Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Yeni albümünün habercisi İnanmam‘ı Sony Music Türkiye etiketiyle yayınlayan Can Oflaz ile hem parçayı hem de albüm sürecini konuşmak için bir araya geldim. İki yıllık bir geçmişi olan İnanmam, Can Oflaz‘ın isyan ve bıkkınlık içeren ruh halinin bir yansıması. Yeni albüm hazırlıklarına pandemi öncesi başlayan müzisyen, bu süreçte sona geldiğini dile getirdi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Yıllar sonra dönüp baktığımda bu albümün böyle olması gerekiyordu diyeceğime çok eminim. Tüm bu şarkıları bir arada dinleyecek dinleyicilerime de güzel bir his bırakacağını düşünüyorum.”

Albümün çıkış tarihine dair bilgi edinmeye çalışsak da; “Kariyerimde çıkış tarihi vermemeyi öğrendim, özellikle ülkemizden dolayı” diyen Can Oflaz, bu sene içerisinde yeni albümünü dinleyicisiyle buluşturacağını söyledi. Çok daha fazlası röportajımızda seni bekliyor. Keyifli okumalar!

ο Yeni parçanız İnanmam nasıl bir ruh halinin yansıması?

Biraz isyan, biraz bıkkınlık ama tüm bunlar içerisinde de hafif bir kabullenme ile birlikte yaşadıklarıma dair dalga geçme.

ο İnanmam’ın iki yıl öncesine dayanan bir geçmişi var. Dinleyicilerinizle paylaşmak için bu zamana kadar beklemenizin özel bir nedeni var mı?

İnanmam, albümümün her zaman önemli bir parçasıydı. Ama hem tamamlanması 2 yıldan daha fazla sürdü. Hem de öncesinde başka hikayelerimi, şarkılarımı paylaşmak istedim. Bazen bir şarkımın tamamen düzenlemesi ile birlikte bitmesi 1 hafta alabiliyorken bazen de farklı elementlerin bir araya gelmesi için doğru zamanı beklemek gerekiyor.

ο Parçada, “Bile bile kendimi kandırdım ben, nasıl oldu da hep güvendim” diyorsunuz. Can Oflaz normalde de böyle biri midir? Bazı konularda doğruları bilseniz de yine de kendinizi kandırıp bir şekilde kendinizi karşınızdaki insana güvenmeye ikna eder misiniz?

Sanırım eskiden biraz böyleydim, hala da devam eden kırıntıları var içimde. Ama birisine zarar göreceğinizi bile bile güvenmeyi seçmenin biraz da kendi iç sesinizi dinlemediğinizi gösterdiğini fark ettim. Gerçekten sevgiyi bulmak için peşinde koşmak yerine kendi içimizde önce fark etmemiz gerektiğini ve önce kendimize güvenmemiz gerektiğini… Bu insanlardan ya da dış etkenlerden daha az zarar almanıza giden yol ile ilgili olduğundan çok, kendi iç sesinizle daha çok bağ kurmanıza giden yol ile ilgili olduğunu gördüm.

ο Gürsel Çelik, Özgür Yurtoğlu, Mertcan Bilgin ve Serkan Özyurt gibi isimlerle çalıştınız. Tüm bu süreç sizin açınızdan nasıl ilerledi?

Bir şarkı her zaman bir fikir ile başlıyor, o da bir hayale dönüşüyor. Mesela bu şarkı özelinde ben İstanbul’daki kendi stüdyomuz olan Dagobah’da başlamıştım. Sonra “Acaba bunu Bodrum’da kaydetsek ve Serkan ile çalışsam nasıl olur?” düşüncesi oluştu. Sonra birlikte çalışırken bu şarkıya mutlaka Mertcan’ın canlı davul ve perküsyonları ile dahil olması gerektiğini hissettim. Kendim şarkıyı bir yere getirdikten sonra da albümde de çok büyük emeği olan Gürsel’e mutlaka göndermek istedim ve kendisi de şarkıyı gerçekten derleyip toparlayıp benim kafa karışıklığımı giderdi. Özgür ile de zaten epey zamandır bir yolculuktayız, tüm şarkılarımın mix ve mastering’ini onunla yapmak bana her zaman bir vizyon katıyor. Böylesine bir tecrübe ile bu kadar aynı dili konuşabilmek beni her gün çok geliştiriyor. O yüzden sadece bu şarkı özelinde değil tüm albümde bu harika müzisyenler ile çalışabildiğim için çok şanslıyım.

