Ece ULUSUM

Altı yıl önce Dünya Tiyatro Günü’nü özel bir konserle kutlamak isteyen ENKA Sanat’ın, yaptığı tiyatro müzikleriyle tanınan sanatçı Çiğdem Erken’i aramasıyla başladı her şey… Sahnede genellikle oyunculuklarına şahit olduğumuz isimleri Erken’le vokal yetenekleriyle gördük, sevdik. Bu yıl 24 Mart’ta ENKA Sanat Oditoryum’da gerçekleşecek Yıldız’ın Yıldızları başlığındaki konser, usta oyuncu Yıldız Kenter’e ithaf edilmişti. Çiğdem Erken ve Orkestrası’na eşlik edecek isimler arasında Demet Evgar, Engin Hepileri, Şebnem Sönmez, Selçuk Yöntem vardı. Konser pandemiden dolayı iptal olsa da geriye bu keyifli röportajımız kaldı.

ο Bu konser projesi geleneksel hale geldi. İlk zamanlara dönersek, bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Fikir ENKA Sanat’tan bana gelen bir öneriyle ortaya çıktı. Gül Mimaroğlu ve Murat Ovalı beni arayıp Dünya Tiyatro Günü’nü konserimle kutlamak istediklerini söyledi. Ben de “Sahnede hep oyuncularla beraberim onları da alıp geleyim” dedim. Bu yıl altıncısını gerçekleştirdiğimiz bu geleneksel konserin sahne hayatımda apayrı bir yeri var. Her yıl Mart ayında tatlı bir telaş.

ο Konserde size eşlik edecek konuk sanatçıları nasıl belirliyorsunuz? Türkiye’de
bu kadar insanı bir araya getirmek hiç
kolay değildir
.

25 yıldır tiyatro müzisyeni olarak 60 civarında oyunda yer aldım. Haliyle çok geniş bir oyuncu çevrem oluştu. Sahneye yeteneklerine hayranlık duyduğum oyuncuları çağırıyorum aslında. Bazılarıyla daha önce çalışmış oluyoruz bazısını da uzaktan gözüme kestirmiş oluyorum. Çoğu yakın arkadaşım zaten. Tanımadığım biri olursa da arıyorum, tanışıyoruz.

‘ARAYA TANIDIK SOKTUM’

ο Şarkıları neye göre seçiyorsunuz?

Şarkıları söyleyecek kişiyle birlikte seçiyoruz. Benim için önemli olan söyleyecek kişinin rahat etmesi ve sahnede mutlu olması. Çünkü bu konser sadece seyirci için değil bizim için de sürprizlerle dolu. Senede bir geceyi kendimize ayırdık ve tiyatrodan yolu geçen insanlar olarak kendimize kutlama yapıyoruz gibi hissediyorum.

ο Sahne alan oyuncu arkadaşlarınız arasında potansiyel ortaya çıkardığınız konuşuluyor. Örneğin Tuğrul Tülek sizinle sahne aldıktan sonra kendi grubuyla yola devam etti.

Tuğrul’u sahnede ilk gördüğüm an vurulmuştum! Araya tanıdık soktum, geceme davet ettim bir daha da ayrılmadık. Zaten çok büyük potansiyele sahipti. Ancak yaptığım bu çalışmalar oyunculara şarkı söyleme açısından cesaret verip onların kafasındaki soru işaretlerini yok ediyor olabilir. Tavsiyelerime güvendikleri için birlikte çalışıyoruz zaten. Birçok oyuncu arkadaşım yaptığımız çalışmalardan sonra müzikal çalışmalarına devam etti.

ο Nasıl bir konser bekliyor izleyiciyi?

Bu sene konserimiz Yıldız’ın Yıldızları ismini taşıyor. Ölümsüz ustamız Yıldız Kenter’in aziz hatırasına saygı niteliğinde bir gece olsun istedik. Gecede Yıldız Hoca’nın Tilbe Saran, Demet Evgar, Engin Hepileri gibi birçok öğrencisi ve sahne arkadaşı yer alacak. Kendisi için yazdığım bir şarkıyı da ilk kez o gece söyleyeceğiz.

‘TEKLİ MODASI İÇİME SİNMEDİ’

ο İlk kez düzenlenen Çocuk Besteciler Yarışması’nın jürisindesiniz. Bu gibi yarışmaların sizce önemi nedir? Yarışmaya ilgi nasıl?

Bu yarışma benim için çok önemli. Öncelikle jüri harika insanlardan oluşuyor. 7-15 yaş arası çocuklar istedikleri türden kompozisyonlarıyla katılabilir. Şimdiden harika eserler elimize ulaşmaya başladı. Yeteneği küçük yaşta fark etmek, özel yetenekli çocuğu ve ailesini motive etmek çok önemli. Profesyonel eğitim almış olsun ya da olmasın bütün çocuklar cesaretle katılabilir.

v

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Cigdem Erken (@cigdemerken)’in paylaştığı bir gönderi ()

ο Yeni albümünüz Uyandım Yoksun da yolda. Genellikle tekli çıkararak ilerliyor müzisyenler. Siz albüm mü çıkaracaksınız?

Yeni albümüm dokuz şarkıdan oluşuyor. Bugüne kadar hep albüm yayınladım. Bu tekli modası henüz tam içime sinmedi. Tek şarkıyla anlatabileceğim derdim olsaydı zaten albüm yapmazdım. (Gülüyor.)

ο Uyandım Yoksun dinleyiciye nasıl hikayeler anlatacak?

Albüm bu ay tüm dijital platformlarda ve fiziki olarak müzik marketlerde yer olacak. Şarkılar yine aşk, ayrılık ve varoluş üzerine sayıklamalarım… Bu sefer sound açısından bazı değişiklikler var. Albümü Redd grubundan Doğan Duru ile birlikte yaptık. Doğan hem prodüktör hem de aranjör olarak birçok konuda beni yönlendirdi. Aynı zamanda çok güzel 2 şarkısını verdi bana.