Çocukluğumuzun ilk dijital oyuncaklarından biriydi Atari… Üstünde 999 in 1 yazılarıyla hafızamızda kalan atari kasetleri, şimdilerde bir müzik grubuna ismini veriyor. 2012’de Konya’da Selçuk Üniversitesi’nde okuyan bir grup makine mühendisi tarafından kuruldu. 2018 yılında kemik kadrosunu oluşturan Atari Kasedi şu anda dört kişiden oluşuyor.

Bas gitarda Mustafa İlhan Ulukapı, gitar/vokalde Sezai Ünver, klavye/ gitarda Ekin Baran Yalnız ve bateride Buğra Yaşar Tuna yer alıyor.

❏ Şarkılarınızın isimleri hayli ilginç. Kakam Geliyor, N’apayım ben senden mesaj gelmeyen iPhone’u? gibi… Bunları nasıl belirliyorsunuz?

Şarkılar, isimlerini kendileri belirliyor açıkçası. İçerisinde geçen bir cümle, sözleri önümüze koyup baktığımızda, parıl parıl parıldıyor. Başlarda insanlar “Şarkılarınızın ismi ne kadar da uzun” diye şaşırıyordu ama son dönemde ona da alışıldı zannedersem.

❏ Müzikte sansüre, yasağa hayır diyenlerdensiniz. Sizce bu sorunlar nasıl çözülebilir? Bir umut ışığı görüyor musunuz?

Göremiyoruz çünkü sadece bir dizi hakkında bir şeyler yazdığınızda yedi senelik hapis cezasına çarptırılabiliyorsunuz. Bugünlerde en büyük eksiğimiz adalet…

❏ “Sıradan çinko karbon gruplara benzemeyiz biz. İnsanların derdine ortak olur, 10 kata kadar etkili oluruz” derken kastettiğiniz nedir?

Asla klişe sözleri olan bir grup olmayacağız. Her zaman Türkiye’de sorun olarak gördüğümüz konuları ele alacağız. Müzik sadece aşk anlatmak ya da eski sevgiliye laf sokmak için yok. Biz de “Sıradan çinko karbon” gruplardan farklı olarak, müziği her zaman sorunlarımızı dile getirmek için kullanacağız.

❏ Nefes Almayan Hayatlar teklisindeki sözler çok etkileyici.“Şarkılara kaldı yine dile getirmemiz gerekenler” diye bir notunuzu da gördüm Twitter’da.

Gün geçtikçe olgunlaşıyoruz. Nefes Almayan Hayatlar’ın ortaya çıkma sürecinde, adalet eksikliğini bütün damarlarımızda hissetmemiz bu şarkıyı bu kadar güzel yapıyor. Tren yolundaki ihmalden dolayı katliam yaşanıyor ve ülkede kimse bu konu hakkında konuşmuyor. Bu sebeple, bu konunun şarkılara kaldığını düşündük. Şarkıyı dinledikten sonra insanlar bu kazanın ciddiyetinin farkına varıyor. Yakınlarını kaybeden insanlara da ulaştık, bize teşekkür ettiler. Bu sayede şarkımızın amacına ulaştığına emin olabildik.

❏ Bizleri yeni proje bekliyor mu? Albüm gibi mesela?

Atari Kasedi sürprizlere gebedir. Bir arkadaşımızın çok güzel bir sözü vardı bizim için, “Yüz bin kilometre hızla şarkı yapıyorsunuz” diyordu. Çok güzel bir albüm ile dinleyenlerin karşısına çıkacağız.

319 bin
Saçlarını toplama, bırak dağınık dursun şarkısının youtube’da izlenme sayısı