Barış KARAALİOĞLU
  • Cazzip Project hangi hayalle kuruldu, bugün o hayallerin hangi evresinde?
Aslı Özer: Hissettiğimiz ve çalmak istediğimiz müziği yapmak amacıyla kurulduk. Bu müzik bir kalıba oturan veya alışılmış değil, bizi yansıtan bir müzik olmalıydı, içimize sinmeliydi. Üçümüzün uyum içerisinde çalabiliyor olması ve bunu bir bütün halinde dinleyiciye hissettirebilmek çok önemli. Nitekim öyle oldu. Şuan hayallerimizin henüz çok başındayız… Lokal bir grup olmanın ötesinde, enternasyonal bir müzik grubu olmak istiyoruz. Bunun için çalışmaya ve üretmeye devam.
  • İlk albümünüz Stories yayınlandıktan sonra dinleyicilerden nasıl tepkiler aldınız? Şarkı ve albüm isimlerini neden İngilizce tercih ettiniz?
Erhan Ertetik: Stories’in tamamlanması beş yıl sürdü ve bu beş yıl içinde hiç sahne almadık. Bu yüzden albüm çıkınca insanlar bu grup nereden çıktı diye şaşırdı. 2018’in en iyi Türk caz albümleri listesine girdik, bu önemli bir başarı. A.Ö.: Sosyal medyanın da etkisiyle iyice küreselleşen dünyada diğer kültürlerden kitlelere ulaşabilmek adına İngilizceyi tercih ettik.
  • Müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
A.Ö.: Yaptığımız müzik jazz-fusion. Ana akım cazdan daha farklı ama temeli ona dayanıyor. E.E.: Aksak ritimleri grupça seviyoruz. Bence dinleyiciler de sevdi çünkü müziğin içindeki sürpriz gibiler.
  • Başka projelerde çalmış olmanın müziğinize katkısı oluyor mu?
E.E.: Sayısız stüdyo albüm kayıtlarında, birçok ünlü ismin sahne performanslarında ve projelerde yer aldım ve almaya devam ediyorum. Farklı tarzların içinde bulunmak, hem deneyim hem de müzisyenlik anlamında olumlu şeyler kazandırıyor, bu durum da bestelerimizi yaparken varlığını olumlu yönde hissettiriyor. Ama bizim grubun en önemli yanı duygu! Ertuğrul Biber: Diğer projeler ve isimler sahne performansı ve olgunlaşma yönünden fayda sağlıyor. Mümkün olabildiğince farklı müzik türlerine eşlik etmeyi seviyorum.
  • Bir yerli caz filmi çekilse, müziklerini de siz yapıyor olsanız hangi Türk caz müzisyeni sizce konu edinilebilir?
A.Ö.: Bir besteci olarak İlhan Mimaroğlu. Prodüktörlük anlamında Ertegün kardeşler ve Arif Mardin. E.E.: Özel bir isim vermek zor ancak genel olarak Türk caz tarihi konulu bir filme katkıda bulunmak bizim için gurur verici olur.