Renkli olduğu kadar hareketli. En son Bursa Nilüfer Müzik Festivali’nde izlediğimiz Nova Norda ‘üçüncü nesil yeni şarkıcılık’ hakkındaki sorularımızı yanıtladı. Norda yakında daha elektronik tınılarla karşımıza çıkabilir…

Dijitalin müziğinize katkısı oldukça büyük. Dijital çağda müziği nasıl konumlandırıyorsunuz?

Dijital dönem bağımsız müziğin önünü açtı. Bu da farklı jandara’larda üretim yapan birçok şarkıcı, söz yazarının piyasada kendine yer bulmasını sağladı. Şarkılara kolay erişim, insanların ne dinleyeceğini radyo ve TV kanallarından farklı olarak seçebildiği bir konuma getirdi işi. Müzik olduğu yerde duruyor, tüketim hızlandı.

Festivallerdesiniz sürekli. Festivallere bakışınız nedir?

Festivaller insanların özgürce eğlenebildiği, müzik dinleyebildiği ve müzisyenlerin dinleyiciyle bir araya geldiği en güzel ortam. Kısa ama çok dolu konserler bunlar. Aynı zamanda beni bilen dinleyen insanların yanısıra orada tanıştığımız bir kitle de oluyor ve müziğin paylaşılarak çoğaldığı bir yere dönüşüyor. Kısa zamanda festival tekliflerinin gelmesi ve tercih ediliyor olmak da ayrıca harika bir olay tabii!

Elektronik tınılar hakim şarkılarınızda. Elektronik melodiler daha da artacak mı?

Özel bir sebebi yok hatta tınılar yerine direkt elektronik müzik de denebilir. Şarkı yaparken şöyle olsun diye bir plan yapmıyorum elektronik çatısı altında belki ama pop, hip-hop, trap yani birçok öğe barındırıyor.

Spotify seni üçüncü yeni nesil şarkıcılar listesine almış. Sence bu tanım nedir ve seni yansıtıyor mu?

Aslında bu biraz önce bahsettiğimiz dijital dünyanın her yanımızı sarmasıyla ortaya çıkan yeni işlere verilen bir isim. Bu çatı aslında indie gibi bir kavram yani bizim müziğimizden ziyade bizi tanımlayan bir kavram.

Şarkında “Biraz ilham biraz cesaret, çıktım bir yola” diyorsun. İlham ve cesaretinin kaynağı nedir?

İlham hep vardı sadece onu bulup oradan çıkarmak gerekiyordu ki üniversite yılları ilk şarkılarımı yazdırdı bana. Bu şarkılar uzun süre öylece bekledi. Sonra yakın çevremle paylaştım ve o çoktan girmiş olduğum kurumsal hayatın kargaşasından kaçacak cesareti bana verdiler. 158.378 Spotify aylık dinleyici sayısı

ALBÜMLER

Çıktım Bi Yola-2018

Dinozorlar-2018

Boşver!-2018

Varım-2018

Beni Biraz-2018