Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Berkcan Güven, nam-ı diğer BEGE ile 25 Şubat akşamı Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde vereceği “Bege & Friends” konseptli özel konser öncesi bir araya geldik. Kendisine Alizade, Reckol ve Yung Ouzo‘nun da eşlik edeceği geceye dair çok heyecanlı olduğunu dile getiren BEGE, bu konser için daha önce yapmadığı bir sürü şey hazırladığını söylüyor. İlk albümü BEGEFENDİ için ise “O albüm, Berkcan Güven’i BEGE yapan albüm oldu.” diyor.

2023 yılında yeni ne gibi projeler geleceğini sorduğumuzda, şimdiden yayınlanmaya hazır 14 şarkısı olduğunu söyleyen BEGE, bu şarkıları şubat ve mayıs ayında 2 part şeklinde yayınlamayı planlıyor. Türkçe rap müzik piyasası içerisinde uzun yıllar yer alan isimlerin kendisine dair yapmış oldukları eleştirileri sorduğumuzdaysa: “Sorun ben değilim. Milyonlarca takipçim olması, başarılı ve tanınmış olmam bana avantaj sağlıyor, ben de bunun hakkını vermeye çalışıyorum.” cevabını alıyoruz. Çok daha fazlası röportajımızda seni bekliyor!

ο Hikayeyi biraz başa saracağım ama doğrusu müzik yapma fikrinin nasıl ortaya çıktığını çok merak ediyorum. YouTube’a içerik üretirken birden sizin parçalarınızı dinlemeye başladık. Bu hep planladığınız bir şey miydi yoksa birden mi gelişti?

Çocukluk hayalimdi, ben müzikle hep iç içeydim. Aslında YouTuber Berkcan da müzikle ilgili içerikler üretiyordu, hatta YouTube Benim İşim tahminimden çok ses getirmişti, birçok şeye de öncülük ettiğini düşünüyorum…

ο Genellikle bir iş ortaya çıktıktan sonra kitle oluşur ama siz hali hazırda var olan kitleye bi’ iş sundunuz ve gördüğümüz kadarıyla da güzel tepkiler aldınız/alıyorsunuz. Peki kendi kitleniz dışında müziğimi herkes dinlesin, herkese ulaşsın gibi bi kaygınız var mı? Ya da ilk başta bu kaygıyı taşıyor muydunuz?

Müziğimi dinleyecek kişilerle ilgili kaygılanmıyorum. İçimden geleni aklıma estiği gibi yapmaya devam edeceğim. İlk günler alacağım tepkileri tabii ki düşünüyordum ama şimdi hiç umurumda değil.

ο Müzik dinleme alışkanlıklarımızın değiştiği şu dönemde, dinlediğimiz isimler de değişti ve buradaki değişimi de aslında sizin gibi isimler sağladı. Siz bunu öngörerek mi planladınız yoksa akışa mı kapıldınız?

Kendimi değişimin öncülerinden görüyorum. Hep birlikte dönüşüyoruz, değişiyoruz… Ne kadar ayak uydurabilirsek, o kadar başarılı olabiliyoruz… Genel olarak akıştayım diyebilirim.

ο BEGEFENDİ albümünün hazırlık sürecinin oldukça yoğun geçtiğini biliyoruz. Stüdyodan çıkmadığınız, orada sabahladığınız bir süreç. Bu bizim sosyal medyadan gördüklerimiz sadece. Peki o süreç sizin tarafınızda tam anlamıyla nasıldı?

Prodüktörlerle stüdyoya kapandığım, albümden başka bir şeyi düşünmediğim bir dönemdi. İlk albümüm olacağı için tecrübesizdim. Buna rağmen çok güzel bir albüm oldu ve konserlerde görüyorum. O albüm, Berkcan Güven’i BEGE yapan albüm oldu.

ο Her şeyi ince eleyip sık dokumuşsunuz gibi duruyor. Bu tavrınız yaptığınız her işe karşı böyle mi yoksa söz konusu müzik olunca detaylara daha çok mu takılıyorsunuz?

Ben overthinker’ım (gülüyor). Çok düşünür, az iş yaparım. İnce eleyip sık dokumanın bi’ zararını görmedim.

ο 2023 yıl içerisinde yeni parçalar, farklı projeler gelecek mi?

Şimdiden yayınlamaya hazır 14 şarkı var, 2 part şeklinde yayınlamayı düşünüyorum Şubat’ta ve Mayıs’ta. Yine ve yeniden değişik BEGE’ler dinleyeceksiniz.

ο Son dönemde çoğu müzisyen albüm fikrine sıcak bakmıyor ve parçalarını single olarak yayınlıyorlar. 2021 yılında bir albüm yayınladınız ama bu konuda bakış açınız değişti mi? Sonraki süreçlerde siz nasıl ilerlemeyi planlıyorsunuz?

İnsanların bir şeye odaklanma süresi o kadar düştü ki, şarkılar bile kısalmaya başladı. Ben müziğin nasıl, ne zaman veya nerede yayınlandığını önemsemiyorum. Güzel şarkılar bir şekilde size ulaşıyor.

ο Türkçe rap müzik piyasası içerisinde uzun yıllar yer alan isimlerden bazılarının size dair eleştirileri oldu. Bu tarz yorumların üretim motivasyonunuza olumsuz etkileri oldu mu? Ya da bu isimlerle bir araya gelmek, kendinizi -derdinizi- anlatma gibi düşünceniz oldu mu?

Hep bir araya geliriz büyüklerle, ben onların geri dönüşlerini dinlemekten mutlu olurum ama sorun ben değilim. Milyonlarca takipçim olması, başarılı ve tanınmış olmam bana avantaj sağlıyor, ben de bunun hakkını vermeye çalışıyorum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

bege (@berkcan)’in paylaştığı bir gönderi

 ο 25 Şubat’ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi‘nde olacaksınız. Neler hissediyorsunuz? Size eşlik edecek başka müzisyenler de olacak. Provalar nasıl geçti? Dinleyicilerinizi tam olarak nasıl bir gece bekliyor?

Özellikle Zorlu’da ilk kez kendi sahne performansım olacağı için çok heyecanlıyım. Daha önce yapmadığım bir sürü şeye hazırlanıyorum. Dansçılar, ışık ve görüntü showları… Gelecekler hazır olsun. Tüm arkadaşlarım bu etkinliğe çok özel hazırlıklar yapıyor.

ο Konserler artık sadece kulağımıza değil gözümüze de hitap ediyor. Birçok isim sahnede görsel tasarımları, videoları da kullanmaya başladı. Zorlu PSM’de dinleyicilerinizi bekleyen görsel bir sürpriz vs. olacak mı?

Bu özel etkinlik için Zorlu’yu seçmemizin ilk sebebi, bize hayal ettiklerimizi hayata geçirme fırsatı vermesiydi. Bu hareket alanını iyi değerlendireceğiz. Seyirciler sürprizlere hazır olsun.