Türk metal sahnesinin yeni gruplarından biri Gaddar. Grup yeni olsa da üyeleri gedikli isimler, hepsini farklı projelerden tanıyoruz. Grubun bateristi Kerem Sedef’le ‘az nefes alalım’ niyetiyle kurdukları grubu ve planlarını konuştuk…

https://www.youtube.com/watch?v=oTRM114XVGE

❏ Tanışıklığınız uzun yıllara dayanıyor anladığım kadarıyla. Grubu oluşturma fikri nasıl ortaya çıktı? Grubun ismi nasıl oluştu?

Övünç ile eski arkadaşız. Bir dönem Jülyen adında bir cover grubumuz oldu. İlk o zaman sahneyi paylaşmıştık. Sonrasında Jülyen durdu ama biz müzik yapmaya devam etmek istiyorduk. Bir gün ‘Kendi istediğimiz tarzda ve kendi kurallarımızla müzik ne zaman yapabileceğiz?’ diye düşünürken Gaddar’ın temellerini attık. Can Çalışkan ve Gürkan Bozacı’nın da katılmasıyla Gaddar tamamlanmış oldu.

❏ Yat Kalk Her Gün Aynı teklisi nasıl oluştu, bahseder misiniz?

Şarkının altyapısı bitmişti ve sözleri yazılıyordu. Bir aradaydık ve günlük rutinlerden bahsediliyordu. Beyaz yakalı bir arkadaşımız da vardı. Övünç’e ilham veren bu konuşmanın ardından, kendisi birkaç gün sonra beni aradı ve”Abi şarkıyı bitirdim, dinleyebilirsin” dedi.

❏ Sizin yorumunuzda Düriye nasıl biri sizce, Barış Abi’nin anlattığı Düriye’den farklı mı?

Bizim Düriye’yi en güzel Oky anlattı sağ olsun. Düriye’yi ilk demo haliyle dinleyen kişidir. “Ben buna bir bir kapak çizmek istiyorum” dedi ve yolladığı çizime sadece ‘İşte bu!’ diyebildik. Aynı zamanda Gaddar logosunun da yaratıcısı kendisi. Desteği için ne kadar teşekkür etsek azdır.

❏ Miks ve mastering sürecinde neler oldu? Şarkı nasıl evrimler geçirdi?

Aramıza Can ve Gürkan’ın katılımıyla çok olumlu bir evrim geçiriyor şarkılar. İkisinin de enstrüman hakimiyeti ve müzik bilgisi tartışılmaz. Başta demiştim, biz nasıl istiyorsak öyle diye. Şimdi şarkıları tekrar gözden geçirip yeni hallerine kavuşturuyoruz. Çok acayip şeyler geliyor!

❏ Cover işleri devam edecek mi?

Gerçek anlamda cover yapmak sevdiğimiz bir şey. Demek istediğim bir ritmini değiştirip sadece servis etmek değil. Tam anlamıyla bir değişim. Bunu Düriye’de yaşadık. Tepki olarak Doğukan Manço’nun “Abi şu ana kadar dinlediğim en orijinal ve başarılı Barış Manço cover’ı” demesi bize görevin başarıyla tamamlandığını gösteriyor. Bir cover’ımız daha var yolda.

❏ Şarkının klibini de kendiniz çekip kurgulamışsınız. Bu bir tercih miydi?

Tercih oldu ve mutluyuz. Öncelikle profesyonel anlamda klip çekmek pahalı bir iş. Biz kendi işimizi kendimiz yapmayı sevdiğimiz için stüdyoda bir pazar günü toplaşıp, kayıt dedik. Akıllı telefonlarla çekip, tabletle editledik. Burada bize Gaddar’ın gizli kahramanı Suat Yılmaz’ın inanılmaz desteği oldu. Tamamen mobil olması işi çok rahatlattı. Ben kurguya Ürdün’e uçarken uçakta başladım mesela. Sonra bir araya gelip bitirdik. Böyle devam etmeyi düşünüyoruz.

❏ ABD’de Instagram klipleri ve şarkıları popüler olmaya başladı. Türkiye’de rap müzisyenler de buna sardı. Sizden birer dakikalık şarkılar ve klipler beklenebilir mi? Müziğinizi orijinal projelerle buluşturma planınız var mı?

Bizim önceliğimiz albüm ve konserler. Bu tarz promosyonlar çok etkili ama biz bir araya geldiğimizde çıkardığımız şeyler hep şarkıya evriliyor! Bir dakikayla sınırlı kalamıyoruz. Bu hiç olmayacağı anlamına gelmiyor, her an sürpriz yapabiliriz. Şu an Gaddar’ı tanıtma zamanları. Bir iki proje var. Tekliflere de açığız. Biraz daha zaman geçince bunları da duymaya başlarsınız sanırım.

❏ Gruptaki herkesin kendi kariyerleri var. Gruba ne kadar vakit ayırıyorsunuz?

Kendi zamanımız ve kendi hızımız oluştu. Bu tembellik ediyoruz ve ne zaman uyarsa bir araya geliyoruz anlamına gelmiyor, bizim yapımıza uyan çözümler buluyoruz. Zaten biraz fazla ara verirsek hemen birimiz dürtüyoruz ‘haydi beyler’ diye.

❏ Yakında bir albüm bekleyebilir miyiz sizden?

Kesinlikle. Aslında teklilerle gidelim diye bir yol haritası çizmiştik ama kısa bir süre önce albüme çevirdik rotayı. Belki bir şarkı daha yayınlayacağız ve sonra kış dönemi albüm gelecek.

❏ Grubun gelecek için nasıl planları var?

Bizim istediğimiz Gaddar’ın kendi sound’unun olması. Bunun için çalışıyoruz. İçimizden geleni sunabilmek ve farklı yerlerde farklı kitlelere canlı duyurabilmek hemen arkasından geliyor. Kısa vadede albüm ve bol canlı performans planlarımız arasında. 19 Temmuz’da Karga Bar’da Cosmic Wings ile çalıyoruz. Herkesi bekleriz. Her şey Gaddar için!