Zeynep TOKER

Geçtiğimiz kasım ayında Hüsnü Şenlendirici’nin eşlik ettiği Son Şans isimli parçasıyla dinleyicisiyle buluşan Cenk Tevet ile bu birlikteliğin nasıl gerçekleştiğini konuştuk. Bir ara TikTok uygulaması yüzünden müziği bırakmayı düşünen müzisyen, platformu bir kaos ortamı olarak bulduğunu dile getirdi.

ο Geçtiğimiz aylarda Hüsnü Şenlendirici’nin eşlik ettiği yeni parçanız Son Şans’ı dinleyicilerinizle paylaştınız. Hüsnü Şenlendirici ile bir araya gelme süreciniz nasıl gerçekleşti? Parçayı ne kadar sürede tamamladınız?

Hüsnü Şenlendirici ile dostluğumuz çok eskiye dayanır. O çok büyük bir enstrümanist. Hissedersen çal dedim, o da beni kırmadı. Demek ki hissetti. Şarkıyı önce defalarca okuduk ve bir çizgi çıkarttık, daha sonra Selim Çaldıran bize yol gösterdi ve Doğa Ebrişim ile yola devam ettik. Sonra yıllardan beri yakalayamadığım ivmeyi yakaladığım Musixen platformuna projeyi sundum, onlar da maddi olarak destek oldular. Talat Oflaz ile bir klip çektik. Dürüst davranmam gerekirse uykusuz geceler geçirmedim. Çünkü parçayı teknik ve duygusal anlamda hissederek bitirmiştik.

ο Hastane odasında yatarken Salgın isimli parçanızı bestelediniz. Sözlere baktığımızda o dönem ki ruh halinizi, o yalnızlık hissini anlayabiliyoruz. Peki ilk zamanlardan şimdiye baktığımızda tüm bu süreç içerisinde neler yaşadınız? Pandeminin etkileri sizin müziğinize, üretiminize nasıl yansıdı?

Salgın isimli parçamı yaparken gerçekten bir can acısı ile yaptım. Karantinada olduğunuz için yalnızsınız, bu süreçte herkes gibi ben de sosyal bir bunalım ve maddi sıkıntılar yaşadım. O dönem duygu olarak bir patlama olsa da eser olarak çok az çıkış oldu. Hatta niteliksiz insanlar korkunç yerlere geldi.

ο TikTok uygulamasın dolayı bir ara müziği bırakmayı düşünmüşsünüz. Son dönemde birçok sanatçı parçalarının bu platformda kullanılmasına yönelik çalışmalarda bulunuyorken sizi böyle düşünmeye yönelten durum ne oldu?

Yani gerçekten o kadar sapla samanın karıştığı, elmayla armutun birbirine girdiği bir kaos ortamı ki insanın içinde olunca midesini bulandıran bir platform. Sen “Aşk korkaklara göre değildir” diye söz yazıyorsun, birisi kafasına motosiklet kaskını takıp bir video çekiyor. İlginç ya, salak salak durumlar.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

cenk tevet (@cenktevetoglu)’in paylaştığı bir gönderi

 ο Uzun yıllardır birçok yerde sahne alan bir isim olarak, artan kaşe fiyatları ve konser biletleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Artan bilet fiyatları insanların konserlerden uzaklaşmasına sebep olur mu?

Dünya bir yokluk içinde doğal olarak kaşe yükseltiyorlar, lakin şarkıcılar bunu müzisyenlere çok da fazla yansıtmıyor onu da söyleyeyim. Atıyorum, 200 bin TL kaşesi olan bir sanatçı 1500 TL verebiliyor. Bu çok hakkaniyetli gelmiyor bana. Bilet fiyatları değil de gösteri ve sanat faaliyetlerinin süre kısıtlaması müşteriyi soğutur gibime geliyor. Yemek ve sahnenin artık süre kısıtlaması yüzünden aynı anda olması gerekiyor. Hamburger, mantı insanlara şarkı söylüyorsunuz (gülüyor).

ο Önümüzdeki dönemde dinleyicilerinizi bekleyen yeni çalışmalar var mı? Şubat ayı içerisinde sizden yeni parçalar dinleyebilecek miyiz?

Tabii ki çok yakında Kara Kedi şarkısı geliyor. Bitti bitecek. Şubat ayı içerisinde dinleyici ile buluşma ihtimali bulunuyor.