Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Béatrice Martin ya da dünya tarafından bilinen adıyla Coeur de Pirate, 30 Kasım akşamı Garanti BBVA Konserleri kapsamında Zorlu PSM %100 Studio sahnesinde İstanbullu dinleyicisiyle bir araya gelecek. Konserden hemen önce sorularımızı yanıtlayan müzisyen, bu konser serisi için şarkıları oldukça sadeleştirdiklerini ve bu şarkıları yeniden keşfetmenin güzel bir his olduğunu dile getirdi. Şarkılarını yazarken her zaman hüzünden mi beslendiğini sorduğumuzda ise; “Geçmişe dalıp hakkında şarkılar yazmamı kolaylaştıran pek çok şey yaşadığımı düşünüyorum. Üzüntü hissetmeden gelişme olmaz.” cevabını aldık.

ο 30 Kasım’da Zorlu PSM’de Türkiye’deki dinleyicilerinizle bir araya geleceksiniz. Neler hissediyorsunuz? Bu şova özel sürprizler hazırladınız mı?

Güvendiğim gitarist Renaud ile ikili olarak yaptığım bir gösteri bu ve dolayısıyla tüm şarkılar oldukça sadeleştirildi. Şarkıları bu şekilde yeniden keşfetmek gerçekten güzel bir his.

ο Instagram hesabınızda sahne üzerinde çocuğunuzun yer aldığı fotoğrafları görüyoruz. Konserleri onun birlikte deneyimliyor olmak nasıl bir duygu? Aynı anda hem anne hem de bir sanatçı olmanın zorlukları var mı?

İlk çocuğumla yapıyorum ve evet bu çok yoğun bir şey gerçekten. Belki gece uyusa daha kolay olurdu (gülüyor). Yeterli enerjiyi bulmak zor ama üstesinden geliyorum!

ο Comme des enfants isimli parçanız, 30 milyonun üzerinde dinlendi. Bu büyüleyici bir sayı, bu durum hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Dinlenme sayıları bir sanatçı olarak sizi tamin ediyor mu yoksa önemli olan konserlerde dinleyicilerle bir araya gelip şarkıları hep bir ağızdan söylemek mi?

Evet, benim için çılgınca ama artık seyirciye ait bir şarkı olmasına bayılıyorum. Bu şekilde geliştiğini görüyorum ve bu beni bir sanatçı olarak gerçekten heyecanlandırıyor.

ο Genelde biraz daha hüzünlü şarkılar yazan sanatçıların normalde nasıl bir ruh hali olduğu çok merak edilir. Yani her zaman hüzünden besleniyor musunuz? Özel hayatınızda melankoli hakim mi yoksa bu yanınızı sadece şarkılara mı saklıyorsunuz?

Geçmişe dalıp hakkında şarkılar yazmamı kolaylaştıran pek çok şey yaşadığımı düşünüyorum. Üzüntü hissetmeden gelişme olmaz, bu yüzden şarkılar yazmak gerçekten terapi gibi.

ο Yavaş yavaş yıl sonuna yaklaşıyoruz. Önümüzdeki sene için planlarınız belli mi? Dinleyicilerinizi bekleyen yeni projeleriniz var mı?

Sanırım biraz dinlenmek istiyorum! Ama asla bilemezsin, hayat her zaman önünüze bir sürü şey çıkartır, bu yüzden ben her zaman hazırlıklıyımdır!