ο İnanmam aynı zamanda yeni albümün habercisi. Son albümünüz Hayal’in üzerinden 4 yıl geçti. Bu arada tabii ki birçok parça yayınladınız ama yeniden bir albüm sürecine girmek, kendinizi stüdyoya kapatmak nasıl bir histi?

Açıkçası zor birkaç yıldı. Çünkü albüme çalışmaya aslında ben pandemi öncesinde başlamıştım. Bir yandan hayatın genel akışına adapte olmak, bir yandan hem kendi sağlığımla hem de kariyerimle hem de ürettiklerimle ilgilenmek… Ama artık sona geldik ve yıllar sonra dönüp baktığımda bu albümün böyle olması gerekiyordu diyeceğime çok eminim. Tüm bu şarkıları bir arada dinleyecek dinleyicilerime de güzel bir his bırakacağını düşünüyorum.

ο Her şeyin çok hızlı tüketildiği şu dönemde albüm yayınlamak bir risk midir sizce?

Açıkçası ben 90’larda büyüdüm ve hala stüdyomuzun her yerinde bolca albüm kasetleri, CD’leri mevcut. O yüzden ben kariyerime bu şekilde devam etmek istiyorum. Dönüp baktığımda tüm şarkıların birbiri ile ilişkide olduğu bir durum söz konusu. 2021 Aralık ayında çıkardığım Yanamam şarkısı ile albümün son şarkısı Gördüm (henüz yayınlanmadı) aslında birbiri ile bağıntılı. Ben böyle üretmeyi seviyorum ve bana böyle akıyor, o yüzden aranjör olarak çalıştığım her sanatçıya da aynı şeyi tavsiye ediyorum. Gerekiyorsa aynı anda şarkılarımızı yayınlamak yerine farklı zamanlara yayılsın ama bütün olarak bir şey ifade edebilsin.

ο Yeni albümde dinleyicilerinizi neler bekliyor? Can Oflaz’ın dünyasında tam olarak hangi noktalara yolculuk edecekler?

Albüm, benim iç dünyamı keşfetme yolculuğumun bir parçası. Bu sadece edebi olarak değil, kullandığım enstrümanlardan tutun, yarattığımız sound dahil hepsi bir bütün olarak parçası. Farklı şehirlerde de hikayesi olması ve kaydolmuş olması beni çok etkiliyor. İstanbul’dan Bodrum’a, hatta Marmaris ve Datça’da da çalışılmış bir albüm. Yanamam adlı şarkım ile başlıyor albüm ve sorduğum soruların albüm sonunda cevaplandığı bir yere evriliyor. Umarım dinleyenler de bunu hisseder.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Can Oflaz (@canoflaz)’in paylaştığı bir gönderi

 ο Albümün tamamı elektronik melodiler barındıracak mı?

Albüme son anda eklenen bir şarkı oldu, bu albüm daha çok elektronik ögeler ile dolu iken son anda kariyerime ilk başladığım akustik gitarım ile de bir şarkı eklendi. Yanında adlı şarkım albümün sanki tutkalı gibi oldu. Olmazsa olmazıymış gibi. Bu yüzden gökkuşağı gibi bir albüm oldu, bu yüzden de çok mutluyum.

ο Albümün adına, çıkış tarihine dair sizden bilgi alabiliyor muyuz? Yoksa tüm bunlar hala birer sürpriz mi?

Kariyerimde çıkış tarihi vermemeyi öğrendim, özellikle ülkemizden dolayı (gülüyor). Ama hedeflediğimiz bir tarih var, en azından şunu söyleyebilirim, arayı açmadan bu sene de bitmeden hem albümü yayınlıyoruz hem de lansman konserimizi yapıyoruz.

ο Son olarak Back on Stage okurlarına neler söylemek istersiniz?

Back on Stage beni kariyerimin başından beri destekleyen çok sevdiğim bir yer. Hem yazarları, hem okuyucuları da bir o kadar özel benim için. Bu yüzden teşekkür etmek istiyorum. Benim müziğimi, beni tanıyan ya da tanımayan herkese bu albümü dinlemelerini davet ediyorum. Konserlerde, orada burada görüşmek üzere.