On bir yaşında DJ’lik serüvenine başlayan ve üniversite okumak için gittiği Miami’de tanınan bir DJ olan Ata Bayraktar ile kariyer hayatını, günümüzdeki DJ kavramını, gelecek projelerini konuştuk.

❏ DJ olmaya nasıl karar verdin?

Küçüklüğümden beri çok müzik dinlerim. Ben müziklerimi hep tarzlarına göre klasörlere ayırarak düzenlerdim. 11’inci doğum günümde kuzenimin aldığı mixer ile DJ’lik serüvenim başladı. Seneler içinde de kendimi geliştirdim.

❏ DJ’ler müzik sektörünü şekillendiriyor mu sence?

Kesinlikle. Festivallerin, etkinliklerin ve gece kulüplerinin talep görüp artmasıyla DJ’ler daha ön plana çıkmaya başladı. Özellikle elektronik müziğin farklı tarzlarında, prodüktörlerin de DJ’liğe atılması, müzik sektöründe önemli rol oynuyor bence.

❏ DJ olmak için nasıl bir rota izlenmeli?

Basit bir set up’la, sistemi, çalışma mantığını öğrenme amaçlı başlamak DJ’lik için ilk adım olabilir. DJ olmak isteyenlere yapmalarını önereceğim ilk şey tarzlara göre müzik klasörleri yapıp daha sonra aralarından en sevdiklerini mix’leyebileceği setler üzerinde çalışmak.

❏ Türkiye’deki sahne ile yurt dışındaki sahneyi karşılaştıracak olursan neler söylersin bize?

Yurt dışında spesifik olarak DJ’den çok sanat ve sanatçının yeri gerçekten ayrı. Bununla birlikte DJ’in de yeri ayrı. Türkiye’de kimi zaman mixer’i dün kullanmayı öğrenmiş birisi ertesi gün setin başında, etkinliklerde görülebiliyor. Yurt dışında tabiri caizse formayı hak eden giyiyor. Yurt dışında gösterilen ilgi ve saygı henüz Türkiye’de yeterli seviyede değil.

❏ Önceden bir çalma listesi mi yapıyorsun?

Sadece etkinlikten önce değil devamlı hazırlanma sürecindeyim. Sürekli yeni bir şeyler arıyorum. Ayda ortalama 500 parça indiriyorum ve daha sonra onların arasından en sevdiklerimi tarzlarına göre ayırıyorum.

❏ Hayalin nedir?

Bugünlerde en çok hayalini kurduğum şey Miami’yle birlikte New York ve Los Angeles’ta da etkinliklerine başlamış olduğum Sound of Cosmos’un yeni partilerini yapmak. 2020’ye kadar da 4 parça çıkarmış olmak istiyorum.

❏ Miami’ye gidiş sürecinizde neler yaşandı?

Miami’ye aslında üniversite için gittim. Ama müzik tutkum, DJ’liği profesyonel olarak yapma isteğim benim için burada yeni bir yol başlattı. Miami de DJ olmak için seçilebilecek en güzel şehirlerden biri. Uzun ve zorlu yolun sonunda beğenilerini kazandım ve bence hak ettiğim yere geldim.