Zeynep TOKER

Yıllardır Duman ile birlikte bas gitarıyla karşımızda olan Ari Barokas, 2018 yılında ilk solo albümü Lafıma Gücenme ile müzikseverlerle buluştu. Solo projesiyle verdiği birkaç konserden sonra 2021’in şubat ayında Stüdyodan Konser isimli canlı kayıtlarını yayımlayan Barokas, pandemi sonrası ilk solo konserini 2 Şubat’ta Zorlu PSM’de gerçekleştirecek.

Konser öncesi Kadıköy’de bir araya geldiğim Ari Barokas ile hikayeyi biraz başa sardık ve solo albüm yapmaya nasıl karar verdiğini konuştuk. Bestelerin her zaman var olduğunu söyleyen müzisyen, tam tarih veremese de ikinci albümü düşündüğünü söyledi. Duman’ın da yeni albümünün gündemde olduğunu söyleyen Barokas, tüm detayları Back on Stage’e anlattı.

ο Hikayenin başına dönecek olursak, solo albüm yapmaya nasıl karar verdiniz?

Zaman içerisinde kıyıda köşede kalmış şarkılar birikmişti. Ekipte Utku İnan var, o çok “Abi yapalım, çalalım” dedi. Arada bazen stüdyoda bir araya geldiğimizde “Hadi parçalara bakalım” diyordu. Bir iki bakıyorduk ama diğer grup üyeleri ortalıkta yoktu. Utku ile kim olur diye düşünürken; Gülin, “Vokal varsa ben yaparım” dedi. Onlarla arkadaşlığımız iyi olduğu için çalışmak da zevkliydi. Mehmet iyi bir davulcu, başka bir isme bakmaya bile gerek yoktu. Geriye bir tek bas kalıyordu. Ekin ile de tanıştık, çok çabuk kaynaştık ve olan şarkılara bakalım dedik. Baktık güzel ilerliyor, ben de şarkıların sözlerini bitireyim dedim. Yaklaşık bir seneye yakın yoğun şekilde olmasa da geniş geniş aralıklarla provalar yaptık. Bir senenin sonunda hazır olunca stüdyoya girelim dedik ve canlı bir şekilde şarkıları çaldık.

ο Prodüksiyonda tüm sorumluluğu tek başınıza alıyor olmak sizi özgür kılsa da bir o kadar da yorucu olmuştur. Stüdyodayken fikir alışverişinde bulunduğunuz isimler oldu mu?

Provalarda düzenlemeleri yaparken fikir alışverişi oldu tabii. Neyin ne olacağı üç aşağı beş yukarı belliydi ama kayıt aşamasında karar vermek gerekiyordu. Fikir aldığım da oldu tek başıma karar verdiğim de oldu. Mix’lerde tek başıma karar vermeye alışkın değilim. Genelde Duman ile birlikte dinleyip birlikte karar veriyorduk ama zaten doğrular belli, onların peşinden gittik. Güzel oldu bence, kayıtlar içime sindi.

ο Yıllardır Duman ile büyük sahnelerde dinleyiciye çok daha uzak şekilde konser veriyorsunuz. Solo albümle birlikte daha küçük mekanlarda dinleyiciyle birebir iletişim kurabileceğiniz bir konuma geçtiniz. Bu durum size nasıl hissettirdi? Nasıl bir reaksiyon sağlandı?

Reaksiyonlardan çok memnunum. Herkes güzel şeyler söylüyor, sağ olsunlar. Ama tabii yarışım kendimle. Ben kendi sınırlarımı nasıl zorlayabilirim, daha iyisini nasıl yapabilirim, nasıl daha iyi söyleyebilirim… Sahneye çıkıp 25 şarkıyı arka arkaya söylemek öyle çok kolay bir iş değil. O hakimiyeti elde etmen için yıllardır sahnede şarkı söylüyor olman gerek. Ben de o durum o kadar yok diye düşünüyorum ama sahnede çalıp söyledikçe rahatladığımı hissediyorum. Sonraki konser öncekinden daha iyi oluyor, bu da güç veriyor.

