Arjantin’den dünyaya R&B, rap ve EDM’i özgün bir tarzla harmanlayarak seslenen bir müzisyen Catnapp. Ailesinin verdiği isimle Amparo Battaglia’nın 2010’dan beri sürdürdüğü proje, geçen yıl Berlin’e taşınmasıyla daha da zengin bir hale geldi. Modeselektor, Maya Jane Coles gibi EDM dünyasının beğenilen isimleriyle yan yana geldi. Söz yazarlığı da geçen yıl oldukça değişti, kişisel meselelerinin yanı sıra dünyanın hallerinden bahsettiği şarkılarını da dinleyicisiyle buluşturdu. Catnapp ve cover’lar, besteler ve remiksler’le dolu çantası 5 Mart’ta Sónar Istanbul kapsamında Zorlu PSM’de olacak.

❏ Yıllar geçtikçe, şarkı sözleriniz de değişiyor gibi. Kendi deyiminizle, ‘kız işi’ sözler artık pek yok bizce.

Eh, hâlâ duruyorlar! Önceki albümlerimin bir parçalarıydı, evet ama çalmaya devam ettiğim ve bana bir şey ifade eden şarkılar bunlar. Son işlerimde, daha acil konuları öne çıkarmam gerektiğini düşündüğüm için kişisel sözler daha geride kaldı. Dünya ve bir parçası olarak ben korkunç bir kriz içindeyiz. ‘Kız işi’ hislerimin üzeri kapandı biraz yani. Yine de müziğimde belli bir seviyede rahatlık ve hayaller kesinlikle gerekli. Her şey trajik ve ciddi değil. Gelecekteki parçalarımda hepsinden biraz bekleyebilirsiniz yani.

❏ Modeselektor gibi ‘sahne hayvanı’ isimlerle iş birlikleri yaptınız. Nasıldı? Gölgelerinde kalmaktan korktunuz mu?

Rekabete değil güç birliğine inanıyorum. Bir sürü şeyden korkuyorum ama bunların arasında meslektaşlarımın gölgesinde kalmak yok. Ayrıca, zaten olan bir şeyden nasıl korkabilirim ki? Birlikte çalışmamızdan çok önce bile ‘gölgelerinde kalmış’ durumdaydım zaten. Bunu kötü bir şey olarak görmüyorum. Evet, onlara göre daha küçük bir sanatçıyım ama ne önemi var? Hepimizin kendi yolu var. Onlara çok saygı duyuyorum, minnettarım.

❏ 2019’da Break’in başka müzisyenlerin remiks’lerinden oluşan bir EP yayınladınız, ardından da sizin Limp Bizkit’i cover’ladığınız Full Nelson geldi. Müziğin böyle tekrar üretilmesi size ne hissettiriyor?

Bazen sadece sevdiğim işleri cover’ladığım bir gösteri yapmak istiyorum, sadece kendim için. Seyirci benim kadar keyif alır mı, bilmiyorum ama! (Gülüyor) Sahneye çıkmadan önce ‘sadece M.I.A, Britney Spears, The Prodigy çalsam ne güzel olur’ diye düşünüyorum bazı günler. Evet, sevdiğim müzikleri tekrar yorumlamak çok hoşuma gidiyor.

❏ Sónar Istanbul elektronik müzisyenler için bir seviye atlama olarak görülüyor. Buna katılır mısınız? Festivali izleyecek misiniz?

Sónar gibi büyük platformların yeni sanatçıları desteklemesi ve daha fazla seyirciye ulaştırması çok önemli bence. Kesinlikle izleyebildiğim kadar izleyeceğim festivali. Yerel işleri dinlemek beni heyecanlandırıyor.

❏ İstanbul seyirciniz nasıl bir konser beklemeli?

Çok enerjik, fazlasıyla agresif bir gösteri olacak, muhtemelen bir duygu patlamasıyla birlikte! Türkiye’ye ilk kez geliyorum, dinleyicilerle nasıl bir his paylaşacağımızı görmek için sabırsızlanıyorum.