Selin SANLI

Üzerinden yıllar geçse de “çilek” denildiğinde akla ilk onun şarkısı ve adı geliyor! Böyle imza şarkılar müzik kariyerinde önemli… İşletmecilikte kariyer denedi, ama yine müziğe ağırlık verdi pop müzisyen Berksan. Tekli parçalar yayınlayarak müzik gündeminde yeniden adını parlatmaya başladı. Yeni parçası Darmaduman’ı Sony Music Türkiye etiketiyle yayınladı. Şarkının sözleri Berksan’a, müziği ve düzenlemesi ise son dönemde şarkılarının soundundaki bütünlükte de imzası olan Turaç Berkay’a ait. Şarkıyla birlikte bir klip de yayınlandı. Karantina günlerinde yönetmen Can Özen, görüntü yönetmeni Oğuz Kuşçu ve yardımcı yönetmenden Meltem Yurttaş ekip, sosyal mesafe dikkate alınarak 6 saatte çekimi yaptı. Berksan’la şarkısını ve kariyerini konuştuk.

❏ Neden bu kadar zaman geçti ? Sessiz olduğun dönem yenilenme çağın diyebilir miyiz?
Yenilenme benim için vazgeçilmez bir süreklilik. Bu sadece dış görüntümü kapsamıyor tabi ki. Düşüncelerim ve kararlarım da bundan nasibini alıyor. Bu yolculuğun en keyifli tarafı bence bir yıl içinde en az 3 single paylaşıyorum sevenlerimle. Çok sessiz kaldığım söylenemez. Gereksiz sesler çıkarmıyorum. Belki orada sessiz kalıyor olabilirim ama o sessizliği de seviyorum.

❏ Kliple geldi parçan. Altında olan yorumlara baktığımızda birçok hayranın hakettiğin değeri alamadığını söylüyor. Sence de öyle mi?
Ben sadece müzik üreten ve müziğimi sevenlere ait bir adamım. Bu güne kadar sayısını unuttuğum şarkılarımla varlığımı hep liste başı sürdürdüm. Bu yorumların temelinde çok sevgi olduğunu biliyorum ve buna minnettarım. Ama algıdaki o boşluğun popüler kültürün dedikodu kazanından geçtiğini de biliyorum. Bu benim yaşam tarzım. Ben kendimi böyle sadece işimle, müziğimle sevilirken daha değerli hissediyorum.

‘YAŞANDI VE BİTTİ’

❏ Müzikten çok magazinsel konularla gündeme gelmek sizi ve kariyerinizi nasıl etkiliyor?
Asla öyle bir konumda gündeme gelmedim. Magazini seviyorum, bazen konuşulucak güzel hikayeler çıkıyor. Haber almayı seviyorum, içinde olmayı değil…

❏ Müzik sektöründen mekan işletmeciliğine sıçramaya nasıl karar verdin?
Bu algılara nasıl bu şekilde yerleşti bilmiyorum ama ben hiç işletmecilik yapmadım. Sadece küçük bir maceraydı, öyle başlamıştı… Bir marka kurdum, harika işletmecilerle çalıştım, sonra işler büyüdü ve tahmin edersiniz ki tadı kaçtı. Hayatımdan geçen büyük öğretileri olan bir dönemdi benim için. Yani sadece eğlencesine aldığım bir karardı başında, yaşandı ve bitti.

❏ Evde olduğumuz süreçte müzikle alakalı olan değişimi nasıl değerlendiriyorsun? Mesela canlı yayınlar gibi bunun hakkında ne düşünüyorsun?
Bu süreçte canlı yayın yapmayan nadir isimlerden biri de benim herhalde. İnsanların her şart her koşulda bir çabası oluyor var olmak, çok olmak, önde olmak, konuşulmak gibi… Çok keyif aldığım birkaç yayın vardı sadece. Gerisi için çok yorum yapmak istemiyorum. Müzikle ilgili değişim bunun çok öncesinde başlamıştı zaten. Ama evlerde olduğumuz bu süreçte dijital anlamda müziğin koşar adım ilerlediği bir gerçek. Teknoloji dünyamızı küçük bir köy gibi her şeyden herkesin anında haberi olduğu bir yere çevirdi. Bunun en başında müzik geliyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Berksan (@berksan)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Yapılan canlı yayınlarda müzik yapan müzisyenlerden çok konuşan, takipçileriyle sohbet eden müzisyenler daha çok izleniyor. Sence neden?
Müzikle aramızda başka boyutta bir iletişim oluyor tabi ki. Ama en doğal haliyle sohbet etmek herkesin sevenleri açısından daha çekici geliyor insanlara.

❏ Bu geçirdiğimiz süreci sen nasıl değerlendiriyorsun? Sosyal medyayı kullanarak yapmak istediğin planlar var mı?
Bu süreci çok önemsediğim onca şeyin o kadar da önemli olmadığını deneyimleyerek yaşadım aslında. Bir anda tüm bu oradan oraya koşuşturmanın, yetişmenin geç kalmanın, hedeflediklerimin, beklentilerimin asıl önemli olandan çok uzakta olduğunu gördüm. Biz hayatın içinde uydurduğumuz yarışlara katılmaktan, hayatın asıl değerlerini yok sayarak yaşıyormuşuz. Küçücük bir bakteri bize bunu hatırlattı. Geleceğimiz dijital bir dünyadan geçiyor, bunu hepimiz görüyoruz artık. Ben de kendi şartlarıma uygun şekilde o dünyadaki yerimi alıyorum…