Ece ULUSUM

Konserleri azaltıp üretime yoğunlaşma kararı veren Pinhâni, yeni şarkılarının kayıtlarını bitirdi, şu ara son dokunuşları yapıyorlar. En son Hikayeler Tükendi teklisiyle karşımıza çıkan grup, bir süre daha tekli yayınlayarak yollarına devam edecek. Grup, 28 Şubat’ta Atlantis Yapım organizasyonuyla Bostancı Gösteri Merkezi’nde sahne alacak, sonra uzun süre de İstanbul’da sahnesi olmayacak. Sinan Kaynakçı ve Selim Aydın’la kararlarını ve Pinhâni’nin dönüşümünü konuştuk.

❏ Eylül’de başlayan kayıt ve prova süreçleriniz nasıl gidiyor? Epey uzun sürdü ve konser ertelemeniz gerekti. Bu kadar sürmesinin sebebi nedir?

Sinan Kaynakçı: Şarkı yazmak, kayıt yapmak esas işimiz, bunu unutmuştuk ama hatırladık. Bizi buraya getiren şey yazdığımız şarkılar ve yaptığımız kayıtlar. Verdiğimiz konserlerin elbet bir katkısı olmuştur bugünlere gelmemize ama daha geride kalır. Bu yüzden bundan sonra şarkı yazma ve kayıt yapmaya daha çok zaman ayıracağız.

Hem işin bu kısmını yaparken ailelerimizden ve evimizden çok uzaklaşmamıza gerek yok. Bu yüzden bizim için çok iyi geçiyor bu süreç. Epey bir yeni şarkı ve kayıt yaptık. Ailelerimize bolca vakit ayırdık. Birçok yarayı sarma fırsatı bulduk, uzun yıllardır ilk defa. Bundan sonra da çok konser vermekten kaçınacağız, şartlar ne olursa olsun.

❏ Dinleyici alışkanlıklarıyla müzik üreticileri albüm çıkarmaktansa tekli çıkarmayı tercih ediyor. Siz de Hikayeler Tükendi teklinizi duyurdunuz. Tekliler yayınlayarak mı devam edeceksiniz?

Selim Aydın: Hem biz hem de seyirci için daha kolay bir durum tekli. Pişirmesi de kolay, yemesi, hazmı da kolay. En az 3-4 şarkı daha böyle gideceğiz. Sonrası belli değil.

❏ Hikayeler Tükendi’nin kapak fotoğrafının hikayesi nedir?

Sinan: Daha önceki teklilerimizde Evren Goralı’nın fotoğraflarını kullanmıştık. Yine onunkilerle devam ediyoruz. Elinde onlarca fotoğraf var. Şarkıya en uygun olanı seçiyoruz.

❏ Mirkelam, Ümit Besen ve Nilüfer gibi isimlerin cover ve tribute albümlerinde yer aldınız. Üzerinden zaman geçtikçe, bu tür albümlerin kariyerinizdeki yerini nasıl yorumlarsınız?

Sinan: Maalesef Ümit Abi’nin albümünde çok zorlu bir albüm kaydından çıkmıştık ve bence kötü bir kayıt, kötü bir şarkı seçimi yaptık hep birlikte. Diğer iki projede ise kusurları olsa da güzel fikirler ortaya koyan kayıtlar yaptık. Ama üç projenin de kariyerimize şimdilik büyük bir etkisi olmadı.

Selim: Feridun Düzağaç’ın şarkısı Çok Aşık için yaptığımız kayıt da tribute albümde yer aldı. O kaydın kariyerimize bir etkisi oldu. Hatta birçok insan şarkıyı bizim sanıyor.

❏ 2006’dan bu yana sahnelerdesiniz. O zamandan bu zamana grupta değişmeyen şey ne ya da neler?

Selim: Yeme alışkanlıkları, kavgadan uzak bir ortam, sporseverlik. Sinan: Dinleyicilerle aramızdaki ilişki, basın ve magazinle aramızdaki mesafe, müzikle aramızdaki bağ, Selim’in esprileri!

❏ Grup müziğin eski popülerliğinin olmadığı sıklıkla dünya müzik gündeminde konuşulur. Türkiye’de de band müzik 2000’lerdeki kadar yaygın değil. Siz kitlenizde bir azalma ya da artış görüyor musunuz? Grup müziğinin ilgi kaybetmesine dair yorumunuz nedir?

Sinan: Eskiden çok önemli gruplar vardı dünyada. Şimdi o güçte bir grup yok demek ki. Her şeyi dinleyicinin eğilimi belirlemiyor. Türkiye’de de iyi müzik bol bulunan bir şey değil. İyi müzik yapanın grup mu yoksa tekil mi olduğuna çok baktıklarını sanmıyorum. Ama elbette bir şeyin moda olması işi kolaylaştırıyor. Gruplar eskisi kadar moda değil ama bu en önemli etken değil demek ki.

❏ Sizi iyi bir soundtrack bestecisi ve icracısı olarak görüyoruz. Ancak soundtrack’leriniz söz parçalarınza göre epey az ilgi görüyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

Selim: İnsanlar müziği sözleri için dinliyor. Bu her yerde böyle değildir belki, ama Türkiye’de böyle. Müzik, sözleri taşıyan bir araç, esas olan ise sözler.

❏ Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki konserde gelenleri neler bekliyor? Akın Eldes ya da Ertan Şahin o gün sizinle mi olacak?

Sinan: Her ikisi de o gün orda olacak ama sahnede Akın Abi olacak. Ertan bir işi çıkmazsa bizi desteklemeye gelecek. O gün her zamankinden daha iyi çalmak tek amacımız. Sürpriz bir şarkı da olacak, ilk defa orada çalacağımız.

Selim: Konserden sonra uzun süre İstanbul’da çalmayacağız. Güzel geçeceğine eminim.