Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Sony Music Türkiye sanatçılarından Ayberk Serin, Ekim ayının başında Yeniden isimli single çalışmasını müzikseverlerle paylaştı. Evde tek başına gitar çalarken yazmaya başladığı şarkının sözleri, daha sonra yaşadığı bir ayrılık sonrası tamamlanmış oldu. Müzik dışında yalnızlık hissiyle nasıl mücadele ettiğini sorduğumuzda; “Yalnızlık hissiyle müzik harici yüzleşebilir miyim bilmiyorum. Kendim müzik yapmasam bile dinlerim.” diyen müzisyen, olumsuz şeyler yaşadığında da içinden geldi gibi müzik yaptığını dile getirdi. Çok daha fazlası röportajımızda seni bekliyor!

ο Öncelikle seni biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Ayberk, 23 Mayıs 1998 yılında Mersin’de doğdu. Belirli bir yaşa kadar Mersin’de büyüyen sonrasında üniversite hayatını devam ettirdiği İzmir’de sahneler almaya başlayan Ayberk, İstanbul’a taşınmasıyla birlikte müzik kariyerinin profesyonel olarak ilk adımlarını attı. Şimdilerde ise Sony Music Türkiye bünyesinde kendi şarkılarını yayınlamaya devam etmekte.

ο Müzik kariyerindeki yolculuğun nasıl başladı?

Küçük yaşlarda babama ait olan piyano üzerinde duyduğum melodileri çalmamla başladı asıl, sonrasında ilgimin artmasıyla gitar çalmayı öğrenip besteler yapmaya başladım. İlerleyen zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi’ni kazandıktan sonra üniversiteye gittiğim ilk sene İzmir’de sahneler almaya başladım. 21-22 yaşlarında İstanbul’a taşınmamla birlikte hayalini kurduğum müzik kariyerinin profesyonel olarak ilk adımlarını attım. İlk single’ım olan Ben Ne Edeyim‘i yayınladıktan sonra Bi Önemi Yok ve Uçurumlar Şahit ile birlikte devam etti. Sonrasında Sony Music’le yollarımız kesişti.

ο Yeniden isimli single çalışmanı Ekim ayının başında dinleyicilerinle paylaştın. Bu parçayı, kayıt sürecini bize biraz anlatabilir misin?

Yeniden‘de süreç aslında evde tek başıma gitar çalarken başladı. Şarkının nakaratını bir sene önce yazmıştım. O zamanlar hayatımda olan kız arkadaşıma yazdığım bir yer aslında ‘yeniden başlıyorum’ diye. Şarkının kalan kısımlarını ayrılık sonrası tamamladım. Yalnızlık ve sessizlikle yüzleşme gerekliliği de oradan geliyor. Çağan’la beraber son düzeltmeleri yaptıktan sonra Soup Natsy ile birlikte şarkının altyapısını bitirmek için stüdyoya girdik. Emek veren herkese de buradan tekrar teşekkür ediyorum.

ο Şarkı sözlerinin yalnızlık ve sessizlikle yüzleşme gerekliliğini aktardığını söylüyorsun. Peki sen yalnızlık hissiyle müzik haricinde nasıl yüzleşirsin?

Yalnızlık hissiyle müzik harici yüzleşebilir miyim bilmiyorum. Kendim müzik yapmasam bile dinlerim. Kulaklığımı alır yürürüm ama genelde kendi içimde dertleşir yüzleşirim.

ο Single kapağının hikayesi nedir?

Single kapağı aslında resimlerini sevdiğim bir arkadaşımdan rica ederek ortaya çıktı ve çok güzel bir kapak çizdi.

ο Sony Music Türkiye ile yollarınız nasıl kesişti?

Sony Music Türkiye ile yollarımız üçüncü şarkım olan Uçurumlar Şahit‘i yayınladıktan sonra kesişti aslında. O sıralarda bir iletişimimiz oldu ve beraber bir yol çizebileceğimizi gördükten sonra süreç hızlı ilerledi zaten.

ο Şarkılarını sözlerine baktığımda melankolik bir Ayberk görüyorum. Özel hayatında da böyle biri misin?

Şarkılarda melankolik bir durum var evet ama özel hayatımda çok değişken gösteren bir şey. İniş çıkışlar olabiliyor. İyi veya kötü şeyler gelebiliyor başımıza. Bazen geçmişteki bir şeye takılı kalabiliyorum, duygulara önem veriyorum. Bu yüzden yazdığım şeylerde duygunun gerçek olmasını önem göstermeye çalışıyorum. Başkaları tarafından da bu duyguların karşılık bulması benim için önemli bir durum.

ο Seni ve müziğini neler besler? Kimler ilham olur?

Negatif şeyler yaşadığımda elime gitar alıp içimden geldiği gibi müzik yaparım. Yine kendi içimde dertleşip yüzleştiğim, sığındığım tek şey. Tabii küçük yaşta evde enstrümanlar olması ve babamın da iyi bir dinleyici olmasının da katkıları var. Küçük yaşlarda evde dinlediğim müziklerle birlikte; Barış Manço, Sezen Aksu dinleyicisi olup, müziğe olan ilgimin artmasının sebeplerinden birisi oldu.

ο Üretim süreçlerin nasıl gerçekleşiyor peki? En çok nelere dikkat eder, önceliklendirirsin?

Üretim sürecim genelde yalnızken ve geceleri olur. Yalnız kalıp etrafımda çok fazla insan olmadan üretmeyi daha çok seviyorum ve o an eğer bir şeyler hissediyorsam direk yansıtırım. Çünkü aynı duygular tekrar gelmeyebilir. Bir şeyler geldiği anda yansıtılması en sağlıklısı bence.

ο İleriye dönük kariyer planlarının arasında neler var?

İlk günden beri içimden geldiği gibi hislerimle hareket ediyorum. Aslında yapmak istediğim çok şey var. Kafamda belirlediğim bazı hedefler var. Dediğim gibi müzikle dolu bir evde büyüdüm. Beslendiğim çok insan, çok şarkı var. Hepsinden çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Bunları en güzel şekilde yansıtıp yine içimden geldiği gibi üretmeye devam edeceğim. Önümüzdeki süreçte çok şarkım birikti. Bunları da bir an önce yayınlamak için sabırsızlanıyorum. Umarım ilerde konserlerde şarkıları beraber söylediğimiz günleri de bekliyorum.

ο Son olarak, Back on Stage okurlarına ve dinleyicilerine ne söylemek istersin?

Herkesin yeniden başlamaya ihtiyacı var!