Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Bikinisinde Astronomi, Bu Kız, Galiba Sevmiyorlar gibi parçalarıyla tanıdığımız Son Feci Bisiklet grubunun solisti Arda Kemirgent, solo kariyerine tam gaz devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Dümensiz isimli single çalışmasıyla dinleyicisiyle buluşan Kemirgent, bu parçanın depresif ve bulutlu bir ruh haline sahip olduğu bir zaman çıktığını dile getirdi. Sosyal medyadan neden uzak durduğunu sorduğumuzda, “Sosyal medyadan uzak duramıyorum ama bütün içeriklerden/paylaşımlardan tutkuyla nefret ediyorum.” diyen Arda Kemirgent, pek paylaşım yapmadığını sadece konser haberlerini yayınladığını söyledi.

ο Yeni parçanız Dümensiz’i geçtiğimiz günlerde yayınladınız. Nasıl bir ruh halinin yansıması bu parça?

Ruh halim genelde aynıdır. Depresif ve bulutluyum, şarkı da sanırım o hallerimden çıktı.

ο Parçanın tanıtımında; “Neye ihtiyacı olduğunu bilmeyenler ve yönünü kaybetmenin de bir yön olduğunu düşünenler için küçük bir şarkı.” diyor. Bu söylemi biraz açabilir misiniz? Hayatınızın neye ihtiyaç olduğunuzu ve ne yöne gittiğinizi bilmediğiniz bir zamanında mısınız?

İhtiyacımız olan şeylerle istediğimiz şeyler arasında bir uçurum olduğunu hissediyorum. Ciğerlerinizin oksijen ihtiyacı vardır ama sigara içmek istiyorsundur, mesela.

ο Kapak tasarımının hikayesi nedir?

Genelde kapak tasarımlarını kendim yaparım ve üstüne pek düşünmem. Dümensiz‘in kapağı da Mardin’e gittiğimde çektiğim bir fotoğraftı ve kadrajdaki ampul örümceğe benziyordu.

ο Günümüzde artık çok sık single’lar çıkıyorken sizin daha uzun zamanlar içerisinde yeni parça yayınlıyor olmanızın özel bi nedeni var mı? Dinleyicilerinizden gelen yorumlara baktığımızda, yeni parçalara hasret kaldıklarını gördük.

Mahzar Alanson’un Hamak diye bir şarkısı var. O şarkıda geçen bir sözle cevap vereyim:

‘Benim halim işte böyle, söyle bana ne oluyor?’

‘Şarkılar da zaten öyle, kolay kolay gelmiyor…’

ο Özellikle sosyal medya hesaplarınıza baktığımızda kendinizi bir süre herkesten ve her şeyden geri çekmiş gibi duruyorsunuz. Bunun özel bir nedeni var mı?

Sosyal medyadan uzak duramıyorum ama bütün içeriklerden/paylaşımlardan tutkuyla nefret ediyorum. Kendimden nefret etmek için ekstra sebep aramadığım için pek paylaşım yapmıyorum. Sadece konser haberleri vs.

ο 2014-2015’e geri dönsek, o zaman ile bu zaman arasında müzikal ve hayata bakış açınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Yaşlandım biraz. Şimdi daha iyi müzisyenim ama o zamanlar açtım ve açıktım, o hallerimi özlüyorum bazen.

ο Sizin için festivallerin son demlerini yaşadınız diyebilir miyiz? Şu an pek tabii festivaller var ama eskiye kıyasla sürekli bir iptal veya yasaklarla karşı karşıyalar.

Öyle demeyelim. Gerçek o olsa bile dile getirmeyelim. Ülke şu an hayat derdinde ama aşacağız ve sanat yeşerecek.

ο Önümüzdeki süreçte yeni şarkılar ve konserler gelecek mi? Planlarınız arasında neler yer alıyor?

Elimden geldiğince konser vermeye çalışıyorum, sadece sahnede gerçek anlamda huzurlu hissediyorum. Şu an 2-3 ayrı projeyle ilgileniyorum. Solo projemden bir single çıkaracağım, Londra’daki bir arkadaşımla (Melis aka GLASXS) İngilizce bir single çıkaracağız. Bir yandan da bağımsız bir filmin müziklerini üstlendim. Böyle.

ο Son olarak, Back on Stage okurlarına ne söylemek istersiniz?

Dinlemede kalın sayın okurlar, okuduğunuz için teşekkür ederim.