurgu bir kadına yüklüyorum, şarkılar da böyle doğuyor.

ο Son parçanız Keyfin Bilir’i klip çalışmasıyla birlikte GTR Müzik etiketiyle yayınladınız. Elektronik ve bas ritmlerini kullandığınız parça kıpır kıpır bir yaz parçası. Peki parçanın hazırlık sürecinin sizden dinleyebilir miyiz?

Prodüktörüm Efe Yemez‘le birlikte ürettiğimiz 3. şarkı Keyfin Bilir. Pandemide hazırladığı demo altyapıyı dinler dinlemez benden de üzerine sözü ve bestesi çıktı diyebilirim. Birkaç ay önce de İzmir’de stüdyoda kayıtlarını aldık. Umursamaz ve hafif hislerle yazılan bir şarkı oldu. Mesajı da çok açık: Sorumluluğunuz olmayan hisleri yüklenmeyin!

ο Tam Zamanında ile 80’lere gitmiştik, şimdi ise Keyfin Bilir ile 70’lere ışınlandık. Bu dönemlere ayrı bir ilgin olduğunu söyleyebilir miyiz?

70’ler, 80’ler disko/elektronik altyapılı müzikleri seviyorum çünkü çok iyi yapılmışlar. Efe ile onları günümüz sound’uyla birleştirmeyi seviyoruz. Üretici olarak, işin çekici tarafı, keyif alarak dinlediğim müzik türlerinde şarkılar yapmak. Açıkçası hiçbir zaman ‘şu şu tarz yapmalıyım ki dikkat çeksin’ diye yol almadım.

ο Damla Durakçay kendini geçmişte mi buluyor?

Kendimi geçmişimle tanıyıp, o hisleri ve deneyimleri aşıp, geleceğe taşımaya çalışıyorum. Herkes gibi…

ο Her gün yüzlerce parçanın çıktığı bu platformlarda listelere girmek, bir şekilde görünür olmak çok zor. Bu durum hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bu endişeye ister istemez kapılıyor musunuz yoksa önemli olan içinize sinen işi ortaya koymak mı? Olaya “Zaten ulaşması gereken insanlara bir şekilde ulaşır” şeklinde mi bakıyorsunuz? 

Hiçbir ürün durduğu yerde ulaşması gereken insanlara ulaşmıyor maalesef, keşke ulaşsa. Listelere girmek, ufak da olsa aradan sıyrılmak için önemli. Onun haricinde bunları çok düşünürsek kara kuyulara düşeriz. Öyle anları, üreten kimseler çok yaşıyor içinde bence. Hemen başardıklarına odaklanarak o kuyulardan çıkmak en doğrusu.

ο Ekibinizle aynı zamanda sıkı birer dost olduğunuzu gözlemliyoruz. Bu durumun sizce müziğinize, üretim sürecinize ve sonraki tüm süreçlere katkısı ne oluyor? Çok kıymetli bir şey olsa gerek.

Kesinlikle çok kıymetli bir şey. Her zaman yan yana olmasak da kafalarımızın buluştuğu frekans aynı. Müzik yalnız bir alan değil, paylaşınca güzel. Dinleyici de bu takıma dahil.

ο Hep single çalışmalarıyla ilerlediğinizi görüyoruz. Bu bir strateji mi yoksa zamanı geldiğinde bir EP ya da albüm ile dinleyicilerinizle buluşacak mısınız?

Bu herkesin stratejisi. 2022’nin sonlarına doğru bir EP yayınlamak istiyorum. Fakat bu noktaya gelene kadar, kendimi daha iyi tanımak için bu single’ları yapmak zorundaydım. Artık hangi yönde gitmek istediğimi daha iyi biliyorum ve kendimi daha rahat ifade ediyorum.