‘Ponza biçilmiş kaftan’

Vokalde ve gitarda Güneş Akyürek, fx gitarlarda Mehmet Korkmaz, davulda Salih Topuz, ve bas gitarda Burak Serter’den oluşan Ponza ile çok keyifli kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

❏ Ponza kelimesinin sizin için bir anlamı var mı? 

Demoları kaydettiğim günlerde 60’lardan saykedelik rock yanı sıra çok fazla Pixies dinliyordum. Sizin de bahsettiğiniz gibi nasır temizlemek için kullanılması başından beri edindiğimiz iyiyi, doğruyu arayan protest duruşumuzu destekliyordu. Ayrıca lise yıllarında kotlarımızı eskitmek için kullanırdık, grubun yola çıkarken temel aldığı 60’lar motivasyonlarını da kişisel anılarla beraber hatırlatıyor. Ponza, her açıdan bizim için biçilmiş kaftan.

❏ Plaza yaşamından kendinizi bir tarım çiftliğindeki konteynere attınız. Bu süreci bizlere anlatabilir misiniz? İlk albümünüz Free Kids’in adımları burada atılmıştı…

O günlerde para kazanma olgusunu ve insanın para kazanmak adına yaptığı eylemlerin etik tarafını çok sorguluyordum. Salih zaten aylar öncesinden aile büyüklerinin kurduğu bu “organik” tarım ve eğitim çiftliğinde çalışıyor ve müziğini üretiyordu. Ben de elimde demolar ne yapacağımı bilemezken halimi fark etti ve beni davet etti. Gündüz tarlada çalışıp akşam yemekten sonra konteynerimize geçip müzik yapıyorduk. Anlatması zor ama müziğe ve üretime bakış açımız o bir ayda aklımıza kazındı.

❏ Saykedelik bir rock grubu diyorlar sizin için… İleride bu tarzın değişme ihtimali olabilir mi? Bir cover düşünür müsünüz? 

Ponza’da her üyenin kendine has müzikal yönelimi var ama bir araya geldiğimizde ortaya çıkan müzik saykedelik rock’a yakın duruyor. Müziğimiz zaman içerisinde mutlaka değişecektir. Atmak istediğimiz adımlar da var. Farklı enstrümanlara yer vermek istiyoruz. Çok keskin sınırlarımız yok. Hatta yeni albümümüzde bir Madonna cover’ımız olacak.

❏ Motherland isimli parçanız Seattle’ın önde gelen radyolarından biri olan KEXP’nin sunucusu Cherly Waters tarafından yayınlanmıştı. Buradaki sitem tam olarak kime?

En küçük kavganın da, en büyük savaşın da çıkış noktası bencilliktir. Motherland’deki sitem her zaman kişisel çıkarlar peşinde koşan bu anlayışa. Greta Thunberg’in vurguladığı gibi şu an doğa ve iklim sorunlarını çözmekten başka bir önceliğimiz olmamalı. Eğer insanlık olarak bir organizmaysak kararları veren güç sahipleri tarafından bu sorunlar öncelik olarak ortaya konulmalı.