Söz yazarı, besteci ve aranjör kimlikleriyle karşımıza çıkan Cihan Mürtezaoğlu‘nun müziğini daha çok sakin ve hafif sound’larda duymaya alışığız. Geçtiğimiz günlerde yepyeni parçası Camdan Tepside‘yi Sony Music Türkiye etiketiyle yayınlayan Mürtezaoğlu, ilk kez bir parçasının düzenlemesini kendisi üstlenmedi. Camdan Tepside için Alaca ikilisi; Mehmet Mutlu & Ata Bornova ile çalışan müzisyen, farklı bir sound ve ritme dinleyicisiyle buluştu.

Parçanın hazırlık sürecini, tıklanmaya sayılarının sanatçı üzerindeki etkisini konuştuğumuz Cihan Mürtezaoğlu’na umutsuzluğa kapılmamak için neler yaptığını sorduğumuzda, bundan sonra yayınlayacağı ilk şarkının umutla alakalı olduğunu söyledi ve “Umutsuzluğa kapıldığımda da ondan kaçmamaya çalışır, kendimi içine bırakırım genelde. Sonra oradan bir umut filizlenmesini beklerim.” dedi. Çok daha fazlası röportajımızda seni bekliyor!

ο Camdan Tepside isimli parçanız sizden duymaya alışık olmadığımız bir sound’a sahip. Öyle ki düzenlemelerde de Alaca ikilisi yer alıyor. Bu ikiliyle bir araya gelmeye ve böyle bol ritimli bir parça yapmaya nasıl karar verdiniz?

Camdan Tepside’yi bundan bir buçuk sene kadar önce yazmıştım. Bir düzenleme de yapmıştım şarkıya. Elektronik bir yaklaşımı vardı o düzenlemenin de. Ardından Alaca’nın müziğiyle tanışınca parçayı onlara emanet etme fikri uyandı bende. İletişim kurduğumuzda da sıcak bir beraberlik oluştu hızlıca. Sonucundan da çok mesut oldum.

ο Daha sakin, daha hafif sound’ların yanında sizden böyle parçalar duyuyor olmamız zaman geçtikte sizin ve müziğinizin başka bir yere evrildiğinin ya da evrilebileceğinin göstergesi mi?

Aslında müziğe bir konsept olarak bakıyorum. Kabuğu, örtüleri değişebilir. Sonra tekrar aynı yapılara başvurulabilir. Müziğime çizgisel bir değişim gözüyle bakamayacak kadar katmanlı bir mesele olarak bakıyorum. Değişip başkalaşmak gibi ele almıyorum. Başka yönlerin, ifadelerin de ortaya çıkması yalnızca bu.

ο Yaşadığımız döneme baktığımızda tüm olup bitenler bizi bir şekilde umutsuzluğa sürüklüyor. Sizde durumlar nasıl? Böyle anlarda umutsuzluğa kapılmamak ve modunuzu düşürmemek için neler yaparsınız?

Ben de nasipleniyorum tabii karanlıktan. Fakat umut etmeden bir günüm geçmiyor. Dolayısıyla umut ederken umut ettirebilmek de ilgimi çekmeye başladı. Mesela bundan sonra yayınlayacağım ilk şarkı tam da bu meseleden bahsediyor. Umutsuzluğa kapıldığımda da ondan kaçmamaya çalışır, kendimi içine bırakırım genelde. Sonra oradan bir umut filizlenmesini beklerim.

ο Şarkılarınızı dinlediğimde sesinizin nahifliği, şarkı sözleriniz gerçekten içimde bir yere dokunuyor. Tüm bu hislerin bu kadar geçiyor olmasının sebebi şarkı sözlerinizdeki yaşanmışlıklar olabilir mi? Ya da sizin bu kadar hissederek söylüyor olmanız?

Bunu benim bilmem olanaksız sanırım. Sözler veya tınılar hepsi bir yere çekiyor dinleyeni. Dinlediğim müziklerde o dokunma, temas konusuna çok kulak kabartıyorum. Belki üretirken de o fikri arıyor olabilirim. Ya da yalnızca bir akışın içindeyimdir bilemiyorum.

ο Siz şarkı sözlerinizi yazarken nelerden besleniyorsunuz? Duygularınızı harekete geçiren şeyler neler oluyor?

Bir kımıltı olarak içime düşen her şeyin izini sürüyorum. Bir kelime, bir durum. Değişiyor. O kaşıntı gibi beliren şey bir çağrı yapıyorsa peşine takılıyorum.

ο Günümüzde dinleyiciler bir sanatçının ‘değerini’ popülaritesiyle, tıklanma sayılarıyla ölçüyor maalesef. Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Siz de bir şarkıyı sevip sevmediklerini tık sayılarına bakarak mı karar veriyorsunuz yoksa konsere gelen insanların şarkıya olan katımlarına, ilgilerine göre mi?

Bu konu çok katmanlı bir konu. Dinlenme oranı düşük bir şarkım konserde en çok istenen şarkım olabiliyor. Veya dinlenmesi yüksek bir şarkıyı pek bilmeyebiliyor insanlar. O nedenle ölçülebilir değerler müziği değerlendirmede tek kriter değil. Genel olarak müzik dışında da düşündüğümde, ölçülebilir değerler üzerinden insanın kıymetini tarif etmenin yetersizliğini defalarca kez tattım.

ο 2022’nin sonuna yavaş yavaş gelmek üzereyiz. Yıl bitmeden yeni birkaç çalışma daha gelecek mi?

Yıl bitmeden iki yeni şarkı daha yayınlayacağım teker teker. 2023’te de tekli olarak şarkı yayınlamaya devam etmeyi düşünüyorum. Hepsi yeni şarkılar olacak diye umuyorum.