Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Bahadır Tatlıöz, yeni single çalışması Aşk Bir Yangın ile müzikseverlerle buluştu. 8 yıl aradan sonra Gülden ile aynı projede buluşan sanatçı, Sony Music Türkiye etiketiyle yayınlanan bu şarkının hazırlık sürecini Back on Stage okurlarına anlattı. Aşk Bir Yangın, Tatlıöz’ün kariyerinde yönetmenliğini üstlenmediği ikinci klip olma özelliğini taşıyor. İzzet Başlak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu klip için, “Çekim süreci harika ve emek dolu geçti.” diyen sanatçı, İzzet Başlak ve ekibinin nefis bir iş çıkardığının altını çizdi. İçinden geldiği an stüdyoya kapanan ve her gün üreten, çalışan müzisyen, yakın zamanda ters köşe bir düetle dinleyicisiyle buluşacağını da müjdeledi.

ο Geçtiğimiz günlerde Gülden ile birlikte Aşk Bir Yangın isimli single çalışmanızı yayınladınız. 8 yıl sonra sizi yeniden bir projede buluşturan şey neydi?

Uzun Lafın Kısa yıllar sonra tekrar viral oldu bu ara. Bu vesile ile biz de bir şeyler yapmayı özlediğimizi fark ettik. Aşk Bir Yangın’ı demo halindeyken çok sevmişti Gülden. Ben de ‘Hadi gel birlikte söyleyelim’ dedim. Sağ olsun kırmadı ve yine bir araya gelmiş olduk. Çok mutluyuz.

ο Şarkının hazırlık süreci nasıl gerçekleşti?

Aslında kayıt süreci bir yıl önce başladı. Sonra aranje ve trafik değişe değişe şarkı gelişti, son üç ayda ise düet formunu aldı. Akustik sazlar yoğun olduğu ve elektronik sound’ların minimal bir şekilde aralara serpildiği bir yapı çıktı ortaya.

ο İzzet Başlak yönetmenliğinde çekilen klibin çekim süreci nasıldı? Klibin senaryosuna siz de dahil oldunuz mu?

Çekim süreci harika ve emek dolu geçti. Haliyle herkes için oldukça yorucuydu. Yönetmenimiz İzzet Başlak ve ekibi gerçekten nefis bir iş çıkardı ortaya. Bütün kariyerimde yönetmenliğini kendimin üstlenmediği sadece iki klibim oldu. Bu kolay kolay kimseye teslim edeceğim bir konu değil çünkü. Ama İzzet gerçekten işinde zaten çok iyi, bu durumda bu klip özelinde tamamen ona teslim olup sadece müziği düşünmek istedik. O da tamamen içinden geleni görsele taşıdı. Tüm klip ve tasarı onun fikriydi.

ο Yaptığınız işlerde tüm süreçlere dahil olmaktan mı hoşlanırsınız yoksa sadece genel bir bilgi edinip bu süreçleri iş birliği yaptığınız kişilere mi bırakırsınız?

Söz müzik aranje ve klip genel olarak benim elimden çıkar. Tüm kariyerimde başlangıçtan bitişe kadar üreten taraf oldum. Ama bu şarkının klibinde olduğu gibi çok nadiren projeyi teslim ettiğim dostlarım ile birliktelik kurabilirim. Teslim edersem de hiçbir şekilde müdahale etmem. Fikrime ya da yardımıma ihtiyaç duyulur ise elbette canla başla katılırım.

ο Günümüzde sanatçıların başarıları dinlenme sayılarından, aldıkları tıklamalardan ölçülüyor. Bu noktada siz ne düşünüyorsunuz, bu doğru bir kıstas mı? Spotify’da aylık dinlenme sayınız 1 milyonun üzerinde?

Evet böyle yanıltıcı bir durum var. Çünkü bu tip rakamlar manipülasyona oldukça açık. Eğer başarı da kıstas yüksek bir rakamı görmek ise evet buna başarı diyenler olabilir. Ama kıstas kaliteli çalışmalar ise bunların izlenmeleri bir sürpriz olmadığı sürece düşük olacaktır. Bu doğal bir süreçtir. İçerikte sanatsal değeri yükselttikçe alıcı kitlenin azalması toplumun sosyo-kültürel durumu ile bağlantılıdır. Evet Spotify’da güzel bir dinleyici kitlem var ama çok çirkin müzikleri ile benim beş katım dinlenen insanlar da var.

ο Gülden ile yeniden bir araya geldiğinizde, tıpkı Uzun Lafın Kısası gibi listeleri ele geçirecek bir şarkı yapma hedefiyle mi yola çıktınız? Buradaki motivasyonunuz tam olarak neydi?

Aksine daha yalın duru bir parola ile yola çıktık. İlk düetimiz ile yeni düetimiz arasında ciddi bir sound ve tarz farkı var. O zamanki hedefimiz de iyi şarkıydı, şimdiki de öyle oldu.

ο 2023 yılının sonlarına doğru BERCESTE adındaki bir albüm yayınladınız. Her şeyin çok çabuk tüketildiği şu dönemde 10 parçadan oluşan bir albüm yapmak size neler hissettirdi? Süreç içinde zorlandığınız anlar oldu mu?

Büyük bir gururla yaptığım bir albüm oldu BERCESTE. Hiçbir kaygım olmadı. Aksine son derece cesur bir hamle yaptık. Çünkü şarkılarıma aşırı güveniyorum. Her biri birbirinden bambaşka tarz ve üslupta on şarkı sundum dinleyicinin takdirine. Yorucu bir süreç oldu ama inanın değdi.

ο Nasıl üretim ve çalışma temponuz var? Tıpkı bir memur gibi her gün masa başına geçer ve bir şeyler üretmeye mi çalışırsınız, yoksa her şey tamamen anlık mı gelişir?

Sık üreten bir müzisyenim. Her gün çalışırım ama bu belli saatler diliminde olmaz. İçimden geldiği an stüdyoma kapanırım. Bu gece yarısı ya da sabah saatleri bile olabilir. Belirsiz.

ο Yıl içerisinde dinleyicilerinizi bekleyen yeni projeleriniz, sürprizleriniz olacak mı?

Evet var. Düet şarkılarım ve sololarım devam edecek. Şu ara sürpriz ters köşe bir düet daha yolda. Ardına çok farklı bir solo gelecek.

ο Son olarak, Back on Stage okurlarına ve dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

Öncelikle bu güzel röportaj için sizlere çok teşekkür ederim. Okurlarınıza da sağlık keyif dolu bir hayat dileklerimi iletmek isterim. Müzikle kalın.