ο Duman’ın tüm üyeleri solo albüm yayımladı. Grup dışında herkesin iç dünyasına tek tek giriyor olmak bir dinleyici olarak çok keyifli hissettiriyor.

Ben de şahsen onu hissediyorum. Kendim de ne yapabileceğimi görmek istedim. Şarkılar yazıldı ama onları çıkıp konserlerde söyleyeceksin, bunlar benim için biraz yeniydi. Buralarda ne yapabileceğimi merak ettim. Maksat kendini zorlamak ve aşmaya çalışmak.

ο Mevcut olaylardan etkilenip besteler yapıyorsunuz ama bu olaylar karşısında üretiminizin olumsuz etkilendiği zamanlar oldu mu? Hiçbir şey üretemediğiniz anlar?

Daha az konsantre olduğumuz dönemler oluyor. Şahsen benim biraz daha az yoğunlaştığım zamanlar oluyor ama dediğin sebepten dolayı değil. Dünya çok kötüye gidiyor, memleketin hali çok kötü bu da beni üretmekten uzaklaştırıyor gibi bir şey söz konusu değil. Hayatın kendi akışı içerisinde olan; konserler, günlük rutin şeyler çalışma saatlerimi benden çalıyor. Onun dışında üretkenlik olarak oturduğum zaman yazabilen biriyim. Şarkı sorunu yok, besteler var ama her zaman daha çok mesai harcamayı isterim. O bir hastalık gibi. Ne kadar çok zaman ayırsam yine de yetmiyor.

ο Yıllardır hiç durmadan müzik üretiyorsunuz. Bu noktada sizin çalışma disiplininizi öğrenebilir miyim? Günün ne kadarını gitar başında geçiyorsunuz?

5-10 sene önce sorsaydın daha farklı cevap verirdim. Şimdi çoluk çocuklu, bu kadar konser temposu içerisinde eskisi kadar zaman ayıramamakla beraber yaşla ve tecrübeyle birlikte gelen; zamanı iyi kullanma, verimli kullanma durumunu da yakalamış oldum. Eskiden sonsuz bir zamanım vardı, tüm zaman benimdi. Şimdi öyle değil ama mevcut zamanları en iyi şekilde değerlendirmek için uğraşıyorum.

ο Yakın zamanda yeni bir solo albüm çalışmasına başlamayı planlıyor musunuz? Ya da EP?

Ben istiyorum. Eski toprak albümcüyüm ama şimdi şartlara da ayak uydurmak gerekiyor. O yüzden ona göre bir formül de düşünebilirim, bilemiyorum. 10-12 tane şarkıyı bir anda mı çıkartırım yoksa onları kategorize edip üçer üçer mi çıkartırım ona bakacağım, şimdi daha çok erken. Ama ikinci albüm için niyetim var, zamanlaması ve sound’unu şu an net karar vermedim.

ο Duman ile?

Duman’ın da bir albüm yapmasında bir fayda var bu zaman içerisinde, o da gündemde.

ο Lokalize serisi kapsamında 2 Şubat’ta Zorlu PSM’de dinleyicilerinizle buluşacaksınız. Nasıl bir konser bizi bekliyor?

Zorlu PSM, pandemi sonrası ilk konser olacak. Heyecanım var, ekiple beraber çıkacağız. Repertuvar belli, birkaç tane yeni şarkı ekledim. Benim çalmayı, söylemeyi sevdiğim türküler de var. Onların da güzel olacağını düşünüyorum.

ο Solo projenizdeki konserler ekip ile mi devam edecek?

Öyle diyebiliriz ama pandemi sonrası belki tek akustik veya iki akustik gitar ya da iki akustik gitar bir kontrbas şeklinde, çok küçük tiyatro salonlarında da çalma niyetimiz var. Çünkü ekip şu an 6 kişi, hep birlikte şehir dışında bir yerde çalıp, orada konaklayıp dönmek zaman zaman organizatörler açısından da zor olabiliyor. Hem onu aşmak için hem de daha çok çalmak için böyle küçültülmüş bir kadro niyetimiz var. Ama birinci tercihim her zaman ekip ile tam kadro çalmak, çünkü düzenlemeler ona göre yapıldı.